جنگ ستارگان، قسمت چهارم: امیدی تازه

(Star Wars IV: A New Hope)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی و علمی‌تخیلی درباره‌ی مبارزه‌ی شورشیان خیر با نیروهای شرور، همراه با تجربه‌ی شجاعت و از خودگذشتگی

سال: 1977
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  از دست دادن خانواده و پس از آن مادر و پدرخوانده، همچنین تصمیم برای شروع زندگی‌ای تازه و شرکت در جنگی که جان انسان‌ها را نجات می‌دهد و همراه با تجربه‌های پیاپی امید و ناامیدی است، می‌تواند برای کودکان و نوجوانان قابل ارتباط و معنادار باشد. لوک اسکای واکر با انتخابی که انجام می‌دهد، در طول فیلم به سمت بالندگی و رشد پیش می‌رود.
  در جنگ ستارگان کلیشه‌های مربوط به مسایل جنسیتی تا حدود زیادی کم‌رنگ شده و پرنسس لیا، با این‌که پرنسس خوانده می‌شود، از نیروهای تأثیرگذار شورشیان است و در جنگ‌ها و مبارزات شرکت می‌کند. شخصیت‌ها با همراهی و همکاری با هم بر مسائل پیش رو پیروز می‌شوند و از خود شجاعت و فداکاری نشان می‌دهند. لوک اسکای واکر با از دست دادن خانواده در سنین پایین و پس از آن مادر و پدرخوانده‌ی خود، به سمت پذیرفتن والدگری می‌رود. او با پیدا کردن دوستان جدیدی که به‌مرور در نقش خانواده‌ی او ظاهر می‌شوند و به دنبال حمایت از آن‌ها، نقش والد را می‌پذیرد.
  مبارزه‌ی بین نیروهای خیر و شر، حضور امپراتوری که روشی دیکتاتورمآبانه دارد و به دنبال ساختن سلاح‌های مرگ‌بار است و دشمنان خود را حذف می‌کند و در مقابل آن، نیروهای شورشی که به دنبال مبارزه با نیروی تاریکی هستند، و نیز شیوه‌ی برخورد دارث‌ویدر با زیر دستانش که از او ضعیف‌ترند و تهدید و ارعاب و بهره‌کشی از آن‌ها، موضوعات کودکانه‌ای نیستند.
  در خلال فیلم، مفاهیم ریاضی و نجوم و موضوعات تکنولوژی و مهندسی بیان می‌شوند؛ برای مثال در حوزه‌ی نجوم، برای حرکت در مسیرهای بین کهشانی، به ماهیت و کارکرد سیاهچاله‌ها و کرمچاله‌ها و سرعت نور اشاراتی می‌شود. حضور ربات‌ها و سلاح‌ها و کارکرد فضاپیماها نیز، کودکان و نوجوانان را با حوزه‌های تکنولوژی و مهندسی آشنا می‌کند.
  نیروهای امپراتوری و شورشیان با هم در حال مبارزه‌اند و این سبب زیاد شدن صحنه‌های درگیری در فیلم شده است. در ابتدای فیلم نیروهای امپراتوری به سفینه‌ی پرنسس لیا حمله می‌کنند. کشته شدن سربازها و استفاده از شمشیرهای لیرزی، اسیر شدن پرنسس لیا و پس از آن مواجهه‌ی لوک اسکای واکر با مرگ عمو و سایر اعضای خانواده‌ی خود که توسط نیروهای امپراتوری کشته شده‎اند، از صحنه‌های خشن فیلم‌اند. علاوه بر این‌ها، ظاهر شخصیت شر فیلم که دارث ویدر نام دارد و شیوه‌ی برخورد او با زیردستانش ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  یک امید تازه، اولین فیلم از سری جنگ ستارگان است که از لحاظ زمانی، قسمت چهارم این مجموعه محسوب می‌شود و مانند سری فیلم‌های جنگ ستارگان، روایت جدال بین دو نیروی خیر و شر است. در قسمت یک امید تازه، لوک اسکای واکر که در سیاره‌ی تاتویین زندگی می‌کند و از توانایی خود خبر ندارد، از طریق اتفاقاتی، وارد مبارزات شورشیان با امپراتوری می‌شود. او با داشتن شجاعت و مسئولیت‌پذیری و همچنین توانایی انتخاب درست از غلط، به‌خوبی می‌تواند از پس موقعیت‌های جدید برآید و کمک بزرگی برای نابودی نقشه‌های خطرناک امپراتوری باشد. فیلم بر تلاش و استقامت برای رسیدن به هدف تأکید می‌کند و نشان می‌دهد گاهی لازم است برای تحقق خیری بزرگ‌تر، خواسته‌های شخصی خود را فدا کنیم.
  این فیلم صحنه‌ها و موقیت‌های ترسناک و خشن متعددی دارد که برخی از آن‌ها برای کودکان کوچک‌ و حساس بسیار ترسناک‌اند؛ از جمله خفه شدن یکی از فرماندهان امپراتوری توسط دارث ویدر، پوشش و شیوه‌ی صحبت کردن او و صحنه‌ای که لوک با جسد عمو و زن عمویش مواجه می‌شود. مفاهیمی چون قدرت و دموکراسی، و مبارزه‌ی میان خیر و شر موضوعات کودکانه‌ای نیستند. تماشای فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که همراه با والدین به تماشای فیلم بنشینند تا احساس امنیت بیشتری داشته باشند و بتوانند در مورد موضوعاتی که برایشان شفافیت ندارد یا نگران کننده است، با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  امپراطوری که تحت‌تأثیر نیروی تاریکی است، کنترل کهکشان را در دست گرفته است. او با کمک دارث ویدر و ستاره‌ی مرگ بر کهکشان حکمرانی می‌کند. در مقابلِ نیروی تاریکی و امپراتوری، شورشیان هستند که در سمت نیروی خیر قرار دارند. شورشیان به فرماندهی پرنسس لیا، نقشه‌های ستاره‌‌ی مرگ را می‌ربایند تا روی آن آزمایش انجام دهند و نقاط ضعف ستاره‌ی مرگ را بیابند اما امپراتوری متوجه می‌شود و به سفینه‌ی پرنسس لیا حمله می‌کند. پرنسس نقشه را به رباتی به نام آرتودیتو می‌دهد. آرتودیتو همراه ربات دیگری به نام تریپیاو، به سیاره‌ی تاتویین می‌روند تا آخرین جدای باقی‌مانده به نام اوبی وان کنوبی را پیدا کنند. لوک اسکای واکر که در تاتویین زندگی می‎‌کند، به دو دروید کمک می‌کند تا مأموریت خود را انجام دهد. لوک با دیدن اوبیوان متوجه می‌شود خود او هم از نسل جدای است. آن‌ها به همراه هان سولو که خلبانی حرفه‌ای است، پرنسس لیا را نجات می‌دهند و برای ادامه‌ی مبارزات، به شورشیان می‌پیوندند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا در این فیلم انسان‌ها به نیروی شر خدمت می‌کنند؟ آیا در زندگی واقعی تفکیک دو نیروی خیر و شر از هم امکان‌پذیر است؟
  به نظر شما این فیلم که حدود ۴۰ سال پیش ساخته شده همچنان جذاب است؟ چه چیزی آن را جذاب کرده؟
  آیا تماشای فیلم باعث شده شما بخواهید وسایل و بازی‌های مربوط به آن را داشته باشید؟ فکر می‌کنید چرا در مورد بعضی فیلم‌ها این‌ حالت پیش می‌آید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۲۰
  سال انتشار ۱۹۷۷