جن در خانه

(Gnome Alone)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی دختری تنها و غمگین، تلاش او برای ارتباط برقرار کردن با دیگران و همکاری او و دوستانش برای مبارزه با موجوداتی هیولامانند

سال: 2017
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این‌که کلویی کم‌‌کم از وضعیت مادرش، از این‌که او مدام کار دارد و وقت کافی برای در خانه بودن ندارد خسته می‌شود، تلاش او برای ایجاد ارتباط و داشتن دوستانی وفادار، احساس تنهایی او در خانه‌ی بزرگ و عجیب‌شان، خوشحالی او از این‌که مورد توجه دختران مشهور مدرسه قرار گرفته، سعی او در این‌که در نبود مادرش دختری مستقل باشد و خانه را مدیریت کند، همگی می‌توانند برای کودکان و نوجوانان همذات‌پندارنه و قابل ارتباط باشند.
  در طول فیلم همه‌ی نوجوانان مدام به گوشی‌های همراه خود چسبیده‌اند و لحظه‌ای از آن‌ها جدا نمی‌شوند اما در نهایت از گوشی‌ها برای نابودی تراکس‌ها استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند به‌جای آن با یکدیگر تعامل داشته باشند. مادر کلویی برای ساختن یک زندگی مناسب، مدام شهر محل زندگی و کارش را عوض می‌کند؛ با این حال همیشه سعی می‌کند مراقب حال روحی کلویی هم باشد و با او درباره‌ی کیفیت احساساتش صحبت کند. کلویی نیز سعی می‌کند شرایط مادرش را بپذیرد و دختری مستقل باشد. کلویی، لیام و آدم‌کوچولوها با کمک و هم‌فکری هم و با شجاعت تمام در مقابل حمله‌ی تراکس‌ها ایستادگی می‌کنند تا از نابودی دنیا جلوگیری کنند. لیام دوستی شجاع، وفادار و دلنشین است و کلویی را به‌خاطر خودش می‌خواهد. به همین دلیل در پایان داستان، کلویی بین بریتنی مغرور و دوستان خوشتیپش، دوستی با لیام را انتخاب می‌کند.
  آدم‌کوچولوها، پیپ‌هایی می‌کشند که به‌جای دود از آن حباب کف خارج می‌شود. برتینی و دوست‌های دوقلویش، به عنوان دختران مشهور مدرسه، لباس‌هایی پوشیده‌اند که مناسب سن‌شان نیست و همواره آرایش دارند. کلویی به تِری، پسر خوشتیپ مدرسه تمایل دارد و می‌خواهد با او ارتباط برقرار کند.
  وقتی کلویی درباره‌ی لیام حرف می‌زند، از کلماتی مانند اون یه خنگه، پسره‌ی احمق و دیوونه استفاده می‌کند. در بقیه‌ی فیلم نیز دیگران از عبارت‌هایی مانند بازنده، پدرت رو درمیارم، یا خفه شو استفاده می‌کنند. بریتنی از دیگران سوءاستفاده می‌کند و با آن‌ها تحقیرآمیز حرف می‌زند؛ مثلاً به‌جای اسم کلویی از عبارت دختر جدیده و به جای اسم لیام از کلمه‌های خرخون و بازنده استفاده می‌کند.
  اطلاعاتی که لیام در مورد سنگ‌ها دارد ممکن است برای کودکان علاقه‌مند جالب باشد.
  فیلم موضوعات خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله چهره‌ی تراکس‌ها که شبیه توپ‌های بولینگ‌اند و می‌توانند دست‌های زیادی داشته باشند. آن‌ها که همیشه گرسنه‌اند، با دندان‌های بزرگ و تیزشان از خوردن هیچ‌ چیزی صرف‌نظر نمی‌کنند. آدم‌کوچولوها با سلاح‌هایی که مواد سبزرنگ دارند، در ابتدا موجوداتی خشن به نظر می‌رسند اما در واقع با استفاده از آن ماده تراکس‌ها را به سرزمین خودشان برمی‌گردانند. در صحنه‌‌ای لیام به درون یکی از دروازه‌های تراکس‌ها پرت می‌شود و کلویی تصمیم می‌گیرد برای نجاتش به دنیای آن‌ها برود. زمانی که کلویی فکر می‌کند خانه امن است، در واقع تراکس‌ها همه‌جانبه حمله کرده‌اند و آدم‌کوچولوها مهمات کافی برای مقابله با آن‌ها ندارند. در پایان فیلم رهبر تراکس‌ها به نام تراگ، که موجودی بسیار بزرگ و وحشتناک است، به خانه حمله می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که به صورت کامپیوتری ساخته ‌شده، درباره‌ی دختر نوجوانی به نام کلویی است که به‌خاطر شغل مادرش، مدام محل زندگی‌شان را عوض می‌کنند. در خانه‌ی جدیدشان، او با آدم‌کوچولوهایی آشنا می‌شود که به کمک سنگی جادویی و ماده‌ای سبزرنگ از حمله‌ی موجوداتی ماورایی به نام تراکس‌ها جلوگیری می‌کنند. اما کلویی به‌اشتباه، سنگ جادویی را به دختر مشهور مدرسه قرض می‌دهد و حالا مجبور است به کمک لیام، پسر همسایه، و آدم‌کوچولوها از دنیا در برابر حمله‌ی تراکس‌ها محافظت کند. کلویی دوست ندارد با لیام که پسری درسخوان اما بدتیپ است دوست شود اما در ادامه می‌فهمد لیام فردی شجاع و مهربان است و می‌تواند نسبت به بچه‌های خوش‌تیپ و مغرور مدرسه، دوست بسیار بهتری باشد. کلویی، لیام و آدم‌کوچولوها با همدلی و همراهی یکدیگر مقابل تراکس‌ها ایستادگی می‌کنند و می‌فهمند که با کار گروهی و علاقه‌ای که به یکدیگر دارند، می‌توانند همه‌ی مشکلات را از پیش رو بردارند.
  فیلم چند صحنه‌ی ترسناک و خشن دارد؛ از جمله حمله‌ی تراکس‌های همیشه گرسنه که چهره‌ای ترسناک با دندان‌ها و دست‌های زیاد دارند، صحنه‌ای که در آن لیام به دنیای تراکس‌ها پرت می‌شود و کلویی برای برگرداندن او به دنیای آن‌ها می‌رود و حمله‌ی تراکس‌ها و رهبر وحشتناک‌شان به خانه. همچنین فضای فیلم کمی نوجوانانه است؛ مثلاً برتینی و دوست‌های دوقلویش، به عنوان دختران مشهور مدرسه، لباس‌هایی پوشیده‌اند که مناسب سن‌شان نیست و همواره آرایش دارند یا کلویی به پسر خوشتیپ مدرسه تمایل دارد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی دختری به نام کلویی است که به خاطر کار مادرش مدام در سفرند و به همین دلیل او نمی‌تواند دوستی داشته باشد. روزی که کلویی و مادرش به خانه‌ی جدید و عجیب‌شان که باغچه‌ی خشک و زشتی دارد، اسباب‌کشی می‌کنند، با عروسک‌های عجیبی مواجه می‌شوند که همه جای خانه هستند. کلویی در زیرشیروانی خانه سنگ زیبایی پیدا می‌‌کند و آن را به شکل گردنبندی در می‌آورد و به بریتنی، بچه‌ی معروف مدرسه، قرض می‌دهد تا بتواند با او دوست شود اما نمی‌داند که عروسک‌های خانه، آدم‌کوچولوهایی به نام محافظ باغچه‌اند که وظیفه‌ی نگهداری از آن سنگ جادویی را دارند و باعث حفظ امنیت جهان در مقابل موجوداتی همیشه گرسنه به نام تراکس‌ها می‌شوند. حالا کلویی باید همراه لیام، پسر همسایه و آدم‌کوچولوها از خانه مراقب کند تا تراکس‌ها از آن بیرون نروند و دنیا را تصرف نکنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کلویی مدام به مادرش می‌گوید که حالش خوب است. آیا واقعاً این‌طور است؟ به نظر شما چرا او تبدیل به کودکی تنها و بی‌حوصله شده؟
  آیا داستان این فیلم به نظر شما منطقی بود؟ دلایل آدم‌کوچولوها برای وجود تراکس‌ها و این‌که آن‌ها هیچ ‌وقت از بین نمی‌رفتند طبیعی بود؟
  به نظرتان چرا در نهایت کلویی از بین دختران مشهور مدرسه و لیام پسر همسایه، لیام را به عنوان دوست انتخاب کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۷۸
  سال انتشار ۲۰۱۷