جوجه‌اردک خوش‌شانس

(lucky duck)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی ماجراجویانه درباره‌ی تنهایی و طرد شدن جوجه اردکی پلاستیکی، دوستی او با عروسک‌هایی شبیه به خودش، همراه با مضامینی چون دوستی و همدلی

سال: 2014
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اردکِ خوش‌شانس، فرزی و فلو دنبال دوست می‌گردند و دلشان می‌خواهد بچه‌ای باشد که با آن‌ها بازی کند. آن‌ها در مواجهه با مشکلات به یکدیگر کمک می‌کنند، بارها ناامید می‌شوند ولی هر بار سعی می‌کنند دوباره امیدشان را به دست بیاورند. آن‌ها به خاطر نقصی که دارند بارها تحقیر می‌شوند و عروسک‌های دیگر آن‌ها را طرد می‌کنند، ولی می‌پذیرند که با بقیه تفاوت دارند و همین شیوه‌ی تفکر و کمکی که به بقیه می‌کنند، باعث می‌شود عروسک‌های دیگر از رفتار خود نسبت به اردک، فرزی و فلو پشیمان شوند. آن‌ها با تجربه‌ی جدیدی که از این سفر به دست می‌آورند، تغییر بزرگی را در خودشان احساس می‌کنند.
  با این که بقیه‌ی عروسک‌ها اردک خوش‌شانس را مسخره می‌کنند، او تصمیم می‌گیرد در زمان سختی به آن‌ها کمک کند. دنی که دست‌وپاچلفتی است، تلاش می‌کند به پدرش کمک کند و حتی در طوفان جان پدرش را نجات می‌دهد. پدر دنی از این‌که به توانایی‌های دنی شک داشته و به همین خاطر به او اجازه نمی‌داده در سفر دریایی همراهش باشد، پشیمان می‌شود و به خبرنگارها می‌گوید بدون کمک معاون اولش نمی‌توانست عروسک‌ها را پیدا کند. فرزی، که خیلی ترسو است، یاد می‌گیرد برای نجات دوست‌هایش شجاعت به خرج دهد. کوسه نیز که عروسک‌ها را به خاطر نقصی که دارند مسخره می‌کرده، در نهایت از کار خود پشیمان می‌شود و همه‌ی آن‌ها یاد می‌گیرند با همدلی و دوست داشتن همدیگر می‌توانند بر مشکلات غلبه کنند. اردک خوش‌شانس، فرزی و فلو تفاوت‌های خودشان را می‌پذیرند و به توانایی‌ها و مهارت‌هایشان ایمان می‌آورند و بقیه‌ی عروسک‌ها که آن‌ها را مسخره می‌کردند، از رفتار گذشته‌شان پشیمان می‌شوند.
  همراه با تماشای فیلم کودکان با شیوه‌ی ساخت عروسک‌های پلاستیکی، بخش‌های مختلف کشتی و کشتیرانی در طوفان آشنا می‌شوند. در ضمن یاد می‌گیرند شبیه بقیه نبودن به معنی ناقص بودن نیست و وجود تفاوت‌ها افراد را منحصربه‌فرد می‌کند.
  عروسک‌ها در کشتی اردک را مسخره می‌کنند و با قلدری او را از جعبه‌ی چوبی بیرون می‌اندازند. او زیر باران و رعد‌و‌برق به دنبال جایی برای ماندن می‌گردد. بقیه‌ی عروسک‌ها هم به او جا نمی‌دهند. آن‌ها بارها در طوفان گیر می‌کنند. یک نهنگ اردک خوش‌شانس را می‌خورد. دنی و پدرش در طوفان گیر می‌کنند و دکل کشتی روی پدر دنی می‌افتد. این موقعیت‌ها می‌تواند بچه‌های کوچک‌تر را بترساند. با این حال هیچ کدام از این اتفاق‌ها منجر به آسیب‌دیدگی شدید و مرگ نمی‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن اردک خوش‌شانس ماجرای اردک پلاستیکی کوچکی است که سوتش خراب است و به همین دلیل بقیه‌ی عروسک‌ها مسخره‌اش می‌کنند. آن‌ها سوار کشتی هستند. طوفان می‌شود و همگی توی دریا پرت می‌شوند. اردک خوش‌شانس دنبال بچه‌ای می‌گردد که دوستش داشته باشد و با او بازی کند. او با عروسک‌هایی که مانند او با دیگران متفاوت هستند آشنا می‌شود. آن‌ها کلی ماجرا از سر می‌گذرانند و سرآخر پسربچه‌ی مهربانی را پیدا می‌کنند که تصمیم می‌گیرد اردک و دوستانش را با خود به خانه ببرد. این انیمیشن موزیکال است. فضای شادی دارد و شخصیت‌ها در موقعیت‌های خطرناک به هم کمک می‌کنند. آن‌ها همدیگر را دوست دارند و یاد می‌گیرند با کمک کردن به هم می‌توانند حتی از طوفان نجات پیدا کنند. در ضمن یاد می‌گیرند تفاوت‌های همدیگر را بپذیرند و درباره‌ی هم قضاوت نکنند.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد؛ آن‌ها در طوفان گرفتار می‌شوند، نهنگی اردکی را می‌خورد، عروسک‌های دیگر قلدری می‌کنند و اردک خوش‌شانس را از توی جعبه به بیرون پرت می‌کنند.تماشای این فیلم برای کودکان زیر 3 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 3 تا 5 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  در کارخانه‌ی ساخت اسباب‌بازی‌های حمام، هر عروسکی که ایرادی داشته باشد وارد بازار نمی‌شود. ولی اردک زرد کوچولویی به اسم اردک خوش‌شانس که سوتش خراب است، اشتباهی جزو عروسک‌های سالم سوار کشتی می‌شود. عروسک‌های دیگر که متوجه نقص او می‌شوند، مسخره‌اش می‌کنند و او را از جعبه بیرون می‌اندازند. او با عروسک‌هایی آشنا می‌شود که مثل خودش ایراد دارند. فرزی یک لاک‌پشت کوچک است که نمی‌تواند آب از دهنش بیرون بپاشد و فلو یک اسب آبی است که یکی از چشم‌هایش سبز است و یکی آبی. آن‌ها در طوفان گیر می‌کنند و مشکلات زیادی برایشان پیش می‌آید، ولی به هم کمک می‌کنند و آخرسر یک پسربچه آن‌ها را از دریا نجات می‌دهد و با خودش به خانه می‌برد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا به‌حال برای شما پیش آمده موقعیتی مشابه با جوجه اردک را تجربه کرده باشید؟ یا یکی از دوستانتان در این موقعیت باشد؟
  فکر می‌کنید چه چیزی باعث شد جوجه اردک در نهایت دیگران را ببخشد و با آن‌ها دوست شود؟ اگر شما هم در موقعیتی مشابه بودید، مانند جوجه اردک، دیگران را می‌بخشیدید؟
  به نظر شما رفتار عروسک‌ها با اردکی و فرزی و فلو درست بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Donald Kim
  رتبه MPAA TV-Y
  مدت زمان ۴۳
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا، کانادا
  استودیو Disney Junior، Nelvana
  بازیگران تام کاواناف، کریستین بورل، مگان هیلتی
  سال انتشار ۲۰۱۴