جورج کنجکاو ۲: آن میمون را دنبال کن!

(Curious George 2: Follow That Monkey!‎)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی در مورد ماجراجویی‌های یک بچه‌میمون بازیگوش و سفر با قطار همراه با دوستانش

سال: 2009
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جورج درست مثل بچه‌ها همیشه در حال شیطنت و کنجکاوی است و بازیگوشی‌های او معمولاً به خرابکاری منجر می‌شود. بچه‌فیل و جورج، هر دو، جدایی از خانواده و دلتنگی را تجربه می‌کنند و گاهی احساس می‌کنند بزرگ‌ترها به خواسته‌های آن‌ها بی‌توجه‌اند. گاه حتی بزرگ‌ترها هم ممکن است احساساتی شبیه بچه‌ها داشته باشند؛ مثلاً تد از قرار گرفتن در جمع خجالت می‌کشد.
  جورج کنجکاو و بازیگوش است. او دوست دارد فیل را خوشحال کند و تلاش می‌کند تا او را نزد خانواده‌اش ببرد. جورج از کمک کردن به دیگران لذت می‌برد. تد با این‌که گاهی اشتباه می‌کند، احساسات جورج را به‌خوبی درک می‌کند و او را بابت اشتباهاتش سرزنش نمی‌کند. او نیز در عین وظیفه‌شناسی، برای کسانی که دوست‌شان دارد وقت می‌گذارد. همه‌ی شخصیت‌ها در تلاش‌اند وقتی کسی نیاز به کمک دارد، به او کمک کنند.
  شخصیت‌های زن به شکل اغراق‌آمیزی کمرباریک‌اند. در یک صحنه، مگی تلاش می‌کند تد را ببوسد اما تد بی‌توجه اتاق را ترک می‌کند. در صحنه‌ی دیگری، شلوار تد از پایش در می‌آید.
  کارآگاه تد را به خاطر لباس زردرنگش زردآلو خطاب می‌کند. یک مورد لعنت بر شیطان هم شنیده می‌شود.
  در فیلم به خطای دید حرکت ماه از پشت درخت‌های کنار راه، غریزه‌ی جهت‌یابی حیوانات و شستن میوه‌ها قبل از خوردن اشاره می‌شود.
  در چند صحنه، جورج و تد در خطر قرار می‌گیرند یا بدشانسی می‌آورند؛ از جمله این‌که تد از تختش می‌افتد یا از قطار در حال حرکت به بیرون پرت می‌شود یا مثلاً چیزی نمانده تد به ته دره سقوط کند اما فیل با خرطومش او را می‌گیرد. کارآگاه به میمون دستبند می‌زند و او را با دریغ کردن یک موز آزار می‌دهد. تد از رفتن به زندان انفرادی و از دست دادن آینده‌ی شغلی‌اش صحبت می‌کند. آن‌ها با چتر نجات از هواپیمای کارآگاه فرار می‌کنند. بچه‌فیل از خانواده‌اش جدا شده و در سیرک به کار گرفته شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن دوبعدی در ادامه‌ی قسمت اول و بر اساس شخصیت‌های کتاب جورج کنجکاو، نوشته‌ی مارگرت و هانس ری ساخته شده است. داستان در مورد یک بچه‌میمون کنجکاو و بازیگوش، به نام جورج، و سفر ماجراجویانه‌ی او با قطار همراه با یک بچه‌فیل است؛ جورج می‌خواهد به او کمک کند تا خانواده‌اش را ببیند. تد، صاحب میمون، ابتدا قصد دارد آن‌ها را به خانه بازگرداند اما وقتی دلیل سفرشان را متوجه می‌شود آن‌ها را همراهی می‌کند. جورج رفتارها و احساسات کودکانه‌ای دارد و در مقابل، تد سعی می‌کند او را درک کند و به‌خاطر اشتباهاتش او را سرزنش نکند. تد گاهی هم اشتباه می‌کند اما صادقانه عذرخواهی می‌کند. او در نهایت به اهمیت دوستی و خانواده پی می‌برد. این فیلم می‌تواند برای بزرگ‌ترها هم آموزنده باشد تا از کودکان توقع بیش از اندازه نداشته باشند و اجازه دهند با شیطنت‌ها و کنجکاوی‌هایشان تجربه‌های تازه کسب کنند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی دارد. جورج و تد بارها به خطر می‌افتند یا بدشانسی می‌آورند اما هر بار به نحوی به خیر می‌گذرد. کارآگاه بچه‌فیل را به‌زور از خانواده‌اش جدا می‌کند و جورج و تد را به خیال این‌که فیل را دزدیده اند، بازداشت می‌کند اما آن‌ها از هواپیمای او فرار می‌کنند. شخصیت‌های زن در فیلم با بدن‌هایی اغراق‌آمیز ترسیم شده‌اند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی صحنه‌های خشن و ترسناک آن و احساسات و تجربه‌های خودشان در رابطه با جدایی از خانواده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  جورج، میمونی کنجکاو و بازیگوش، به همراه تد به سیرک می‌رود. وقتی شعبده‌باز بچه‌فیل را غیب می‌کند، جورج برای پیدا کردنش به زیرزمین تالار می‌رود. آن‌ها حین بازی ناخواسته از آن‌جا خارج می‌شوند و به آپارتمان تد می‌روند؛ در حالی که تمام شهر در جستجویشان هستند. بچه‌فیل خانواده‌اش را در تلویزیون می‌بیند و جورج تصمیم می‌گیرد او را برای دیدار خانواده‌اش با قطار به آن سوی کشور ببرد. تد سعی می‌کند آن‌ها را به خانه بازگرداند اما کارآگاه پرونده خیال می‌کند آن ‌دو، بچه‌فیل را دزدیده‌اند. آن‌ها هم راه درازی تا خانه دارند و هم باید سوءتفاهم‌ها را برطرف کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  جورج چه رفتارهایی دارد که او را کنجکاو می‌دانیم؟ چه موقع کنجکاوی کار خوبی است؟
  به نظر شما، تد و جورج یک خانواده‌اند؟ خانواده چه ویژگی‌هایی دارد که فکر می‌کنید تد و جورج هم دارند؟
  فیلم‌ها و سریال‌های مختلفی در مورد شخصیت‌های این فیلم ساخته شده است. دوست دارید آن‌ها را هم ببینید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۸۱
  سال انتشار ۲۰۰۹