جوزه، ببر و ماهی

(Josee, the Tiger and the Fish)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۱ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و درام درباره‌ی رابطه‌ی پسری جوان و دختری خشمگین از معلولیت، شکل گرفتن عشقی آرام بین آن‌ها و تجربه‌ی فداکاری عاشقانه

سال: 2020
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جوزه به خاطر ناتوانی در راه رفتن احساس تنهایی و جداافتادگی می‌کند. او به دیگران بی‌اعتماد است و خودش را منزوی کرده است. او با کمک سونئو و کتابدار کتابخانه،‌ متوجه توانایی‌اش در تصویرگری می‌شود و با این شناخت، مسیر تازه‌ای در زندگی‌اش باز می‌شود. سونئو رؤیایی برای آینده‌اش دارد و برای رسیدن به آن تلاش می‌کند. بین سونئو و جوزه رابطه‌ی عاشقانه‌‌ای به‌آرامی شکل می‌گیرد که به هر دو آن‌ها انگیزه و اشتیاق زندگی می‌دهد. همکار سونئو در فروشگاه هم نسبت به او احساساتی دارد و بین او و جوزه رقابتی پیش می‌آید. تجربه‌ها و احساسات شخصیت‌ها و روند تغییر آن‌ها در طول فیلم می‌تواند برای نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشد.
  سونئو مهربان و مسئولیت‌پذیر است و وقتی در خانه‌ی جوزه شروع به کار می‌کند، با وجود بدرفتاری‌های جوزه به تعهدش وفادار است و کارش را به‌درستی انجام می‌دهد. او در عشق به جوزه هم متعهد و مسئول است و برای مراقبت از او آسیب می‌بیند. سونئو که می‌داند جوزه هم نسبت به او احساسی عاشقانه دارد، با وجود بدرفتاری‌های جوزه ناامید نمی‌شود و موفق می‌شود اعتماد او را به دست آورد. او به جوزه کمک می‌کند از انزوا خارج شود و به زندگی برگردد. جوزه در کنار سونئو انگیزه‌ی زندگی پیدا می‌کند و با حمایت او و کتابدار کتابخانه، متوجه توانمندی‌اش در تصویرگری می‌شود و تصمیم می‌گیرد آن را دنبال کند. او با وجود تجربه‌ی منفی اولیه در کتابخوانی برای بچه‌ها، ناامید نمی‌شود و این مسیر را دنبال می‌کند. جوزه در عشق‌اش به سونئو از خودش می‌گذرد و سونئو را تشویق می‌کند تا به دنبال رؤیایش برود. دوست سونئو هوای او را دارد و وقتی می‌فهمد جوزه می‌خواهد با کتاب تصویری‌اش به سونئو روحیه بدهد، او را حمایت می‌کند و سونئو را به کتابخانه می‌برد.
  بین شخصیت‌های جوان احساسات و رفتارهای عاشقانه‌ای در جریان است. در ابتدای فیلم جوزه به‌طور اتفاقی روی سونئو می‌افتد و به خاطر برخورد دست سونئو به سینه‌هایش او را منحرف خطاب می‌کند. سونئو کنار دریا جوزه را بغل می‌کند. دوست سونئو تصور می‌کند جوزه دوست‌دخترش است. او با دیدن جوزه با چشمانی گرد شده از زیبایی او حرف می‌زند. روی قایق غواصی، پسرها با بالاتنه‌ی برهنه نشسته‌اند و دختر با مایو. دوست سونئو به او ابراز عشق می‌کند و با جوزه وارد رقابت بر سر سونئو می‌شود. سونئو و جوزه به هم ابراز عشق می‌کنند و لب‌های هم را می‌بوسند. عموم این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده یا تغییر کرده‌اند. سونئو و دوستش در باری آبجو می‌نوشند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که بخشی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: بی‌ادب، بی‌تربیت، دست‌ات رو بکش، شیرین‌عقل، تف تو این زندگی، کوفتی، دهنت رو ببند، عوضی، با روده‌هات آویزونت می‌کنم، نی قلیون، پررو، وقیح، انگار آدم نمی‌شی، ساکت شو، می‌گیرم می‌زنمت، کودن، بی‌خاصیت، ضایع، چرت و پرت،‌ حماقت نکن، کله‌شق. بین شخصیت‌ها گفتگوهایی درباره‌ی احساسات عاشقانه و جذابیت جوزه رد و بدل می‌شود. در نسخه‌ی دوبله به خاطر حذف بعضی از صحنه‌ها، گفتگوها هم تغییراتی کرده تا داستان منطقی به نظر برسد.
  داستان در ژاپن اتفاق می‌افتد و بخشی از فرهنگ مردم، از جمله غذاها و خانه‌های ژاپنی نمایش داده می‌شود.
  جوزه از پا فلج است و با ناامیدی و افسردگی زندگی می‌کند. مردم در کوچه و خیابان نسبت به او بدرفتارند و گاهی باعث صدمه یا ناراحتی‌اش می‌شوند. شبی صندلی چرخدارش در اثر بی‌توجهی عابران واژگون می‌شود و جوزه از روی آن پرت می‌شود. جوزه والدینش را از دست داده است. والدین سونئو هم از هم جدا شده‌اند. سونئو در خیابان تصادف می‌کند و آسیب جدی می‌بیند. به او گفته می‌شود ممکن است نتواند مثل قبل حرکت کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمه که با اقتباس از داستانی کوتاه به همین نام، اثر سِیکو تانابه ساخته شده، درباره‌ی رابطه‌ی عاشقانه‌ی آرامی است که بین پسری دانشجو به نام سونئو و دختری جوان به نام جوزه شکل می‌گیرد. جوزه که به خاطر نوعی فلج پا نمی‌تواند راه برود، عصبی و پرخاشگر است و ترجیح می‌دهد از دیگران فاصله بگیرد، ولی آشنایی اتفاقی او با سونئو مسیر زندگی‌اش را عوض می‌کند. سونئو که بعد از چند دیدار نسبت به جوزه احساساتی پیدا کرده، همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا جوزه را به آرزوهایش برساند و او را از انزوای خودخواسته‌اش دربیاورد، ولی جوزه همه‌ی این‌ها را به حساب ترحم می‌گذارد و احساسات سونئو را نمی‌پذیرد. پافشاری سونئو و مسیر اتفاقات، جوزه را هم متوجه عشق‌اش به سونئو می‌کند. او با نیروی عشق و برای حمایت از سونئو شروع به نوشتن داستانی تصویری و فانتزی می‌کند که از رابطه‌ی خودشان الهام گرفته است. فیلم نشان می‌دهد وقتی عشق با گذشتن از خود همراه باشد، می‌تواند به هر دو نفر بال پرواز بدهد و با نیرویی بیشتر بینشان جریان پیدا کند.
  موضوع معلولیت جوزه و خشم و افسردگی او به خاطر این وضعیت ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. سونئو با ماشینی تصادف می‌کند و آسیب جدی می‌بیند؛ هرچند در نهایت بهبود پیدا می‌کند. شخصیت‌های اصلی داستان جوان‌اند و موضوع اصلی آن عشق بین سونئو و جوزه است، بنابراین گفتگوها و احساسات عاشقانه در طول فیلم زیاد است. سونئو و جوزه در پایان فیلم هم را بغل می‌کنند و می‌بوسند. بخشی از این اتفاقات در نسخه‌ی دوبله حذف شده یا تغییر کرده‌اند و گاهی برای منطقی بودن روند داستان، گفتگوها تغییراتی کرده است. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا 14 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سونئو پسری بیست و دوساله و دانشجوست که در فروشگاه لوازم غواصی به صورت پاره‌وقت کار می‌کند. او شبی به‌طور اتفاقی به دختری جوان به نام کومیکو و مادربزرگش برخورد می‌‌کند و به خانه‌ی آن‌ها دعوت می‌شود. کومیکو از ناحیه‌ی هر دو پا فلج است و به‌ندرت از خانه خارج می‌شود. مادربزرگ به سونئو پیشنهاد می‌کند که به عنوان کار پاره‌وقت به آنجا بیاید و از کومیکو که دوست دارد جوزه خوانده شود، مراقبت کند. جوزه ابتدا با سونئو بدرفتار است، ولی بعد از این‌که سونئو او را به دیدن دریا می‌برد، رفتارش تغییر می‌کند و رابطه‌ی خوبی بین آن‌ها شکل می‌گیرد. شبی سونئو برای مراقبت از جوزه تصادف می‌کند و پاهایش آسیب جدی می‌بیند. او که رؤیایش غواصی در مکزیک و دیدن نوعی ماهی خاص آن منطقه است، روحیه‌اش را می‌بازد و بی‌خیال رفتن به مکزیک می‌شود، ولی با کمک جوزه دوباره امیدوار می‌شود و درمانش را ادامه می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چه ویژگی‌هایی در سونئو و جوزه آن‌ها را به یکدیگر جذب کرد؟ چه نشانه‌هایی از عشق آن‌ها در فیلم وجود داشت؟
  رابطه‌ی عاشقانه در این انیمه با روابط عاشقانه در انیمیشن‌های غربی چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند؟
  فیلم توانست احساس جوزه به خاطر معلولیت‌اش را به‌خوبی نشان دهد؟ اگر شما جای او بودید چگونه رفتار می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Kotaro Tamura
  مدت زمان ۹۸
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Bones
  بازیگران تایشی ناکاگاوا، کایا کیوهارا، یومه میاموتو
  سال انتشار ۲۰۲۰