جونو

(Juno)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۵ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی و درام درباره‌ی بارداری ناخواسته‌ی یک دختر دبیرستانی و تصمیم نهایی او برای سرنوشت فرزندش

سال: 2007
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی عمیق جونو و هم‌کلاسی‌اش، حمایت پدر و نامادری جونو از او و مسأله‌ی بارداری‌اش، احساس ناراحتی و تنهایی ونسا از رفتارهای بچگانه و غیرمسئولانه‌ی همسرش هنگام به سرپرستی گرفتن فرزند جونو، ناآرامی جونو از اینکه بخواهد با شکمی برآمده به مدرسه برود و مورد تمسخر دوستانش قرار بگیرد و در نهایت، تصمیم جونو و پالی برای اینکه گذشته‌شان و مسأله‌ی بارداری را فراموش کنند و سعی کنند دوستان خوبی برای هم باشند، همگی می‌توانند برای نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  جونو عاقل و منعطف است و خوب می‌داند که در مواقع حساس چطور تصمیمی منطقی بگیرد. او مسئولیت اتفاقات اطرافش را به عهده می‌گیرد و سعی می‌کند با تمرکز و اعتمادبه‌نفس قدم‌های درستی بردارد. نامادری جونو با اینکه با او نسبت خونی ندارد، اما دلسوزانه در کنارش می‌ماند و حمایتش می‌کند. پدرش نیز سعی می‌کند شرایط او را درک کند و متناسب با سن او، از جونو انتظار داشته باشد و حتی در مواقع ناامیدی هم مسئولانه از او و تصمیماتش حمایت می‌کند. جونو بالغانه تصمیم می‌گیرد که فرزندش را به خانواده‌ای که خواهان او هستند، واگذار کند و خودش نیز مثل یک نوجوان عادی به زندگی‌اش ادامه دهد و با پالی که پدر فرزندش است، رابطه‌ای دوستانه و فارغ از گذشته‌شان پیش بگیرد. لیا دوست جونو با اینکه سن کمی دارد، سعی می‌کند همیشه همراهش باشد و دوستانه به حرف‌هایش گوش دهد.
  فیلم درباره‌ی بارداری ناخواسته‌ی دختری نوجوان است و صحنه‌ی رابطه‌ی جنسی او و پسر هم‌کلاسی‌اش را، بدون پرداختن به جزییات نشان می‌دهد. همچنین، به انجام تست بارداری توسط جونو، بزرگ شدن شکم او و چگونگی استفاده از کاندوم در کلاس درس می‌پردازد. اشاره‌هایی نیز به کیفیت رابطه‌ی جنسی دو نوجوان می‌شود. بعضی از این صحنه‌ها و اشارات در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. بزرگسالان مدام در حال استفاده از مشروبات الکلی‌اند و جونو نیز لوله‌ای را مثل حالت کشیدن سیگار روی لب‌هایش می‌گذارد. در صحنه‌ای دیگر ادای پیپ کشیدن را درمی‌آورد و راجع به مصرف مواد مخدر و الکل نیز صحبت می‌کند.
  از برخی کلمات و عبارات توهین‌آمیز مثل لعنتی، الاغ، فاحشه، و نیز کلماتی مرتبط با اندام‌های جنسی و ناسزاهایی که بار جنسی دارند، استفاده می‌شود. بیشتر این کلمات در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند.
  فیلم به موضوع بارداری، چگونگی انجام تست بارداری و استفاده از ابزارهای پیشگیری از بارداری می‌پردازد.
  جونو و مارک در حال تماشای یک فیلم ترسناک دیده می‌شوند که مربوط به سوراخ کردن اعضای بدن و پاشیدن خون آن به اطراف است. در بیمارستان جونو را می‌بینیم که با درد سخت زایمان روبه‌رو می‌شود. در صحنه‌ای دیگر، او یک چوب را با عصبانیت به درخت می‌کوبد و بدون اینکه قصد خودکشی داشته باشد، سرش را درون طناب داری قرار می‌دهد. دختری که بیرون درمانگاه سقط‌ جنین است، جلوی جونو را می‌گیرد و می‌گوید سقط‌ جنین مانند قتل یک آدم زنده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم سینمایی با موضوع جدی‌اش، درباره‌ی دختر ۱۶ ساله‌ای به نام جونو است که بعد از رابطه‌ی جنسی با هم‌کلاسی‌اش، به‌ طور ناخواسته باردار می‌شود و باید تصمیم بگیرد که چطور به خانواده‌اش بگوید و اینکه آیا می‌خواهد جنین را سقط کند یا نه. در طول فیلم می‌بینیم که برخلاف تصور جونو، پدر و نامادری‌اش از او و تصمیماتش کاملاً حمایت می‌کنند. جونو دختری مستقل و با اعتماد‌به‌نفس است و به خوبی به کمک دوستان، خانواده و تجربه‌های شخصی خودش، در مقاطع حساس، تصمیماتی عاقلانه می‌گیرد. ونسا، زنی که جونو انتخاب می‌کند تا سرپرستی فرزندش را بر عهده بگیرد نیز به خواسته‌ها و توانایی‌های خودش اعتماد دارد و حتی با عدم حضور همسرش می‌داند که می‌تواند سرپرستی فرزند جونو را به عهده بگیرد. او همچنین متوجه می‌شود که گاهی اتفاقاتی غیر قابل‌پیش‌بینی در زندگی ما می‌افتند و زندگی بزرگ‌ترها پیچیده‌تر از آن است که از بیرون به نظر می‌رسد. داستان با نشان دادن فراز و نشیب‌های زندگی جونو و تصمیماتش، به موضوعاتی چون مسئولیت‌پذیری، بحران‌های دوران بلوغ، نقش والدین در زندگی فرزندان آسیب‌دیده و نتایج تصمیمات عاقلانه می‌پردازد.
  تماشای صحنه‌هایی که در آن جونو بخش‌هایی از یک فیلم ترسناک را می‌بیند و اینکه سعی می‌کند نگاهی به شیوه‌ی خودکشی با طناب بیندازد و با دردهای بارداری و زایمان در بیمارستان روبه‌رو می‌شود، ممکن است باعث اضطراب در کودکان کوچک‌تر شود. در ابتدای نسخه‌ی اصلی فیلم، با نشان دادن جونو و هم‌کلاسی‌اش روی یک صندلی، بدون نشان دادن جزئیاتی دیگر، رابطه‌ی جنسی آنها و دلیل بارداری جونو نشان داده می‌شود. موضوع و فضای داستان و روابط بین شخصیت‌ها به زندگی کودکان ارتباطی ندارد و بیشتر می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط و هم‌ذات‌پندارانه باشد. تماشای این فیلم برای نوجوانان بزرگ‌تر از ۱۵ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان این فیلم درباره‌ی دختری ۱۶ ساله به نام جونو است که گرفتار یک بارداری ناخواسته می‌شود و بعد از بازدید از کلینیک سقط‌ جنین تصمیم می‌گیرد کودکش را نگه دارد و او را به دنیا آورد. جونو می‌داند که خودش به دلیل سن پایین نمی‌تواند کودک را بزرگ کند؛ به همین دلیل با پیشنهاد بهترین دوستش، لیا، تصمیم می‌گیرد خانواده‌ی جدیدی برای فرزندش پیدا کند. او با ونسا و مارک آشنا می‌شود؛ ونسا خواستار بزرگ کردن بچه است، اما مارک تصور می‌کند نمی‌تواند نقش پدری مسئولیت‌پذیر را ایفا کند. پس از جدایی ونسا و مارک، جونو با اعتماد به ونسا فرزندش را به او می‌سپارد و خودش نیز سعی می‌کند با پذیرش گذشته‌اش، به زندگی‌اش به ‌عنوان یک نوجوان شاد ادامه دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان موضوع این فیلم چقدر در دنیای نوجوانان مهم و معنادار است؟
  آیا فیلم‌های دیگری با چنین مضمونی تماشا کرده‌اید؟ شخصیت جونو چه تفاوت‌هایی با آنها دارد؟
  جونو چطور توانست موقعیت پیش‌آمده را مدیریت کند؟ آیا شما تصمیم نهایی او را تایید می‌کنید؟ اگر شما جای او بودید چه کار می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۹۶
  سال انتشار ۲۰۰۷