جیکوب، میمی و سگ‌های سخن‌گو

(Jacob, Mimmi and the Talking Dogs)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش و همکاری یک پسربچه و دخترعمویش برای جلوگیری از تخریب درختان یک پارک و ساختن برج

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جیکوب از این‌که به زور پدرش باید به خانه‌ی عمویش برود دمق است. او ابتدا رابطه‌ی خوبی با میمی ندارد و از محل زندگی آن‌ها که با شهر تفاوت‌هایی دارد، خوش‌اش نمی‌آید. جیکوب بعد از دعوا با میمی، از خانه بیرون می‌رود و با گله‌ای از سگ‌ها آشنا می‌شود که حرف می‌زنند. او با سگ‌ها دوست می‌شود. جیکوب و میمی با کمک هم، پروژه‌ی ساختمان‌سازی را متوقف می‌کنند و احساس خوبی از این همکاری ثمربخش دارند. احساسات و تجربه‌های جیکوب و میمی می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر هم‌ذات‌پندارانه باشند.
  میمی نسبت به محل زندگی‌اش احساس مسئولیت می‌کند و همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا جلوی قطع درختان و برج‌سازی در پارک را بگیرد. جیکوب وقتی دغدغه‌ی میمی را می‌فهمد به او کمک می‌کند و با نقشه‌هایی که می‌کشد، بالاخره به نتیجه می‌رسد. او بعد از شکست ناامید نمی‌شود و به تلاش کردن ادامه می‌دهد. جیکوب موفق می‌شود از حمایت سگ‌های سخن‌گو برخوردار شود.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: گم شین، مسخره، مگه کوری، لعنتی، دزد عوضی، خیانتکار، تنبل، احمق، دیوونه.
  در داستان به موضوعاتی مثل مراقبت از محیط زیست و تفاوت‌های شهر با حومه‌ی شهر، از نظر ارتفاع ساختمان‌ها و دسترسی به فضای سبز اشاره شده است.
  کارگران درختان پارک را قطع می‌کنند. میمی از این‌که قرار است در پارک، برج ساخته شود خیلی ناراحت است. رئیس پروژه میمی را می‌گیرد و او را تهدید می‌کند. یکی از سگ‌ها ناپدید می‌شود و بقیه تصور می‌کنند دزدیده شده است. جیکوب یواشکی به محل ساخت‌وساز می‌رود. کارگری او را دنبال می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از داستانی به نام شهر سگ‌ها، نوشته‌ی لوییز پاستور ساخته شده، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام جیکوب است که با اصرار پدرش، به خانه‌ی عمویش در حومه‌ی شهر می‌رود. او با دخترعمویش، میمی، اطراف خانه را می‌گردد و ساختمان‌های کوتاه و طبیعت متفاوت آن‌جا را می‌بیند که با فضای شهر خیلی تفاوت دارد. جیکوب در بدو ورود، ارتباط خوبی با فضای متفاوت آن‌جا برقرار نمی‌کند و به میمی می‌گوید که همه چیزِ اینجا قدیمی و کج و کوله و بدبو است. اما بعد از مدتی با گله‌ای از سگ‌ها آشنا می‌شود که حرف می‌زنند و بعد هم همراه با میمی، درگیر یک ماجراجویی پرهیجان برای حفظ پارک محل می‌شود. میمی که باخبر شده یک تاجر می‌خواهد پارک را خراب کند و در آن برج بسازد، از جیکوب کمک می‌خواهد تا جلوی این کار را بگیرند. جیکوب، میمی و سگ‌های سخن‌گو با کمک هم موفق می‌شوند هم تاجر را منصرف کنند و هم فضای پارک را با نقشه‌ی مورد نظر خودشان بازسازی کنند. فیلم نشان می‌دهد ساخت‌وسازهای شهری، به‌تدریج دارد در اطراف شهرها و طبیعت آن‌ها پیشروی می‌کند و اگر مردم جلوی این پیشروی‌ها را نگیرند، برج‌ها جای زندگی آدم‌ها و دیگر موجودات را خواهند گرفت.
  فیلم صحنه و موقعیت خشن و ترسناک خاصی ندارد، به غیر از این‌که جیکوب یواشکی به محل ساخت‌وساز می‌رود و نقشه‌ی ساختمان را می‌دزدد. موضوع تخریب درختان و نگرانی میمی از این بابت هم ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. فیلم تلاش می‌کند کودکان را نسبت به شرایط محل زندگی‌شان حساس کند و آن‌ها را ترغیب کند برای نگه‌داری از درختان و فضای سبز تلاش کنند، ولی از آن‌جایی که در واقعیت، کودکان نمی‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در مناسبات حاکم بر مدیریت شهری و ساختمان‌سازی داشته باشند، ممکن است در بعضی از کودکان کوچک‌تر، احساس کاذب تاثیرگذاری و به دنبالش، سرخوردگیِ حاصل از تجربه‌ی ناکامی ایجاد کند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پسربچه‌ای به نام جیکوب برای گذراندن تعطیلات تابستان، به محل زندگی عمو و دخترعمویش، میمی، در حومه‌ی شهر می‌رود. مدتی نمی‌گذرد که میمی متوجه می‌شود تاجری به نام مانی‌پای قصد دارد پارک محلی نزدیک خانه‌شان را تبدیل به برجی بلند کند. میمی تلاش می‌کند با نوشتن روی در و دیوار محل، او را از انجام این کار منصرف کند ولی رئیس پروژه او را تهدید می‌کند و فراری می‌دهد. میمی موضوع را با جیکوب در میان می‌گذارد. جیکوب که با گله‌ای از سگ‌های سخن‌گو آشنا شده، از آن‌ها کمک می‌گیرد. نقشه‌ی اول این است که سگ‌ها به کارگران حمله کنند و آن‌ها را فراری بدهند ولی بی‌فایده است. در مرحله‌ی بعد، جیکوب که همیشه در حال نقاشی کشیدن است، ایده‌های میمی و سگ‌ها برای پارک محل را نقاشی می‌کند و آن را با نقشه‌ی برج که در محل ساخت‌وساز قرار دارد، جابه‌جا می‌کند، ولی رئیس پروژه متوجه می‌شود و کار را متوقف می‌کند. جیکوب و میمی در نهایت تصمیم می‌گیرند با مانی‌پای صحبت کنند. جیکوب گله‌ی سگ‌ها را به او نشان می‌دهد و می‌گوید این‌ها گونه‌ی خاصی از سگ‌ها و سخن‌گو هستند و این منطقه برای زندگی آن‌ها محافظت‌شده است و نباید در آن، برج ساخته شود. با پخش شدن این خبر در روزنامه‌ها و رسانه‌ها، پروژه‌ی ساخت برج متوقف می‌شود و محوطه‌ی پارک با نقشه‌ای که جیکوب کشیده، بازسازی می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید جیکوب و میمی، ابتدا چه احساسی نسبت به هم داشتند؟ چه چیزی باعث شد آن‌ها از وسط‌های فیلم رابطه‌ی بهتری با هم داشته باشند؟
  به نظرتان چرا جیکوب فکر می‌کرد همه چیز در ماسکاچکا قدیمی و بدبو است؟ او چه تفاوت‌هایی با محل زندگی خودش در شهر دیده بود که همچین برداشتی داشت؟ فکر می‌کنید جیکوب در پایان فیلم چه احساسی داشت؟
  به نظر شما بین زندگی در شهر، اطراف شهر، و روستا چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی وجود دارد؟ شما زندگی در کدام را تجربه کرده‌اید؟ دوست دارید وقتی بزرگ شدید کجا زندگی کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Edmunds Jansons
  مدت زمان ۷۰
  کشور سازنده لهستان
  استودیو Atom Art، Letko، Polski Instytut Sztuki Filmowej
  بازیگران آندریس کیس، ادواردز اولکتس، نورا دزوما
  سال انتشار ۲۰۱۹