حباب واژه‌ها

(Words Bubble Up Like Soda Pop)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و عاشقانه درباره‌ی دختر و پسری نوجوان و علاقه‌ی آن‌ها به هم، و نقش عشق در توجه آن‌ها به دنیای بیرون از خود

سال: 2020
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لبخند و چری هر دو در برقراری ارتباط با دیگران دشواری‌هایی دارند. لبخند ترجیح می‌دهد دندان‌های خرگوشی‌اش را از دیگران پنهان کند و از طریق انتشار ویدیو در فضای مجازی با بقیه ارتباط برقرار کند. چری هم همیشه هدفون می‌گذارد تا کسی کاری به کارش نداشته باشد. او احساساتش را تبدیل به هایکو می‌کند، ولی از این‌که آن‌ها را با صدای بلند بخواند خوش‌اش نمی‌آید و به انتشار آنلاین سروده‌هایش اکتفا می‌کند. آشنایی لبخند و چری با هم، به هر دو آن‌ها کمک می‌کند تا از لاک خود بیرون بیایند و متوجه محیط اطراف‌شان و آدم‌های دیگر شوند. عشق نوجوانانه‌ی آن‌ها به تدریج شکل می‌گیرد و در پایان فیلم به مرحله‌ی ابراز می‌رسد.
  لبخند و چری مهربان و خوش‌قلب‌اند و وقتی دیگران نیاز به کمک دارند، با وجود این‌که انتخاب‌شان ارتباط با دیگران نیست، به آن‌ها کمک می‌کنند. رفتار و برخورد آن‌ها با سالمندان و دیگر شخصیت‌های فیلم محترمانه است. آن‌ها نسبت به عشق بین‌شان متعهدند و تلاش می‌کنند آن را به هم نشان دهند.
  بین چری و لبخند احساسی عاشقانه به وجود می‌آید و چری در پایان فیلم، عشق‌اش را به لبخند ابراز می‌کند. در تیتراژ پایانی، سایه‌ی آن‌ها را می‌بینیم که در حال بوسیدن یکدیگرند. زن و مردی یکدیگر را می‌بوسند. پدر چری در یک صحنه آبجو می‌نوشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: احمق، کتلت‌ات می‌کنم، چرت و پرت، کج و کوله، خورد و خاکشیرش می‌کنم، عقلت رو از دست دادی، بی‌‌عقل، گردن‌کلفت، خنگول، پررو، لعنتی.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمه‌ی سینمایی درباره‌ی عشق آرامی است که بین دختر و پسری نوجوان به نام‌های لبخند و چری آغاز می‌شود. هر دو آن‌ها با دیگران به سختی ارتباط برقرار می‌کنند و بیشتر ترجیح می‌دهند در فضای مجازی وقت بگذرانند. لبخند از دندان‌های خرگوشی‌اش ناراضی است و آن‌ها را با ماسک می‌پوشاند. او ترجیح می‌دهد به جای ارتباط واقعی با دیگران، از خودش ویدیو بگیرد و در فضای مجازی منتشر کند. چری هم برای این‌که مجبور نباشد با بقیه وارد تعامل شود، همیشه هدفون می‌گذارد. او هایکوهایی را که می‌سراید، برای دیگران نمی‌خواند و فقط در صفحه‌ی مجازی‌اش منتشر می‌کند. علاقه‌ای که بین لبخند و چری به وجود می‌آید به آن‌ها کمک می‌کند تا کم‌کم به دنیای اطراف‌شان توجه نشان دهند و تجربه‌های شیرینی در محبت کردن به دیگران و کمک به آن‌ها در حل مسائلشان داشته باشند. عشق همچنین به آن‌ها قدرت می‌دهد تا بر ضعف‌هایشان مسلط شوند و اعتمادبه‌نفس پذیرش خود را، همان‌طور که هستند، پیدا کنند.
  فیلم صحنه و موقعیت خشن و ترسناکی ندارد، به غیر از صحنه‌ای که لبخند، صفحه‌ی گرامافون را می‌شکند، اما داستان فیلم که به ماجرای عاشقانه‌ی بین دو نوجوان و تب‌و‌تاب‌هایش می‌پردازد، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. از ابتدای فیلم، احساسی بین لبخند و چری آغاز می‌شود که در پایان به ابراز عشق منتهی می‌شود. ریتم داستان هم بسیار کند است و ممکن است برای کوچک‌ترها خسته‌کننده باشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پسری نوجوان به نام چری که همیشه هدفون روی گوش دارد و هایکوهایش را در صفحه‌ی مجازی‌اش منتشر می‌کند، روزی به طور اتفاقی با دختری به نام لبخند آشنا می‌شود که همیشه ماسک می‌زند تا دندان‌های خرگوشی‌اش پیدا نباشد. او بلاگر است و ویدیوهای روزانه از خودش را روی اینترنت می‌گذارد. چری به جای مادرش که کمردرد دارد، در مرکز مراقبت از سالمندان کار می‌کند و لبخند هم بعد از آشنایی با او به کار در آن‌جا علاقه‌مند می‌شود. در میان سالمندان پیرمردی هست که به دنبال یک صفحه‌ی موسیقی قدیمی می‌گردد که همسر مرحومش آن را اجرا کرده است. چری و لبخند به او کمک می‌کنند تا صفحه را پیدا کند و در این مسیر، به یکدیگر علاقه‌مند می‌شوند. لبخند به چری پیشنهاد می‌دهد که با هم در فستیوال آتش‌بازی که چند روز دیگر برگزار می‌شود شرکت کنند، ولی چری در آن روز باید همراه خانواده‌اش به خانه‌ای جدید اسباب‌کشی کنند. لبخند از مراسم فیلم می‌گیرد و در صفحه‌اش منتشر می‌کند و چری با دیدن این ویدیو، هر طور که هست خود را به مراسم می‌رساند و همان‌جا به لبخند ابراز عشق می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه ویژگی‌هایی در لبخند و چری برای شما آشنا بود؟ خودتان یا نوجوانان اطراف‌تان کدام یک از این ویژگی‌ها را دارید؟
  به نظرتان این‌که چری و لبخند تمایل به برقراری ارتباط با دیگران نداشتند نقطه ضعف به حساب می‌آید؟ از نظر شما کدام ویژگی آن‌ها ضعف محسوب می‌شود؟
  چری و لبخند در طول فیلم چه تغییراتی کردند؟ چه چیزی به آن‌ها کمک کرد تا تغییر کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Kyohei Ishiguro
  رتبه MPAA TV-PG
  مدت زمان ۸۷
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Signal MD، Sublimation
  بازیگران ساماگوره ایچیکاوا، مگومی هان، هانا سوگیساکی
  سال انتشار ۲۰۲۰