حسنی و مرغ تخم‌طلا

بررس متن: علی نجفی

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی سفر یک پسربچه به محل زندگی غول‌ها و دزدیدن اموال آن‌ها برای کمک به خانواده

سال انتشار: 1391

حسنی و مرغ تخم‌طلا

9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی سفر یک پسربچه به محل زندگی غول‌ها و دزدیدن اموال آن‌ها برای کمک به خانواده

سال انتشار: 1391

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
وضع بد و اوضاع خراب اقتصادی خانواده‌ی حسنی که در ابتدای فیلم به آن اشاره می‌شود، ممکن است برای کودکان قابل ارتباط باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در فیلم چند بار به مرگ پدر حسنی اشاره می‌شود و یک بار تصویری از بلعیده شدن او توسط گرگ نمایش داده می‌شود. در یک صحنه، مادر حسنی به پیرمرد جادوگر سنگ می‌زند و او را بیهوش می‌کند. پیرمرد از دنیای بالای ابرها به پایین سقوط می‌کند؛ حسنی هم یک بار نزدیک است سقوط کند. قیافه‌ی غول با دندان و شاخ و اخلاق بدش ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. او می‌خواهد از حسنی آبگوشت درست کند. حسنی به کمک خانم غول از دید او مخفی می‌شود. مرد غول همسرش را کتک می‌زند و چند بار به این موضوع اشاره می‌شود.
گفتار نامناسب
حسنی، مادر حسنی و اطرافیان‌شان از تعابیری نظیر سگ‌سبیل، لندهور، خنگ خدا، بدبخت، خاک تو سرت، گند بخوری، بنال، ذلیل‌مرده، خفه شو و کوفتم شد استفاده می‌کنند. همسایه‌ها وقتی حرف‌های حسنی را باور نمی‌کنند، او را مسخره می‌کنند.
محتوای بزرگسالانه
پیرمرد جادوگر پیپ می‌کشد و با پیپش جادوگری می‌کند. موضوع وضع بد اقتصادی خانواده‌ی حسن و اجبار او به فروش بزش، موضوع کودکانه‌ای نیست.
آنچه والدین باید بدانند

حسنی و مرغ تخم‌طلا یک انیمیشن ترکیبی از تکنیک‌های کامپیوتری سه‌بعدی و تصاویر متحرک دوبعدی و در مورد سفر ماجراجویانه‌ی حسنی به دنیای بالای ابرهاست. حسنی و مادرش تنها زندگی می‌کنند و وضع خوبی ندارند. حسنی برای بهتر شدن وضع مالی‌شان، تصمیم می‌گیرد بزش را بفروشد. پیرمردی در ازای یک بطری جادویی آن را می‌خرد. بطری راهی به سرزمین بالای ابرها باز می‌کند؛ جایی که محل زندگی غول‌هاست. حسنی با وجود ترسی که از غول بداخلاق احساس می‌کند، به کمک خانم غول از دید او مخفی می‌شود و سرمایه‌های ارزشمند او را می‌دزدد، تا وضع‌شان بهتر شود. وضع بد مالی خانواده‌ی حسنی ممکن است برای بچه‌ها قابل ارتباط باشد اما کار و تلاش مادر حسنی پاسخگوی نیازهایشان نیست و حسنی به‌خاطر غلبه بر ترسش و دزدی دارایی‌های ارزشمند غول بدجنس، تحسین می‌شود. شعر و آوازهایی هم در فیلم وجود دارد که آن را برای کودکان جذاب‌تر می‌کند. در فیلم موضوعات و صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود دارد. چند بار به موضوع مرگ پدر حسنی اشاره می‌شود و تصویری از بلعیده شدن او توسط گرگ نمایش داده می‌شود. مادر حسنی به پیرمرد جادوگر سنگ می‌زند و او را بیهوش می‌کند. ستونی از ابر و دود زمین را به دنیای بالای ابرها متصل می‌کند و حسنی را به آن‌جا پرتاب می‌کند. قیافه‌ی غول با دندان و شاخ ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. او می‌خواهد حسنی را بگیرد و از او آبگوشت درست کند. او همسرش را هم کتک می‌زند. حسنی که از دست غول فرار می‌کند نزدیک است از آن بالا به زمین سقوط کند. شخصیت‌ها یکدیگر را با تعابیری نظیر لندهور، خنگ، بدبخت و ذلیل‌مرده خطاب قرار می‌دهند و همسایه‌ها وقتی حرف‌های حسنی را باور نمی‌کنند، او را مسخره می‌کنند. پیرمرد جادوگر پیپ می‌کشد و کارهای خود را با پیپش انجام می‌دهد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک و زبان نامناسب فیلم داشته باشند.

چکیده داستان

حسنی برای بهتر شدن وضع خانواده‌شان قصد دارد بزش را بفروشد. پیرمردی آن را در ازای یک بطری جادویی می‌خرد. مادرش او را سرزنش می‌کند اما بطری راهی به دنیای بالای ابرها باز می‌کند که غول‌ها در آن زندگی می‌کنند. حسنی مرغ تخم‌طلای غول را می‌دزدد تا وضع‌شان بهتر شود.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما، حسنی کار درستی انجام داد؟ آیا شما حرف‌های پیرمرد را باور می‌کنید؟ مادر حسنی در فیلم نخ‌ریسی می‌کند؛ دوست دارید بدانید پشم گوسفندان چگونه به نخ تبدیل می‌شود؟ شما اگر بخواهید دنیای بالای ابرها را بکشید، آن را چه ‌شکلی نقاشی می‌کنید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 85
سال انتشار 1391