حقه‌باز دم‌دراز

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی تلاش و تجربه‌های عروسک‌های جورابی برای ساخت فیلم و دیده شدن، همراه با تجربه‌ی دوستی و همکاری

سال: 1395
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  عروسک‌ها به مهد کودک می‌روند و به کمک بچه‌های مهد فیلم می‌سازند. بازی در محیط مهد و دوستی با بچه‌ها برای کودکان معنادار است. عروسک‌ها می‌خواهند خودشان به‌تنهایی و بدون کمک بزرگ‌ترها فیلم بسازند اما خیلی زود دلتنگ بابا پیرداد می‌شوند.
  عروسک‌ها ضمن تلاش و تمرین کار گروهی برای ساختن فیلم، دوستی با بچه‌های مهد را تجربه می‌کنند. بابا پیرداد نگران عروسک‌هاست و با این‌که اشتباه می‌کنند و باعث نگرانی او می‌شوند، دوست‌شان دارد.
  عروسک موش انگار عاشق مربی مهد کودک شده؛ چند بار با شنیدن نام او از حال می‌رود و وقتی مربی با تلفن حرف می‌زند، با حرف‌های معناداری پاسخ او را می‌دهد. بچه‌های کوچک‌تر احتمالاً متوجه بودار بودن این علاقه نمی‌شوند.
  عروسک‌ها، به‌ویژه گاو و شیر، معمولاً بر سر این که چه کسی زورش بیشتر است کل‌کل می‌کنند. در یک صحنه با غرش و نعره با هم رقابت می‌کنند. عروسک‌ها از عبارت‌های گاوبازی، کله‌پوک و خر استفاده می‌کنند.
  در یک صحنه، عروسک‌ها مربی مهد و بابا پیرداد را به صندلی بسته‌اند؛ در صحنه‌ی دیگری هم گربه‌نره و روباه مکار در صندوق عقب ماشین با طناب بسته شده‌اند. گربه‌نره و روباه مکار بارها می‌خواهند ماشین بابا پیرداد را بدزدند یا بچه‌ها را گول بزنند اما همیشه ناکام می‌مانند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  حقه‌باز دم‌دراز یا جوراب شو فیلمی سینمایی با حضور عروسک‌های جورابی است که می‌خواهند از طریق بازی در تلویزیون مشهور شوند. وقتی فیلم بابا پیرداد مورد استقبال اهالی تلویزیون قرار نمی‌گیرد، عروسک‌ها تصمیم می‌گیرند خانه را ترک کنند و خودشان به‌تنهایی فیلم بسازند. آن‌ها از یک مهد کودک سر درمی‌آورند و به کمک بچه‌های مهد موفق می‌شوند فیلم‌هایی بسازند و در کانال اینترنتی‌شان پخش کنند. بازی عروسک‌ها در محیط مهد و دوستی با بچه‌ها برای کودکان معنادار است اما عروسک‌ها در آن‌جا مخفی می‌شوند و با بچه‌ها کارهایی را یواشکی انجام می‌دهند. آن‌ها می‌خواهند بدون کمک بزرگ‌ترها فیلم بسازند اما هم باعث نگرانی بابا پیرداد می‌شوند و هم از دوری او دلتنگ می‌شوند. فیلم ضمن نمایش دوستی و همکاری عروسک‌ها و بچه‌ها برای ساخت فیلم، به این‌که بچه‌ها نباید بی‌اجازه به گوشی بزرگ‌ترها دست بزنند اشاره می‌کند؛ بچه‌های مهد به تنهایی برای عروسک‌ها کانال اینترنتی می‌سازند و ویدئوهایشان را به بازدید عموم می‌گذارند. شعرها و آوازهای مختلفی که همراه با موسیقی و رقص نور توسط عروسک‌ها اجرا می‌شود، جذابیت فیلم را بیشتر می‌کند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک خاصی ندارد اما گربه‌نره و روباه مکار به دنبال دزدی ماشین بابا پیرداد و گول زدن بچه‌ها هستند که همیشه هم ناکام می‌مانند. در یک صحنه، عروسک‌ها مربی مهد و بابا پیرداد را به صندلی بسته‌اند تا مزاحم کارشان نشوند و در صحنه‌ی دیگر، گربه‌نره و روباه مکار در صندوق عقب ماشین بسته شده‌اند تا به سیرک منتقل شوند. عروسک‌ها گاهی در حال کل‌کل و قدرت‌نمایی‌اند و تنها در چند مورد انگشت‌شمار از عبارت‌های توهین‌آمیز استفاده می‌کنند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه خانواده تماشا کنند تا بتوانند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  عروسک‌های جورابی با دیدن کارتون کلاه‌قرمزی از تلویزیون، به ساخت فیلم و حضور در تلویزیون علاقه‌مند می‌شوند اما فیلمی که بابا پیرداد از آن‌ها می‌سازد، مورد استقبال اهالی تلویزیون قرار نمی‌گیرد؛ در نتیجه عروسک‌ها تصمیم می‌گیرند از خانه بیرون بروند و خودشان به‌تنهایی فیلم بسازند. بابا پیرداد نگران‌شان می‌شود و به دنبال آن‌ها همه‌ جا را جستجو می‌کند؛ گربه‌نره و روباه مکار هم سایه به سایه دنبال‌شان هستند تا آن‌ها را گول بزنند. عروسک‌ها در نهایت از یک مهد کودک سر درمی‌آورند و به کمک چند تا از بچه‌ها فیلم‌هایی می‌سازند و در کانال اینترنتی‌شان قرار می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چقدر در مورد امنیت و حریم خصوصی در اینترنت و فضای مجازی می‌دانید؟ چه اطلاعاتی از ما خصوصی به حساب می‌آیند که نباید در اینترنت پخش کنیم؟ آیا می‌دانید چه محیط‌هایی از اینترنت عمومی و همگانی‌اند و چه محیط‌هایی خصوصی و شخصی؟
  به نظر شما، چرا عروسک‌ها خودشان را از بزرگ‌ترها مخفی می‌کردند؟ چرا از بزرگ‌ترها کمک نگرفتند؟
  فکر می‌کنید چرا بابا پیرداد عروسک‌ها را با اینکه باعث آزار و نگرانی‌اش می‌شدند، دوست داشت؟ عروسک‌ها در مقابل چه احساسی نسبت به او داشتند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده داریوش بابائیان
  مدت زمان ۷۸
  سال انتشار ۱۳۹۵