حقه یا هدیه اسکوبی‌دو!

(Trick or Treat Scooby-Doo!)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی درباره‌ی اسکوبی‌دو و دوستانش و تلاش آن‌ها برای حل معمای لباس‌های هالووینی ترسناک

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اعضای گروه با هم همدلی و همکاری زیادی دارند. آن‌ها مشکلاتشان را با هم‌فکری حل می‌کنند و با این‌که تفاوت‌های رفتاری زیادی دارند، این موضوع بین آن‌ها فاصله نمی‌اندازد و باعث می‌شود هر کسی بخشی از مشکل با توجه به توانایی‌هایش حل کند.
  کار گروهیِ گروه کشف و کمک کردن آن‌ها به هم از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی همه‌شان است.
  در بعضی از موقعیت‌ها شخصیت‌ها و گاهی ارواح ورق‌بازی می‌کنند. ولما با دیدن کوکو دیابلو صورتش سرخ می‌شود و این‌طور به نظر می‌آید که به او علاقه دارد.
  در این فیلم از واژه‌های توهین‌آمیزی مثل فضول، احمق، زهرمار، خفه شو، کوتوله، کچل و کوفت استفاده می‌شود.
  در این فیلم به مراسم هالووین، آداب و رسوم و کارهایی که در این شب انجام می‌شود اشاره شده است و بخش‌هایی از آن به نمایش درآمده است.
  شبحی به اسم نفاریو به غرفه‌ی گروه کشف حمله می‌کند و همه جا را به آتش می‌کشد. وقتی همه در کتابخانه دنبال سرنخی از نفاریو هستند، آن شبح بالای سر کوکو ظاهر می‌شود و اشباح دیگری از همه جای کتابخانه دنبال آن‌ها می‌کنند. زمانی که آن‌ها به کارخانه‌ی کوکو دیابلو می‌روند، ارواح و اشباحی به آن‌ها حمله می‌کنند و می‌خواهند آن‌ها را از بین ببرند، ولی مشخص می‌شود آن‌ها روبات هستند و آسیبی به کسی نمی‌رسد. پایان فیلم زندانی‌ها از زندان فرار می‌کنند و شکلات‌های بچه‌ها را می‌دزدند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن دوبعدی حقه یا هدیه اسکوبی‌دو از سری مجموعه‌ی اسکوبی‌دو است. وقتی گروه کشف در پیست اسکی هستند، گربه‌ی هیولا آن‌ها را تعقیب می‌کند. آن‌ها متوجه می‌شوند گربه‌ی هیولا یکی از مالکان پیست است که لباس گربه‌ا‌ی پوشیده است؛ لباسی که در کارخانه‌ی کوکو دیابلو درست می‌شود و همه‌ی جنایتکارها لباس‌های همان کارخانه را می‌پوشند. اسکوبی‌دو و دوستانش دنبال دلیل این ماجرا می‌روند. مثل همه‌ی فیلم‌های اسکوبی‌دو همه‌ی اعضای گروه کشف، به هم کمک می‌کنند تا رازها را کشف کنند. آن‌ها به تفاوت‌های هم احترام می‌گذارند و با هم‌فکری کارهایشان را پیش می‌برند.
  فیلم گاهی موقعیت‌های ترسناک دارد. ارواح و اشباحی در فیلم دیده می‌شوند که به پرواز درمی‌آیند یا از توی آب سبزرنگ پر از بخار بیرون می‌آیند. گرچه آسیبی به کسی زده نمی‌شود و مشخص می‌شود آن‌ها ربات هستند. شخصیت‌ها گاهی از واژه‌های توهین‌آمیز استفاده می‌کنند. عنوان فیلم به اشتباه حقه یا هدیه اسکوبی‌دو ترجمه شده است. در حالی که ترجمه‌ی دقیق عنوان انگلیسی فیلم می‌شود قاشق‌زنی اسکوبی‌دو. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین خود تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  گروه کشف به پیست اسکی می‌روند و گربه‌ی هیولا آن‌ها را تعقیب می‌کند. خیلی زود مشخص می‌شود آن گربه الیو کادکا است که لباس گربه‌ی هیولا را پوشیده است. او کسی است که جزو مالکان آن پیست است و این کارها را می‌کند تا نامادری‌اش را از کسب و کار دور نگه دارد. آن‌ها یک سبیل از گربه می‌کنند و با آنالیز سبیل مشخص می‌شود آن لباس ترسناک مثل لباس‌های زیادی که تن مجرم‌های دیگری بوده، از ساخته‌های کارخانه‌ی کوکو دیابلو است. آن‌ها کوکو دیابلو را دستگیر می‌کنند، ولی وقتی در هالووین یک شبح به غرفه‌ی آن‌ها حمله می‌کند، و ماشینشان را می‌سوزاند، کوکو دیابلو را از زندان بیرون می‌آورند تا مجرم را پیدا کنند. کوکو دیابلو برای رد گم کردن آن‌ها را پیش تِرِوِر می‌برد که فقط می‌تواند لباس‌های دراکولا بسازد و خودش فرار می‌کند. آن‌ها دنبال کوکو دیابلو تا کارخانه‌اش می‌روند. ارواحی به آن‌ها حمله می‌کنند که بعداً معلوم می‌شود روبات هستند. آن‌ها کوکو دیابلو را دستگیر می‌کنند، ولی مشخص می‌شود واردن نگهبان زندان پشت همه‌ی این قضایا است. اشتباهی همه‌ی زندانی‌ها آزاد می‌شوند و گروه کشف با دستگیر کردن زندانی‌ها این پرونده را هم می‌بندد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در هالووین مراسمی وجود دارد به اسم قاشق‌زنی که مشابه آن در ایران هم هست. آیا در این مورد اطلاعی دارید؟
  به نظرتان مهم‌ترین ویژگی‌های گروه کشف چیست؟
  اگر در ایران مراسم هالووین برگزار می‌شد، دوست داشتید چه لباس‌هایی بپوشید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Audie Harriso
  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۷۲
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Warner Bros. Animation
  بازیگران فرانک ولکر، گری گریفین، متیو لیلارد
  سال انتشار ۲۰۲۲