حکومت سوپرمن‌ها

(Reign of the Supermen)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی نبرد جانشینان سوپرمن پس از مرگ او، در مبارزه‌ی همیشگی بین خیر و شر

سال: 2019
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  قهرمان‌های شکست‌ناپذیر و تلاش برای برقراری عدالت در دنیای نوجوانی معنادار است.
  سوپرمن و ناجیان عدالت شجاع، وفادار و خیرخواه مردم‌اند. لوییس لین هم با شهامت و جسارت برای کشف حقیقت در مورد سوپرمن و نجات او تلاش می‌کند. علاوه بر لوییس، به عنوان خبرنگار شجاع و جسور، رئیس‌جمهور و یکی از ناجیان عدالت زن‌اند.
  در چند صحنه به رابطه‌ی عاطفی سوپرمن و لوییس اشاره می‌شود. آن‌ها یکدیگر را در آغوش می‌گیرند، اما صحنه‌ی بوسه‌ی آن‌ها حذف شده است. شخصیت‌های زن، اغلب، لباس‌هایی با یقه‌های باز دارند که در دوبله پوشانده شده است. هم برای زن‌ها و هم برای ابرقهرمان‌ها اندام‌های اغراق‌شده‌ای تصویر شده است. جریانات آخرالزمانی و بی‌دفاعی مردم در برابر هیولاهای شرور موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست؛ هرچند ممکن است برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. از شخصیت سوپرمن و سایر ابرقهرمان‌های دی‌سی، محصولات مختلف و متنوعی در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند عطش خرید این محصولات را دوچندان کند.
  ناسزاهای رکیک فیلم اصلی در دوبله به عبارت‌هایی نظیر لعنتی، کله‌آهنی، عوضی، کثیف، تغییر کرده است.
  صحنه‌های متعددی از زدوخورد شدید ابرقهرمان‌ها با مشت و لگد وجود دارد که یکدیگر را به دیوار و سقف می‌کوبند و خرابی‌های وسیعی ایجاد می‌کنند. ابرقهرمان‌ها از تفنگ، دست یا چشمان‌شان تیرهای لیزری شلیک می‌کنند. ناجیان عدالت که ابرقدرت‌های خیرند بر اثر یک اتفاق ناپدید می‌شوند و همه گمان می‌کنند مرده‌اند، اما بعداً معلوم می‌شود زنده‌اند. هیولاهای زشت و بدترکیب فضایی، سوپرمن ترکیبی از انسان و ربات با اعضای مکانیکی در صورت و بدن، قطع عضو او و روییدن عضو جدید ممکن است برای کودکان ترسناک باشد. او از داخل سرش قطعه‌ای را همراه با خون بیرون می‌کشد. گاهی در مبارزه‌های ابرقهرمان‌ها نیز خون از صورت‌شان جاری می‌شود. همچنین، صحنه‌های متعددی از تغییر شکل انسان‌ها به ابرقهرمان‌های بی‌اراده وجود دارد که در نهایت با مرگ رئیس‌شان از کار می‌افتند و به شکل اصلی‌شان بر می‌گردند اما همه مرده‌اند. سوپرمن با تفنگ لیزری و مشت و لگد از دشمنش استقبال می‌کند اما در نهایت بلوری اسرارآمیز را در جمجمه‌ی او فرو می‌کند و او را از بین می‌برد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  حکومت سوپرمن‌ها یک انیمیشن دوبعدی با استفاده از شخصیت‌های کمیک‌های دی‌سی و در ادامه‌ی داستان مرگ سوپرمن است. پس از آن‌که سوپرمن در مبارزه با هیولایی ناشناخته کشته می‌شود، ابرقهرمان‌هایی در متروپولیس ظاهر می‌شوند که بر سر عنوان جانشینی او با هم مبارزه می‌کنند. لوییس لین برای کشف حقیقت و هویت واقعی آن‌ها تلاش می‌کند و به استقبال خطر می‌رود. در این فیلم، همچون همه‌ی فیلم‌های ابرقهرمانی، مبارزه‌های خشنی میان ابرقهرمان‌های افسانه‌ای صورت می‌گیرد؛ با این تفاوت که پیچیدگی داستان تشخیص جبهه‌ی خیر و شر را دشوار کرده است. فیلم با نمایش شجاعت و شهامت لوییس و حضور چند شخصیت زن در نقش‌های مهم کوشیده تا از بار پسرانه‌اش کم کند.
  سراسر فیلم پر است از صحنه‌ها و موضوعات خشن و ترسناک و درگیری‌های شدید بین ابرقهرمان‌ها با مشت، لگد و تیرهای لیزری که از تفنگ، دست یا چشمان‌شان شلیک می‌کنند. کوبیده شدن ابرقهرمان‌ها به سقف، دیوار و زمین باعث ایجاد خرابی‌های وسیعی در ساختمان‌ها و خیابان‌ها می‌شود. هیولاهای زشت و بدترکیب، سوپرمن نیم‌انسان-نیم‌ربات، قطع عضو و نمایش خون در بعضی صحنه‌ها ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشد. سوپرمن با تفنگ‌های مختلف به استقبال دشمن می‌رود و در نهایت با فروکردن بلوری در جمجمه‌ی او، او را از پا در می‌آورد. در فیلم اصلی ناسزاهای رکیکی وجود دارد که در دوبله به عبارت‌های توهین‌آمیز متداولی نظیر لعنتی و عوضی تغییر کرده است. شخصیت‌ها، چه زن‌ها و چه ابرقهرمان‌ها، اندام‌های اغراق‌شده‌ای دارند و چند بار به رابطه‌ی عاطفی لوییس و سوپرمن اشاره می‌شود؛ آن‌ها در نهایت دوباره به هم می‌رسند. به علاوه، فضا و موضوعات آخرالزمانی و بی‌دفاعی مردم در برابر هیولاهای شرور فضایی موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند؛ هرچند ممکن است برای نوجوانان قابل ارتباط باشند. تماشای فیلم برای کودکان و نوجوانان کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم بتوانند در مورد موضوعات فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پس از مرگ سوپرمن، گروهی از ابرقهرمان‌ها بر سر عنوان سوپرمن با هم رقابت می‌کنند. همه‌ی آن‌ها برای عدالت و حقیقت می‌جنگند اما برخی هم نیت‌های پلیدی در سر می‌پرورانند. سوپرمن مکانیکی با از میان برداشتن ناجیان عدالت و تبدیل داوطلبانی از مردم به نیروهای ابرقهرمانی تحت فرمان خود، در پی تسلط بر متروپولیس و انتقام از سوپرمن است. لوییس لین تلاش می‌کند تا با کشف هویت واقعی این ابرقهرمان‌ها، از نیت واقعی آن‌ها آگاه شود اما سوپرمن شاید هنوز هم زنده باشد و قدرت ابرقهرمانی او صلح و آرامش را دوباره به شهر بازگرداند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تأثیرگذاری خشونت انیمیشن‌ها کمتر از فیلم‌های واقعی است؟ آیا خشونت در این فیلم لازم است؟ خشونت چه تأثیری روی کودکان دارد؟
  شخصیت‌های ابرقهرمانی همیشه پس از آن‌که شکست می‌خورند یا می‌میرند، دوباره به طریقی احیا می‌شوند؛ آیا این‌که پایان داستان به‌نوعی مشخص است، از جذابیت این فیلم‌ها کم می‌کند؟
  به نظرتان چرا ابرقهرمان‌ها این قدر برای بعضی از نوجوانان جذاب‌اند؟ شما کدام یک از آن‌ها را دوست دارید؟ چه ویژگی‌های جالبی برای شما دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۸۷
  سال انتشار ۲۰۱۹