حیوان خانگی معلم

(Teacher's Pet)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی یک سگ و آرزوی او برای تبدیل شدن به پسری واقعی، تجربه‌ی احساس خوشبختی با خود طبیعی‌اش و پذیرش خود

سال: 2004
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناراضی بودن اسپات از طبیعتش و تلاش او برای تبدیل شدن به انسان، این‌که دوستان اسپات، گربه و پرنده، برای کمک به او به سفری طولانی می‌روند و اسپات و لئونارد می‌فهمند که باید به رؤیای هم احترام بگذارند و برای راحتی و خوشحالی هم تلاش کنند، موضوعاتی هستند که می‌توانند برای کودک همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشند.
  اسپات برای رسیدن به رؤیایش هر تلاشی می‌کند؛ حتی سعی می‌کند بهترین شاگرد کلاس باشد تا نشان دهد می‌تواند یک پسر واقعی باشد. او در نهایت متوجه می‌شود که ارزش او به انسان بودن نیست و نباید برخلاف قوانین طبیعت عمل کند. او می‌فهمد که فقط در حالت طبیعی خودش و در کنار دوستانی که دوستش دارند می‌تواند خوشبخت و خوشحال باشد.
  در نسخه‌ی اصلی بعد از این‌که اسپات به مردی میانسال تبدیل می‌شود، در صحنه‌ای با مادر لئونارد رابطه‌ای عاطفی برقرار می‌کند که در نسخه‌ی دوبله به صورت گذرا به آن اشاره می‌شود. در ساحل فلوریدا و چند صحنه‌ی دیگر، زنانی با لباس‌های تنگ و یقه‌های باز دیده می‌شوند که در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند. پرستار پیر حیوانات نیز بدن زنانه‌ی اغراق‌شده‌ای دارد.
  دکتر کرانک با عصبانیت زیادی صحبت می‌کند و از کلماتی مانند بچه‌ننه، نادون و ابله استفاده می‌کند. برای دوبله‌ی پلیتی بوی پرنده نیز از لحنی بزرگسالانه استفاده ‌شده است.
  در نسخه‌ی اصلی فیلم هنگامی که لئونارد و اسپات راهی فلوریدا هستند، در آوازی به ایالت‌های مختلف آمریکا اشاره می‌شود و در تصاویر مرتبط با آن، بارزترین شناسه‌های هر ایالت دیده می‌شود؛ این قسمت در بعضی نسخه‌ها‌ی دوبله حذف ‌شده است.
  ممکن است تماشای صحنه‌های مرتبط با دکتر کرانک که چهره‌ای عجیب دارد و در خانه‌ای وحشتناک زندگی می‌کند، چهره ترسناک مجری تلویزیونی، تبدیل‌شدن حیوانات به موجوداتی عجیب‌وغریب و صحنه‌ای که لئونارد و اسپات از دوری هم ناراحت‌اند، برای کودکان کوچک‌تر ناراحت‌کننده و ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن که به صورت کامپیوتری و بر اساس یک سریال تلویزیونی با همین نام ساخته ‌شده، درباره‌ی پسری به نام لئونارد است که سگی به نام اسپات دارد. اسپات آرزو دارد تبدیل به پسری واقعی شود. او برای این کار همراه لئونارد و مادرش به سفری می‌رود تا نمونه‌ی آزمایشی یک پزشک شود و به آرزویش برای انسان شدن برسد اما طی آزمایش دکتر، اسپات به مردی میانسال تبدیل می‌شود. در طول فیلم می‌بینیم که لئونارد و اسپات با هم به مشکل می‌خورند اما لئونارد به این نتیجه می‌رسد که باید به آرزوهای دوستش احترام بگذارد. دیگر دوستان اسپات هم وقتی می‌فهمند که دوست‌شان در خطر است، کل کشور را سفر می‌کنند تا در کنار او باشند. اسپات برای رسیدن به رؤیایش هر تلاشی می‌کند ولی در نهایت متوجه می‌شود که ارزش او به انسان بودن نیست و نباید بر خلاف قوانین طبیعت عمل کند. او می‌فهمد که فقط در حالت طبیعی خودش و در کنار دوستانی که دوستش دارند می‌تواند خوشبخت و خوشحال باشد.
  فیلم چند صحنه‌ی ترسناک و خشن دارد؛ چهره‌ی ترسناک مجری تلویزیون و چهره‌ی عصبانی دکتر کرانک و خانه‌ی وحشتناکش و نیز صحنه‌ی غم‌انگیز جدایی اسپات و لئونارد در یک روز بارانی، همگی می‌توانند باعث ترس و دلهره در کودکان کوچک‌تر شوند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی پسری به نام لئونارد است که سگی به نام اسپات دارد. اسپات آرزو دارد تبدیل به پسری واقعی شود و برای این آرزویش حاضر است دست به هر کاری بزند. او حتی با پوشیدن لباس بچه‌ها همراه لئونارد به مدرسه می‌رود و بهترین شاگرد کلاس می‌شود. تا این‌که روزی همراه لئونارد و مادرش به جنوب کشور می‌رود تا نمونه‌ی آزمایشی دکتر عجیب‌ و غریبی به نام کرانک شود و به آرزویش برای انسان شدن برسد اما دوستان گربه و پرنده‌اش می‌فهمند که دکتر نمی‌تواند این کار را بکند و برای خبر دادن به اسپات کل کشور را به‌سختی سفر می‌کنند. وقتی به او می‌رسند می‌بینند اسپات به مردی میانسال تبدیل ‌شده، چون حواسش به اختلاف سنی سگ‌ها و انسان‌ها نبوده است. لئونارد تصمیم می‌گیرد نزد کرانک برود و او هم تبدیل به موجودی دیگر شود اما اسپات برای نجات او می‌رود و دوباره خود را تبدیل به سگ می‌کند و به زندگی شادش را با لئونارد، پرنده و سگ ادامه می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تا به حال درباره‌ی رؤیاهای خود با دیگران صحبت کرده‌اید؟ آن‌ها چه عکس‌العملی نشان دادند؟
  به نظرتان چرا نباید در امور طبیعت دخالت کرد؟ اگر اسپات یک انسان می‌ماند دچار چه مسائلی می‌شد؟
  دوست دارید تبدیل به موجود دیگری شوید؟ فکر می‌کنید زندگی‌تان چه تفاوت‌هایی می‌کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۷۴
  سال انتشار ۲۰۰۴