ح مثل حس خوشبختی

(H is for Happiness)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی دختری در آغاز نوجوانی و تلاش او برای بازگرداندن شادی به خانواده‌ی ازهم‌پاشیده‌اش، همراه با تجربه‌ی عشق اول

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کندیس احساس تنهایی می‌کند و از این‌که شادی از خانواده‌شان رفته غمگین است. او آرزو دارد دوباره خنده‌ی مادرش را ببیند و پدر و عمویش را پیش هم برگرداند. کندیس رابطه‌ی صمیمانه‌ای با داگلاس برقرار می‌کند؛ هرچند این رابطه خیلی زود وارد فضای عاشقانه می‌شود. کندیس و داگلاس با کمک هم موفق می‌شوند بر مسائلشان فائق بیایند و شادی را به زندگی‌هایشان برگردانند. احساسات و تجربه‌های آن‌ها می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  کندیس باروحیه و خوش‌بین است و به‌راحتی ناامید نمی‌شود. او با وجود این‌که از طرف والدین و هم‌کلاسی‌هایش مدام دلسرد می‌شود، دست از تلاش برنمی‌دارد و در نهایت موفق می‌شود شادی را به خانواده‌اش برگرداند. نگاه روشن او به زندگی، دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ظاهر کندیس و رفتارهای او شبیه دختربچه‌های واقعی است و تجربه‌ها و احساسات او می‌تواند برای خیلی از دخترها هم‌ذات‌پندرانه و معنادار باشد.
  داگلاس به کندیس ابراز عشق می‌کند. آن‌ها چند بار هم را می‌بوسند و عاشقانه یکدیگر را نگاه می‌کنند. داگلاس به پدر کندیس می‌گوید که می‌خواهد با او ازدواج کند. مرد فروشنده‌‌ای لباس‌های زنانه می‌پوشد و رفتار زنانه دارد. مادر و پدر و کندیس در رستوران مشروب می‌نوشند. مادر کندیس داروی ضدافسردگی مصرف می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: عقب‌مونده، مسخره، دیوونه، احمق، خفه شو، چه مرگته، دهنت رو ببند، آشغال‌دونی و بازنده.
  خواهر کندیس وقتی نوزاد بوده از دنیا رفته و مادرش چهار سال است که افسرده است. داگلاس می‌خواهد به بُعد دیگر برود و برای این کار از درخت بلندی پایین می‌پرد و به سرش ضربه می‌خورد. کندیس از غصه و ناراحتی گریه می‌کند و نگران است او را از دست بدهد. کندیس برای جلب توجه والدینش در آب می‌پرد و بقیه تصور می‌کنند خودکشی کرده است. یکی از چشمان معلم مصنوعی است و مورد تمسخر بچه‌ها قرار می‌گیرد. مادر از دست کندیس عصبانی می‌شود و سر او داد می‌زند و ظرفی را به سمتش پرت می‌کند. مادر می‌خواهد از خانه برود و کندیس و پدر را ترک کند. او مدام تکرار می‌کند که از این زندگی و از بچه داشتن خسته است. مادر و پدر چند بار با هم دعوا می‌کنند. پدر و عمو هم با هم دعوا می‌کنند. دخترهای کلاس، کندیس را مسخره می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که با اقتباس از یک رمان نوجوان با نام زندگی من در قالب الفبا، نوشته‌ی بَری جونزبرگ ساخته شده، درباره‌ی یک دختر نوجوان دوازده‌ساله است که به خاطر ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد، تنها و بدون دوست مانده است. او خوش‌صحبت و عاشق فرهنگ لغات است و سوال‌های زیادی از معلم کلاس می‌پرسد که حوصله‌ی هم‌کلاسی‌هایش را که علاقه‌ای به درس و مدرسه ندارند، سر می‌برد. وقتی دانش‌آموز جدیدی به نام داگلاس به کلاس می‌آید، کندیس از تنهایی درمی‌آید. داگلاس راز بزرگ خود را، که آمدن از یک بُعد دیگر است، با کندیس در میان می‌گذارد و می‌خواهد از درخت بلندی پایین بپرد تا به آنجا برگردد. بین او و کندیس رابطه‌ی عاشقانه‌ای شکل می‌گیرد و آن دو در کنار هم موفق می‌شوند به مسائل زندگی‌شان سر و سامان بدهند. داگلاس تصمیم می‌گیرد در همین بُعد و پیش کندیس بماند. کندیس هم موفق می‌شود خانواده‌اش را که پس از مرگ خواهر شیرخوارش و ورشکستگی پدرش از هم پاشیده، دوباره به هم پیوند بزند. فیلم تلاش کرده مسائل بزرگسالان را از نگاه یک دختر دوازده‌ساله بررسی کند که تنها آرزویش این است که همه خوشحال باشند.
  موضوعاتی مثل سوگواری پس از مرگ یک عزیز و افسردگی طولانی‌مدت مادر که باعث شده او بخواهد خانه را ترک کند، موضوعات سنگینی هستند که ممکن است برای کودکان آزاردهنده و اضطراب‌آور باشند؛ هرچند می‌توانند برای کودکانی که چنین تجربه‌هایی داشته‌اند، الهام‌بخش و تسکین‌دهنده باشند. مسئله‌ی اصلی فیلم این است که نگاه کندیس به موضوعات، نگاهی کودکانه است و احساسات و تجربه‌های او هم عموما کودکانه‌اند؛ در حالی که عشق بین او و داگلاس رنگی نوجوانانه و بالغانه به فیلم می‌دهد که دیگر به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. هرچند صحنه‌های بوسیدن کندیس و داگلاس در نسخه‌ی دوبله حذف شده، ولی فضای رابطه‌ی آن‌ها از حالت دوستانه خارج شده و کاملا رنگ عاشقانه گرفته است. داگلاس به پدر کندیس می‌گوید که می‌خواهد با کندیس ازدواج کند.

  چکیده داستان

  کندیس دختری دوازده‌ساله است که دیدگاه خوش‌بینانه و منحصربه‌فردی که درباره‌ی زندگی دارد، او را از دیگر هم کلاسی‌هایش جدا کرده است. مادر کندیس به خاطر فوت خواهر او در نوزادی، افسرده است و پدرش بعد از شراکت با عموی کندیس ورشکست شده است. کندیس می‌خواهد شادی را به خانواده‌اش برگرداند، ولی تاکنون موفق نشده است. روزی پسری به نام داگلاس به کلاس آن‌ها می‌آید که معتقد است از یک بُعد دیگر است و می‌خواهد دوباره به آنجا برگردد. او کم‌کم به کندیس علاقه‌مند می‌شود و رابطه‌ی عاشقانه‌ای بین آن‌ها آغاز می‌شود. داگلاس بعد از پریدن از یک درخت بلند برای رفتن به بعد دیگر، بیهوش می‌شود و وقتی دوباره به هوش می‌آید، به کندیس می‌گوید می‌خواهد همیشه پیش او بماند. کندیس هم موفق می‌شود رابطه‌ی پدر و عمویش را ترمیم کند و مادرش را به زندگی برگرداند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید روش‌های کندیس برای برگرداندن شادی به خانواده موثر بود؟ اگر شما جای او بودید چه کار می‌کردید؟ به نظرتان بچه‌ها می‌توانند در حل مسائل بزرگ‌ترها به آن‌ها کمک کنند؟
  رابطه‌ی کندیس و داگلاس چه احساسی به شما می‌داد؟ ترجیح می‌دادید رابطه‌شان دوستانه باقی می‌ماند یا وارد فضای عاشقانه می‌شد؟
  به نظرتان رفتارها و احساسات کندیس بیشتر شبیه کودکان بود یا شبیه نوجوانان؟ شما با چه بخش‌هایی از او بیشتر احساس نزدیکی می‌کردید؟ چه موضوعاتی در فیلم برایتان ناخوشایند بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان John Sheedy
  مدت زمان ۹۸
  کشور سازنده استرالیا
  استودیو Cyan Films، The Koop
  بازیگران الساندرا توگنینی، دیزی آکسون، میریام مارگولیز
  سال انتشار ۲۰۱۹