خاطرات الاغ مهربان

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی عاشقانه از تجربه‌ی یک پسر جوان در مواجهه با یک الاغ سخنگو و خاطرات عشق گمشده‌ی او

سال: 1384
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اگرچه به نظر می‌رسد فیلم برای کودکان ساخته شده، هیچ شخصیت کودکی در آن وجود ندارد و موضوع اصلی عشق و عاشقی پسر جوانی است که با جدی شدن موضوع ازدواجش، از سنگینی مسئولیت‌هایش ترسیده است. جوان خلافکار موقعی که قصد سیگار کشیدن دارد مورد شماتت اطرافیان و مادرش قرار می‌گیرد اما در صحنه‌های متعدد قلیان کشیدن مردها در قهوه‌خانه نمایش داده می‌شود. نگاه‌های معناداری بین دختر و پسر جوان رد و بدل می‌شود؛ پسر از دختر می‌خواهد که تا آزادی‌اش از زندان منتظر بماند.
  شخصیت‌ها با لحن بد و نامناسب صحبت می‌کنند و سر یکدیگر فریاد می‌زنند، به‌خصوص خردل بعضی از جمله‌هایش را هوار می‌کشد. شخصیت‌ها، چه مثبت و چه منفی، در موارد متعدد با سوءاستفاده از حضور الاغ‌ها عبارت‌های بی‌ادبانه حاوی «خر» به کار می‌برند؛ مثلاً نره‌خر، خربازی در نیاور، گیر چه خری افتاده‌ام، این دیگر چه خری است. همچنین، عبارت‌های توهین‌آمیز دیگری نظیر خریت، مزخرف، زپرتی، بنال، چه مرگت است، به کار می‌رود.
  مادر دزدهای جوان (مامی) با اسلحه‌ی شکاری پسرانش را تهدید می‌کند و به سمت آن‌ها شلیک می‌کند، یک بار هم خودبه‌خود گلوله‌ای شلیک می‌شود اما هیچ‌ کدام به کسی نمی‌خورد. دزدها برای رسیدن به هدف‌شان الاغ را گروگان می‌گیرند و دست‌ و پای دایی و دخترش را می‌بندند. عروسک‌های بزرگ الاغ‌ها ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  خاطرات الاغ مهربان فیلمی سینمایی درباره‌ی یک پسر جوان است که وقتی موضوع ازدواجش جدی شده، به‌خاطر سنگینی مسئولیت‌های آن دچار ترس و تردید شده است. او برای فکر کردن بیشتر به باغی خارج از شهر سفر می‌کند و آن‌جا با الاغی روبه‌رو می‌شود که با یادآوری خاطرات عشق گمشده‌اش او را نصیحت می‌کند. اگرچه به نظر می‌رسد فیلم برای کودکان ساخته شده، هیچ شخصیت کودکی در آن وجود ندارد و از موضوعات و دغدغه‌های کودکانه در آن خبری نیست. الاغ آوازهایی در مورد عشق، بی‌مهری سرنوشت و وضعیت شغلی خود می‌خواند که با موسیقی‌هایی به سبک‌های مختلف همراه شده است.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود دارد؛ از جمله تهدید با اسلحه‌ی شکاری، شلیک گلوله و گروگان‌گیری دزدها. عروسک‌های بزرگ الاغ‌ها ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند. شخصیت‌ها در موارد متعدد با لحن بدی با هم صحبت می‌کنند، سر یکدیگر فریاد می‌کشند و تعابیر زشت و بی‌ادبانه حاوی «خر» به کار می‌برند، که با توجه به حضور الاغ‌ها بسیار خوشایند است؛ برای مثال: گیر چه خری افتاده‌ام، این چه خری است! علاوه بر این، عبارت‌های بی‌ادبانه‌ی دیگری نیز شنیده می‌شود که شخصیت‌های مثبت فیلم هم از به کار بردن آن ابایی ندارند. موضوع اصلی فیلم، یعنی ترس از مسئولیت‌های ازدواج، هیچ ارتباطی به کودکان ندارد. الاغ از خاطرات عاشقانه‌ی خود با عشق گمشده‌اش صحبت می‌کند و در مورد آن آواز می‌خواند. اگرچه جوان خلافکار موقع کشیدن سیگار توسط اطرافیان شماتت می‌شود، تصاویر متعددی از قلیان کشیدن مردها در قهوه‌خانه دیده می‌شود. همچنین، نگاه‌ها و حرف‌های معناداری بین دختر و پسر جوان رد و بدل می‌شود. در نهایت هم دو جوان و دو الاغ جشن عروسی‌شان را همزمان برگزار می‌کنند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد عبارت‌های نامناسب و موارد بزرگسالانه‌ی آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پسری جوان با جدی شدن موضوع ازدواجش دچار ترس و تردید شده و برای فکر کردن در خلوت به باغ دایی‌اش سفر می‌کند. دایی الاغی سخنگو به عنوان نگهبان دارد که با دیدن جوان و شنیدن ماجرای عشق و ازدواج او، خاطرات عشق گمشده‌ی خود را به یاد می‌آورد و برای یافتن او از کار استعفا می‌دهد. دزدانی که به دنبال نعل‌های طلایی الاغ‌اند، باعث می‌شوند او و عشق دیرینش بار دیگر به هم برسند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  استفاده از عبارت‌های نامناسب چه ذهنیتی از ما در دیگران ایجاد می‌کند؟ چرا استفاده‌ی شخصیت‌های فیلم از این عبارت‌ها برای ما خوشایند یا خنده‌دار است؟
  به نظر شما سیگار و قلیان باعث محبوبیت بیشتر ما می‌شود؟ دخانیات چه تأثیری روی بدن ما می‌گذارد؟
  این فیلم را دوست داشتید؟ به نظرتان موضوع آن به کودکان ارتباطی داشت؟ برای چه گروه سنی‌ای مناسب بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۴
  سال انتشار ۱۳۸۴