خاله سوسکه

بررس متن: نامیه اصفهانیان

10+ 8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی فانتزی و کمدی درباره‌ی خاله سوسکه، جستجوی او برای پیدا کردن شوهری خوش‌تیپ و مهربان و در نهایت، پیدا کردن شوهر دلخواه

سال انتشار: 1388

خاله سوسکه

10+
8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی فانتزی و کمدی درباره‌ی خاله سوسکه، جستجوی او برای پیدا کردن شوهری خوش‌تیپ و مهربان و در نهایت، پیدا کردن شوهر دلخواه

سال انتشار: 1388

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
کودکان با قصه‌ی خاله سوسکه، همین‌طور با عناصری از زندگی در قدیم مثل پنبه‌زنی، فضای بازار، خانه‌های قدیمی، مشاغل قدیمی مثل مسگری و خراطی آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در ابتدای فیلم دخترک با دیدن سوسک به جای کادوی تولد خیلی می‌ترسد. سراسر فیلم داستان خشونت جنسی است؛ همه‌ی مردهای محل نسبت به سوسوله نگاه جنسی دارند و با دیدن او به او پیشنهاد ازدواج می‌دهند. سوسوله در گشت‌و‌گذار در بازار به سمت مرد کفاش کفش پرت می‌کند و خاکستر روی منقل را توی صورت پسری فوت می‌کند. قصاب ساطورش را به عنوان ابزار کتک زدن معرفی می‌کند. سوسوله در گودال آب می‌افتد و نگران بچه‌ی توی شکمش است. آقاموشه توی دیگ آش می‌افتد و سر و صورتش می‌سوزد.
گفتار نامناسب
از عبارات توهین‌آمیز و تحقیرآمیز، زیاد استفاده می‌شود: زپرتی هاپ هاپو، خاک به گورم، درد پدرم، به جهنم، چه فضول، به تو چه؟، پوستت کنده‌ست، ذلیل مرده، ورقلمبیده. عبارات بزرگسالانه فراوان است: زنم می‌شی؟، بترکه چشم حسود، خواستگار خوش قد و بالا پیدا می‌کردم، عمو رمضون نمی‌پسندتم، قربون دهنتون برم، انگاری تا حالا ماه شب چارده ندیده، اگه برام پسر بیاره، با یه لقمه دیزی می‌خواست بله رو بگیره، دنبال یه همسر خوب و خوش بر و رو می‌گشت، یه پسر کاکل‌زری برا آقا موشه آورده بود.
محتوای بزرگسالانه
کل داستان درباره‌ی مناسبات بزرگسالانه است؛ همه‌ی مردهای بازار در حال برانداز کردن و غش و ضعف برای سوسوله‌اند. سوسوله قرار است با عمو رمضون که پیرمرد است ازدواج کند ولی دنبال خواستگار خوش قد و بالا می‌گردد که موقع دعوا او را نرم و نازک بزند. بارها به این موضوع اشاره می‌شود که زن در ازای بچه آوردن برای شوهر، از زندگی راحت و باامکانات برخوردار می‌شود یا می‌تواند برای شوهرش ناز کند. سیف‌اله و عمه با هم سر و سری دارند و برای هم چشم و ابرو می‌آیند. آقاموشه و سوسوله عاشق هم می‌شوند. سوسوله با چشم و ابرو و سر و صورتش برای آقا موشه دلبری می‌کند. پدر سوسوله زن دوم گرفته است. سوسوله در مورد مادرشوهرش بد می‌گوید.
آنچه والدین باید بدانند

این فیلم سینمایی که با اقتباس از قصه‌ی معروف خاله سوسکه ساخته شده، درباره‌ی دختری به نام ریحانه است که از سوسک خیلی می‌ترسد. او یک روز که به خانه‌ی مادربزرگش می‌رود از او می‌خواهد برایش قصه‌ای تعریف کند و مادربزرگ، قصه‌ی خاله سوسکه را تعریف می‌کند. خاله سوسکه خودخواه و شلخته و سربه‌هواست. او که با عمه‌اش زندگی می‌کند، قرار است زن پیرمردی شود و برایش پسر بیاورد و در ازایش، در ناز و نعمت زندگی کند. اما سرِ راهِ رفتن پیش پیرمرد، مردهای دیگری از او خواستگاری می‌کنند و او بالاخره آقا موشه را انتخاب می‌کند؛ ملاک انتخابش، هم ظاهر آقاموشه است و هم اینکه مهربان است. بعد از ازدواج، آقا موشه همه کار می‌کند تا خاله سوسکه خوشحال باشد و خاله سوسکه هم در عوض، برای او پسری کاکل‌زری می‌آورد. در پایان فیلم می‌بینیم که ریحانه بعد از شنیدن این داستان، از سوسک نمی‌ترسد و بدون نگرانی از کنار یک سوسک رد می‌شود! داستان فیلم به قصه‌ای قدیمی برمی‌گردد و طبیعی است که مناسبات در قصه‌های قدیمی با مناسبات امروزی تفاوت دارند؛ مثلاً این‌که سراسر فیلم، نمایانگر خشونت جنسی مردهای کوچه و خیابان نسبت به خاله سوسکه است و تنها خواسته‌ی خاله سوسکه این است که شوهرش موقع دعوا او را نرم و نازک بزند. شنیدن این مناسبات و گفتگوها در قالب قصه با تماشای آن‌ها در قالب فیلمی واقعی و با جزئیات فراوان، بسیار متفاوت است؛ فیلم فضای فانتزی قصه را واقعی‌تر می‌کند و می‌تواند تأثیرگذارتر باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موضوعات مطرح‌شده در فیلم را داشته باشند.

چکیده داستان

در روزی که جشن تولد ریحانه است، برادرش یک سوسک پلاستیکی در جعبه‌ی هدیه‌ی جشن تولدش گذاشته و با بازشدن آن، جشن تولد به هم می‌ریزد. ریحانه تب می‌کند و چون به مدرسه نمی‌رود، خانواده‌اش او را به خانه‌ی مادربزرگش که خانه‌ای قدیمی است می برند. در خانه‌ی مادربزرگ، ریحانه از او می‌خواهد قصه‌ای برایش تعریف کند. مادربزرگ برای ریحانه قصه‌ی خاله سوسکه را تعریف می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

چه بخشی از داستان این فیلم برای شما جالب بود؟ به نظر شما کدام یک از رفتارهای خاله سوسکه دیگران را اذیت می‌کرد؟ شما کدام یک از رفتارهایش را نمی‌پسندید؟ قصه‌ی خاله سوسکه را قبلاً شنیده بودید؟ ترجیح می‌دهید قصه را از زبان بزرگ‌ترها بشنوید یا فیلمش را تماشا کنید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 92
سال انتشار 1388