خاله قورباغه

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی عروسکی و موزیکال درباره‌ی تلاش خاله قورباغه و نوه‌هایش برای نجات آثار باستانی از دست سمساری بدجنس، دوستی و همکاری آن‌ها با هم و موفقیت‌شان

سال: 1397
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط بین خاله قورباغه و نوه‌هایش، شخصیت‌های مختلف نوه‌ها و مسائلی که هر کدام دارند (یکی شب‌ادراری دارد، یکی آرزو دارد آتش‌نشان شود و...) و دوستی و همکاری بین آن‌ها می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه‌ باشد.
  خاله قورباغه مهربان و خوش‌رفتار است. نوه‌ها هم که هر کدام از فرهنگ و ملیتی متفاوت‌اند، رفتارهای محترمانه‌ای با هم و با خاله قورباغه دارند. آن‌ها برای کمک به مادربزرگ‌شان تلاش زیادی می‌کنند و در نهایت با همکاری با هم موفق می‌شوند او را نجات دهند. آن‌ها در مواجهه با سمسار بدجنس ناامید نمی‌شوند و با کشیدن نقشه‌های مختلف موفق می‌شوند بر او پیروز شوند.
  به موضوع خواستگاری و ازدواج زیاد اشاره می‌شود. موضوع اصلی داستان، یعنی دزدی عتیقه‌ها و تلاش سمسار برای از بین بردن خاله قورباغه و دیگران، به جهان کودکان بی‌ارتباط است.
  فیلم سرشار از گفتگوهای توهین‌آمیز و همراه با ناسزا و تهدید است: دستت بهم بخوره خاله از دست می‌ره، زبونتو مار بگزه، چه حماقتی، از رو جنازه من رد شی، بی‌فرهنگ، زبونتو گاز بگیر، یه کم ادب یاد بگی، دست بردار از شلختگی، فضول محل، سبیل کلفت، جون کنده، شرمت کجاس ای بی‌حیا، آتیش بگیری سمسار و... بخشی از گفتگوها به موضوعات بزرگسالانه مربوط‌اند: پکر ناشتایی، ختنه، مال مفت خریدارم، آمپول نزد به باسنم، جون عمه‌هاش، خونه خرابم بکنه، لخت و عورن، عروس بشی ببینم، منم که خراب عروسی، جوون‌تر از خاله شدی، تو ای پری کجایی، بیهوشتم قشنگه، خواستگارم، نظراتم خوبه واسه ننه جونم، آتیش پاره، لنگش کن و... بخش زیادی از گفتگوهای بین نوه‌ها با لهجه‌ها و زبان‌های مختلف است و فهم داستان را دشوار کرده است.
  کودکان با موضوع حفظ و نگهداری از میراث باستانی و اهمیت مراقبت از آن‌ها آشنا می‌شوند.
  موضوعات و صحنه‌های ترسناک و خشنی در فیلم وجود دارد؛ از جمله این‌که سمسار خاله قورباغه را می‌دزدد و او و نوه‌اش را در چاهی زندانی می‌کند، بین سمسار و نوه‌ها زدوخورد و درگیری پیش می‌آید، سمسار با کسی تلفنی حرف می‌زند که فضای مشکوک و ترسناکی به فیلم می‌دهد، باجی حکیمه سمسار را می‌زند، در ابتدای فیلم زلزله می‌آید و خانه‌ی خاله قورباغه خراب می‌شود، خاله تنهاست و برای تنهایی‌اش مرثیه‌سرایی می‌کند، بین نوه‌ها دعوا و درگیری پیش می‌آید، سمسار یواشکی و در شب وارد خانه‌ی خاله قورباغه می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  خاله قورباغه فیلمی عروسکی و موزیکال است که با الهام از شخصیت خاله قورباغه در فیلم سینمایی گلنار و سریال تلویزیونی خاله قورباغه ساخته شده است. در این فیلم، خاله قورباغه که مادربزرگ شده، دور از فرزندانش که هر کدام به شهر و دیاری دور رفته‌اند، در کلبه‌ای چوبی، تنها زندگی می‌کند. همسایه‌ی او سمسار بدجنسی است که سعی دارد زیرخاکی‌های باغچه‌ی خاله قورباغه را بدزدد. طی ماجراهایی که پیش می‌آید، خاله با کمک نوه‌هایش که بعد از سال‌ها و از نقاط مختلف جهان به سراغش آمده‌اند، موفق می‌شود نقشه‌های سمسار بدجنس را نقش بر آب کند و با راه‌اندازی موزه‌ای، زیرخاکی‌ها را به عنوان آثار تاریخی ثبت و نگهداری کند. در فیلم بر اهمیت حفظ آثار تاریخی، ارزشمندی ارتباط بین کودکان با مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها و تلاش هر دو طرف برای نزدیک شدن به هم، اهمیت ارتباط بین فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف و نیز بر ضرورت همکاری و همدلی برای رسیدن به هدف تأکید شده است.
  موضوعات و صحنه‌های ترسناک و خشنی در فیلم وجود دارد؛ از جمله این‌که سمسار خاله قورباغه را می‌دزدد و او و نوه‌اش را در چاهی زندانی می‌کند، بین سمسار و نوه‌ها زدوخورد و درگیری پیش می‌آید، سمسار با کسی تلفنی حرف می‌زند که فضای مشکوک و ترسناکی به فیلم می‌دهد و به ‌خصوص ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ترسناک و آزاردهنده باشد. لحن و گفتار شخصیت‌ها در طول فیلم، حاوی عبارات و جملات توهین‌آمیز یا تند و خشن است. بخش قابل توجهی از گفتگوها و اشارات داستانی نیز کودکانه نیستند و به نظر می‌رسد برای جذب مخاطب بزرگسال و ارتباط برقرار کردن با دنیای بزرگسالان وارد ماجرا شده‌اند. با وجود این‌که مخاطب اصلی فیلم کودکان‌اند، موضوع اصلی داستان، یعنی دزدی عتیقه‌ها و تلاش سمسار برای از بین بردن خاله قورباغه و دیگران، به جهان کودکان بی‌ارتباط است. همچنین، وارد کردن موضوعات مختلف به داستان، که شاید با هدف پوشش گسترده‌تر مخاطب صورت گرفته باشد، درک روند داستان را برای مخاطبان کودک دشوار کرده است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  خاله قورباغه که حالا مادربزرگ شده، دور از فرزندانش که هر کدام به شهر و دیاری دور رفته‌اند، در کلبه‌ای چوبی، تنها زندگی می‌کند. او همسایه‌‌ی سمساری دارد که هر از گاهی به او سر می‌زند. یک روز که خاله قورباغه از تنهایی کلافه شده، آرزو می‌کند زلزله بیاید تا شاید فرزندانش با شنیدن خبر زلزله به سراغ او بروند. زلزله می‌آید و در باغچه‌ی جلوی خانه‌ی خاله قورباغه، اشیایی قدیمی و قیمتی از زیر خاک بیرون می‌آیند. سمسار طماع و بدجنس سعی می‌کند با دزدیدن و از بین بردن خاله قورباغه، به اشیای قدیمی دست پیدا کند و پولدار شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  موضوع داستان را دوست داشتید؟ به نظرتان کجای داستان به بچه‌ها مربوط می‌شد؟ شما چه بخش‌هایی از آن را دوست داشتید؟
  موسیقی فیلم را دوست داشتید؟ کدام آهنگ را بیشتر دوست داشتید؟ فکر می‌کنید چرا کارگردان از آهنگ‌های مختلف و متنوعی در فیلم استفاده کرده بود؟
  چه صحنه‌هایی از فیلم برایتان ترسناک بود؟ به نظرتان چرا کارگردان‌ها از این صحنه‌های ترسناک در فیلم‌هایشان استفاده می‌کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده فرشته طائرپور
  مدت زمان ۸۵
  سال انتشار ۱۳۹۷