خانه‌ی تبهکاران میکی‌ماوس

(Mickey's House of Villains)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی از مهمانی شخصیت‌های انیمیشن‌های دیزنی به مناسبت شب هالووین در خانه‌ی میکی‌ماوس و تلاش تبهکاران این فیلم‌ها برای تصرف خانه‌ی او

سال: 2001
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناراحتی دانلد داک از بی‌توجهی دیگران و اینکه کسی با دیدن لباس‌های ترسناک او نمی‌ترسد، دوستی عمیق و رابطه‌ی گرم میان میکی، مینی، گوفی و دانلد داک، کمک علاءالدین و بقیه‌ی دوستان میکی به او برای شکست تبهکاران و خوشحالی آنها از پیروزی و به دست آوردن دوباره‌ی خانه‌ی میکی ماوس، همگی می‌توانند برای کودکان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  میکی و دوستانش در هر شرایطی کنار هم می‌مانند و با همکاری، برای از بین بردن مشکلات تلاش می‌کنند. مینی دختری قوی و شجاع است و برای پس گرفتن خانه از تبهکاران پیش‌قدم می‌شود.
  از آنجایی که فیلم بسیاری از شخصیت‌های انیمیشن‌های شرکت دیزنی را به تصویر می‌کشد، ممکن است میل به خریدن محصولاتی با بعضی از آنها را در کودکان به جریان بیندازد.
  در طول فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل ناقلا، کله‌شق، ترسو و کله‌خراب استفاده می‌شود.
  فیلم با مجموعه‌ای از قسمت‌های ترسناک دیگر کارتون‌های میکی‌ماوس ساخته ‌شده و با توجه به مضمونش که درباره‌ی شب هالوین است، صحنه‌های ترسناک زیادی دارد. همه‌ی شخصیت‌های منفی دیزنی که هر کدام چهره‌ی عجیب و وحشتناکی دارند، یک جا جمع شده‌اند و میکی و دوستانش را دستگیر کرده و از خانه‌شان بیرون می‌کنند. میکی و مینی در خانه‌ای شکلاتی توسط یک جادوگر اسیر می‌شوند. برادرزاده‌های دانلد داک خود را به شکل زامبی‌ درمی‌آورند و در یک قبرستان پنهان می‌شوند. یک بچه شیطان رئیس پری‌ها را زندانی می‌کند تا اذیتش کند. میکی و دوستانش ارواح واقعی را شکار می‌کنند. جادوگرهایی سوار بر جارو از بالای سر مهمان‌ها رد می‌شوند. گوفی به شکل یک پری کوچک ظاهر می‌شود و قورباغه‌ای او را می‌خورد. شخصیت‌های بد دیزنی از سلاح‌های مختلفی مانند تبر، چاقو و پتک استفاده می‌کنند. یکی از آنها به عنوان مرد آتش به سر، چهره‌ای ترسناک و سیاه‌رنگ دارد. جنگ بزرگی بین جعفر و میکی شکل می‌گیرد و میکی با دستانش گلوله‌های آتشین به سمت او پرت می‌کند. میکی در خانه‌ای زندگی می‌کند که ربات‌ها آنها را اداره می‌کنند و اجازه نمی‌دهند او از تختش خارج شود. جادوگری پاهای دانلد داک را طلسم می‌کند تا بر خلاف میل او حرکت کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری که با اقتباس از مجموعه‌ای از فیلم‌ها و سریال‌های میکی‌ماوس ساخته شده، درباره‌ی مهمانی هالووین میکی است که از همه‌ی شخصیت‌های دیزنی، از جمله تبهکاران آن، به‌ عنوان مهمان دعوت کرده است. اما نیمه‌شب تبهکاران شورش می‌کنند و طی اقدامی میکی و دوستانش را از خانه‌ی خودشان بیرون می‌کنند. با وجود اینکه میکی سعی می‌کند فردی مهربان و میزبانی خون‌گرم باشد، اما تبهکاران زیاده‌خواه به اعتماد او خیانت کرده و خانه‌اش را غصب می‌کنند. اما دوستان میکی او را تنها نمی‌گذارند و به او برای مقابله با تبهکاران کمک می‌کنند. فیلم به موضوعاتی مثل دوستی، کار گروهی، رویارویی با ترس و بزرگداشت مراسمی مانند هالووین می‌پردازد و به نظر می‌رسد با هدف یادآوری شخصیت‌های انیمیشن‌های شرکت دیزنی تولید شده است.
  با توجه به موضوع داستان که درباره‌ی شب هالووین و اتفاقات آن است، فیلم پر از صحنه‌های ترسناکی است که نشانه‌های کمدی در آنها هویداست؛ با وجود این ممکن است تماشای صحنه‌هایی از جمله حضور ارواح و شخصیت‌های شرور و وحشتناک دیزنی در مهمانی، تبدیل ‌شدن بچه اردک‌ها به زامبی، گیر افتادن میکی و مینی در خانه‌ی شکلاتی جادوگر، جنگ میان میکی و هیولاهای ترسناک و جادوگرهای سوار بر جارو، برای کودکان کوچک‌تر و حساس دلهره‌آور باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود، برای کودکان 6 تا 8 سال نیز تماشای آن به همراه والدین پیشنهاد می‌شود تا علاوه بر احساس امنیت، بتوانند در صورت نیاز درباره‌ی موضوعات فیلم با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان این فیلم درباره‌ی مهمانی سالانه‌ی میکی‌ماوس است که در آن مهمان‌های زیادی، از جمله شخصیت‌های شرور و تبهکاران کارتون‌های دیزنی نیز شرکت می‌کنند. در این مهمانی، قسمت‌های ترسناک بقیه‌ی انیمیشن‌های میکی پخش می‌شوند تا مهمان‌ها سرگرم شوند و تجدید خاطره کنند. اما در مهمانی امسال، تبهکاران به سرکردگی جعفر از کارتون علاءالدین، شورش می‌کنند. آنها میکی، دوستانش و بقیه‌ی شخصیت‌های دوست‌داشتنی دیزنی را از مهمانی بیرون می‌کنند و خانه را در اختیار خود می‌گیرند. اما میکی به کمک دوستانش، کلاه جادویی‌اش و چراغ جادوی علاءالدین آنها را شکست می‌دهد و خانه‌ی موش‌ها را دوباره پس می‌گیرد و با دوستانش ادامه‌ی مهمانی را به خوشی می‌گذارنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  با رسومی مانند هالووین در ایران آشنایی دارید؟ درباره‌ی مراسم قاشق‌زنی چیزی می‌دانید؟
  میگی و دوستانش چطور توانستند جعفر و دیگر تبهکاران را از خانه‌شان بیرون کنند؟ آیا شخصیت شروری از فیلم‌های دیزنی را می‌شناسید که در مهمانی میکی حضور نداشته باشد؟
  به نظرتان هدف از ساختن این فیلم چه بوده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۷۰
  سال انتشار ۲۰۰۱