خانه‌ی دوشیزه پرگرین برای بچه‌های عجیب

(Miss Peregrine's Home for Peculiar Children)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی و ماجراجویانه درباره‌ی کنجکاوی‌های یک پسر نوجوان درباره‌ی گذشته‌ی پدربزرگش و تلاش‌هایش برای نجات کودکان عجیب و غریب یک یتیم‌خانه

سال: 2016
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناامیدی جیکوب از زندگی پیش رویش و احساس این‌که استعداد خاصی ندارد، غم او بابت از دست دادن پدربزرگش و بی‌توجهی‌های پدر و مادرش، ناراحتی پدر جیکوب از این‌که پدرش در کودکی برای او وقتی نگذاشته، دوستی عمیق میان بچه‌های یتیم‌خانه و جیکوب، ترس بچه‌ها بابت جدایی از خانم پرگرین و تنها ماندن در مقابل مشکلات و تلاش‌های جیکوب برای پیدا کردن استعدادهایش و پذیرش مسئولیتش در حفظ سلامت بچه‌ها، همگی می‌توانند برای کودکان و نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  جیکوب متوجه می‌شود متفاوت بودن چیز بدی نیست و هر کسی به شکل منحصربه‌فردی استعدادهای مخصوص به خودش را دارد. جیکوب و پدربزرگش رابطه‌ی گرمی دارند. جیکوب کنجکاو و شجاع است و با اعتمادی که به پدربزرگش دارد، می‌خواهد در مسیری که او نشانش داده قدم بگذارد. جیکوب و بچه‌های یتیم‌خانه با تلاش گروهی و شجاعتی که از خود نشان می‌دهند، می‌توانند بر مشکلاتی که سد راهشان شده، غلبه کنند. دوشیزه پرگرین زنی مهربان، شجاع و مسئولیت‌پذیر است و برای نجات کودکان یتیم‌خانه‌اش دست به هر کاری می‌زند.
  رابطه‌ای عاشقانه میان جیک و یکی از دخترهای یتیم‌خانه شکل می‌گیرد و در انتهای فیلم نیز صحنه‌ی بوسه‌ی آن‌ها دیده می‌شود که در نسخه‌ی دوبله، این صحنه حذف شده است. افراد بزرگسال در یک میخانه دیده می‌شوند.
  بارن مدام دیگران را تهدید به مرگ می‌کند. در طول فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده می‌شود: خدا لعنتت کنه، دروغگوی عوضی، بی‌خاصیت، احمق نباش.
  مخاطبان با مجموعه داستان‌های «خانه‌ی دوشیزه پرگرین»، اثر رنسوم ریگز آشنا می‌شوند.
  فیلم به دلیل محتوای تخیلی و فانتزی‌ای که دارد، پر از صحنه‌هایی عجیب و ترسناک است؛ از جمله چهره‌ی هیولای همراه دکتر بارن و خصوصیت‌های منحصربه‌فرد هر کدام از بچه‌ها؛ مثلاً پرواز کردن، بیرون دادن حشرات از دهان، ناپدید شدن، آتش زدن اجسام با لمس آن‌ها، دختری که دهانی در پشت گردنش دارد و دوقلوهایی که همیشه صورت‌شان را با یک ماسک پوشانده‌اند. بارن و گروه ترسناکش برای این‌که در شکل انسانی بمانند، باید چشم افراد را بخورند و دوشیزه پرگرین نیز برای کشتن آن‌ها از یک تیر و کمان استفاده می‌کند. بچه‌ها برای نجات جیکوب، میخانه‌ای را به هم می‌ریزند و آن‌جا را آتش می‌زنند. یکی از بچه‌های یتیم‌خانه که قدرت زنده کردن اشیا را دارد، در صحنه‌ای اسکلت‌های یک تونل وحشت را زنده می‌کند تا جلوی هیولاهای بارن را بگیرد. جیکوب وقتی قصد سر زدن به پدربزرگش را دارد، با جسد او روبه‌رو می‌شود؛ در حالی ‌که حفره‌ی چشمانش خالی‌اند. یتیم‌خانه‌ی دوشیزه پرگرین در یک چرخه‌ی بسته‌ی زمانی مانده و هر شب رأس یک ساعت مشخص با بمبی بزرگ منفجر می‌شود. در چند صحنه تبدیل ‌شدن دوشیزه پرگرین به شاهین و بارن و همراهانش به هیولا و افراد دیگر دیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم سینمایی که بر اساس کتابی به همین نام، اثر رنسوم ریگز ساخته‌ شده، درباره‌ی پسر نوجوانی به نام جیکوب است که پس از مرگ ناراحت‌کننده‌ی پدربزرگش، به دنبال حقیقت زندگی او می‌رود و با خانمی به نام دوشیزه پرگرین و کودکان یتیم‌خانه‌اش آشنا می‌شود. کودکان که هر کدام قدرتی خارق‌العاده دارند، برای حفظ جان‌شان، زمان را در یکی از روزهای جنگ جهانی دوم ثابت نگه ‌داشته‌اند و خود را از دانشمندی به نام بارن که قصد شکار آن‌ها را دارد، پنهان می‌کنند. جیکوب که احساس می‌کند فردی بی‌فایده است و استعدادی ندارد، با گذشت زمان گوشه‌گیری را کنار می‌گذارد و سعی می‌کند با اطرافیانش ارتباط برقرار کند و با جلب محبت و اعتماد بچه‌ها و خانم پرگرین، می‌تواند باعث نجات همه‌ی آن‌ها شود. او می‌فهمد هر کسی استعداد منحصربه‌فردی دارد و فقط باید با تلاش آن را شکوفا کند. داستان با نشان دادن شخصیت‌های مختلف و اتفاقاتی که از سر می‌گذرانند، به موضوعاتی چون ارزش دوستان و خانواده، صداقت، خودکفایی، اعتمادبه‌نفس، کار گروهی و شجاعت می‌پردازد.
  فیلم با موضوع غم‌انگیزش که درباره‌ی کودکانی یتیم است، صحنه‌های ترسناک و دلهره‌آور بسیاری دارد. هر کدام از شخصیت‌های داستان قدرتی عجیب دارند و بعضی از آن‌ها می‌توانند خود را از موجودی به موجودی دیگر تبدیل کنند. جنگی مداوم با استفاده از سلاح‌های مختلف و شکنجه‌ی یکدیگر در میان آن‌ها برقرار است که در طول آن افراد زیادی کشته می‌شوند. مرگ پدربزرگ جیکوب و پسری که سال‌ها قبل مرده و ذهنش زنده مانده نیز نشان داده می‌شود. همچنین، نشانه‌هایی از وجود رابطه‌ا‌ی عاشقانه میان نوجوانان داستان دیده می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۳ تا 15 سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان فیلم درباره‌ی پسر نوجوانی به نام جیکوب است که می‌خواهد حقیقت زندگی پدربزرگش را که قبل از مرگ توسط افرادی ناشناس نابینا شده، بداند. او برای رسیدن به این هدف با پدرش به جزیره‌ای در ولز می‌رود و از طریق یک غار به دنیایی پا می‌گذارد که زمان آن در یکی از روزهای سال ۱۹۴۳ ثابت مانده و دوشیزه‌ای به نام خانم پرگرین، یتیم‌خانه‌ای را در آن سرپرستی می‌کند که کودکانی عجیب با قدرت‌هایی خارق‌العاده در آن ساکن‌اند. خانم پرگرین که در واقعیت یک شاهین است، برای نجات بچه‌ها از بمب‌های آلمانی در جنگ جهانی، زمان را ثابت نگه ‌داشته و همچنین آن‌ها را از دانشمندی دیوانه به نام بارن و گروهش پنهان می‌کند. بارن و گروهش که قصد یافتن زندگی جاودان داشته‌اند، بعد از انجام آزمایش‌های اشتباه، تبدیل به هیولاهایی شده‌اند که باید چشم انسان‌ها را بخورند تا سالم بمانند و فقط جیکوب قدرت دیدن آن‌ها را دارد. در ادامه با کمک جیکوب، بارن و گروهش از بین می‌روند و دوشیزه پرگرین و بچه‌های عجیبش هم می‌توانند به زندگی عادی‌شان برگردند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما هر کدام از شخصیت‌های داستان چه نیروها و خصوصیاتی داشتند و در پیشبرد داستان چه تأثیری گذاشتند؟
  کتاب «خانه دوشیزه پرگرین برای کودکان عجیب» را خوانده‌اید؟ اگر بله، به نظرتان فیلم اقتباس خوبی از کتاب بود؟ اگر نه، با تماشای فیلم علاقه‌مند شدید کتاب را بخوانید؟
  برای شما هم پیش ‌آمده که احساس کنید خصوصیت منحصربه‌فردی ندارید و دیگران به شما توجهی نمی‌کنند؟ با این موقعیت چطور برخورد کرده‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۲۷
  سال انتشار ۲۰۱۶