خانه

(Home )

بررس متن: نیکو علیپور

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و علمی‌تخیلی درباره‌ی ارتباط بین یک موجود فضایی و یک دختربچه و تلاش آن‌ها برای نجات زمین و پیدا کردن مادر دختر

سال انتشار: 2015

خانه

(Home )
8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و علمی‌تخیلی درباره‌ی ارتباط بین یک موجود فضایی و یک دختربچه و تلاش آن‌ها برای نجات زمین و پیدا کردن مادر دختر

سال انتشار: 2015

بررس متن: نیکو علیپور

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تیپ بعد از جدا شدن از مادرش با ناامیدی تلاش می‌کند تا او را پیدا کند اما بعد از دیدن اُه از او نیرو می‌گیرد تا در پیدا کردن مادرش کمکش کند. آن‌ها پیوند دوستی محکمی با یکدیگر شکل می‌دهند و در برابر مشکلات پیش رویشان می‌ایستند. رفتار بقیه‌ی بوها با اُه می‌تواند برای کودکانی که به‌خاطر رفتارهایشان از جانب دیگران طرد می‌شوند، همذات‌پندارانه باشد.
محتوای آموزشی
فیلم سعی دارد اهمیت مراقبت از سیاره‌ی زمین، به عنوان خانه‌ی موجودات زنده را به مخاطبان انتقال دهد.
الگوی شخصیتی
اُه با هم‌نوعان خود تفاوت بسیاری دارد. او همیشه سعی دارد با بقیه‌ی بو‌ها ارتباط دوستی برقرار کند اما آن‌ها همیشه از او فرار می‌کنند. اُه بدون در نظر گرفتن تفاوت‌هایی که با انسان‌ها دارد، با تیپ دوست می‌شود. آن‌ها درباره‌ی جهان‌های متفاوت‌شان با یکدیگر صحبت می‌کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گورگ‌ها، دشمنان دیرینه‌ی بوها، به زمین حمله می‌کنند. تصور اشغال کره‌ی زمین توسط موجودات غیرانسانی می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد. یکی از شخصیت‌های اصلی داستان به نظر می‌آید می‌میرد اما بعد معلوم می‌شود که نجات پیدا کرده است. تیپ از مادرش جدا شده است. صحنه‌های تعقیب و گریز بین موجودات بیگانه و انسان‌ها زیاد است. بعضی از کودکان ممکن از ظاهر موجودات فضایی بترسند.
گفتار نامناسب
کلمات و عبارات ناسزا مانند احمق، مزخرف، به فنا رفتیم به کار برده شده است. بعضی از این عبارات در دوبله اضافه شده‌اند. از بعضی شوخی‌های بی‌ادبانه هم استفاده شده است.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این فیلم که یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است، با اقتباس از داستان معنی واقعی اسمِکدی، نوشته‌ی آدام رکس ساخته شده و در مورد گونه‌ی عجیبی از موجودات به نام بوها است که انسان‌ها را از زمین خارج می‌کنند و به جایی دور می‌فرستند تا زمین را خانه‌ی خودشان کنند. در این میان، بویی به نام «اُه» که با هم‌نوعان خود بسیار تفاوت دارد و با وجود این‌که همیشه سعی دارد با بقیه‌ی بوها ارتباطی دوستانه برقرار کند، از جانب آن‌ها طرد می‌شود، ماجراجویی بزرگی را با دختری به نام تیپ آغاز می‌کند. بو و تیپ که از دو نژاد متفاوت‌اند، ابتدا بسیار به هم بی‌اعتمادند اما با جلو رفتن داستان این دو متوجه تجربه‌های مشابه‌شان در زندگی می‌شوند و کم‌کم با هم دوست می‌شوند و در کنار هم برای نجات زمین و پیدا کردن مادر تیپ تلاش می‌کنند. فیلم نشان می‌دهد انسان‌ها می‌توانند ورای نژاد و باورهایشان با هم ارتباط دوستانه برقرار کنند، نسبت به موجودات دیگر روی زمین متوجه و حساس باشند و همه نسبت به زمین، که خانه‌ی همه‌ی موجودات و همه‌ی نژادهای انسانی است، احساس تعلق و مسئولیت کنند. همچنین فیلم به اهمیت و قدرت دوستی و نترسیدن و شرم نداشتن از آنچه که هستی نیز می‌پردازد. فیلم چند موقعیت و صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد؛ از جمله جدا شدن تیپ از مادرش، ظاهر ترسناک موجودات فضایی و صحنه‌های متعدد تعقیب و گریز بین شخصیت‌ها. تماشای فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان با والدین گفتگو کنند.

چکیده داستان

گروهی از نژادهای بیگانه به نام بو، به رهبری کاپیتان اسمِک، از ترس بزرگ‌ترین دشمن‌شان به نام گورگ، با فرار به زمین می‌خواهند قسمت اعظم زمین را از موجودات دیگر پاکسازی کرده و زمین را خانه‌ی خود کنند. آن‌ها نقطه به نقطه شروع به جابه‌جا کردن بشر زمینی می‌کنند. در این میان دختری به نام تیپ که از کاروان انسان‌ها جا مانده، به همراه یک بو متفاوت و خوش قلب به نام «اُه» برای جلوگیری از تصرف فضایی‌ها کارهایی انجام می‌دهند و هر دو با هم در جستجوی مادر تیپ، از آمریکا رهسپار آن‌ سوی کره‌ی زمین که تبعیدگاه انسان‌هاست، می‌شوند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما چگونه می‌شود با آدم‌هایی که با ما تفاوت دارند یا با ما متفاوت زندگی می‌کنند دوست باشیم و ارتباط برقرار کنیم؟ چه کسانی را می‌شناسید که با ما تفاوت دارند یا متفاوت از ما زندگی می‌کنند؟ به نظر شما در مواجهه با سختی‌هایی مثل جدایی از والدین، چقدر مهم است که تلاش کنیم و ناامید نشویم؟ چرا بعضی ناامید می‌شوند و تسلیم شرایط می‌شوند؟ زمین متعلق به چه کسانی است؟ چرا بعضی انسان‌ها فکر می‌کنند زمین تنها متعلق به خودشان است و برای بقیه‌ی انسان‌ها و بقیه‌ی موجودات تصمیم‌گیری می‌کنند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 94
سال انتشار 2015