خانه

(Home)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و علمی‌تخیلی درباره‌ی ارتباط بین یک موجود فضایی و یک دختربچه و تلاش آن‌ها برای نجات زمین و پیدا کردن مادر دختر

سال: 2015
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تیپ بعد از جدا شدن از مادرش با ناامیدی تلاش می‌کند تا او را پیدا کند اما بعد از دیدن اُه از او نیرو می‌گیرد تا در پیدا کردن مادرش کمکش کند. آن‌ها پیوند دوستی محکمی با یکدیگر شکل می‌دهند و در برابر مشکلات پیش رویشان می‌ایستند. رفتار بقیه‌ی بوها با اُه می‌تواند برای کودکانی که به‌خاطر رفتارهایشان از جانب دیگران طرد می‌شوند، همذات‌پندارانه باشد.
  اُه با هم‌نوعان خود تفاوت بسیاری دارد. او همیشه سعی دارد با بقیه‌ی بو‌ها ارتباط دوستی برقرار کند اما آن‌ها همیشه از او فرار می‌کنند. اُه بدون در نظر گرفتن تفاوت‌هایی که با انسان‌ها دارد، با تیپ دوست می‌شود. آن‌ها درباره‌ی جهان‌های متفاوت‌شان با یکدیگر صحبت می‌کنند.
  کلمات و عبارات ناسزا مانند احمق، مزخرف، به فنا رفتیم به کار برده شده است. بعضی از این عبارات در دوبله اضافه شده‌اند. از بعضی شوخی‌های بی‌ادبانه هم استفاده شده است.
  فیلم سعی دارد اهمیت مراقبت از سیاره‌ی زمین، به عنوان خانه‌ی موجودات زنده را به مخاطبان انتقال دهد.
  گورگ‌ها، دشمنان دیرینه‌ی بوها، به زمین حمله می‌کنند. تصور اشغال کره‌ی زمین توسط موجودات غیرانسانی می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد. یکی از شخصیت‌های اصلی داستان به نظر می‌آید می‌میرد اما بعد معلوم می‌شود که نجات پیدا کرده است. تیپ از مادرش جدا شده است. صحنه‌های تعقیب و گریز بین موجودات بیگانه و انسان‌ها زیاد است. بعضی از کودکان ممکن از ظاهر موجودات فضایی بترسند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است، با اقتباس از داستان معنی واقعی اسمِکدی، نوشته‌ی آدام رکس ساخته شده و در مورد گونه‌ی عجیبی از موجودات به نام بوها است که انسان‌ها را از زمین خارج می‌کنند و به جایی دور می‌فرستند تا زمین را خانه‌ی خودشان کنند. در این میان، بویی به نام «اُه» که با هم‌نوعان خود بسیار تفاوت دارد و با وجود این‌که همیشه سعی دارد با بقیه‌ی بوها ارتباطی دوستانه برقرار کند، از جانب آن‌ها طرد می‌شود، ماجراجویی بزرگی را با دختری به نام تیپ آغاز می‌کند. بو و تیپ که از دو نژاد متفاوت‌اند، ابتدا بسیار به هم بی‌اعتمادند اما با جلو رفتن داستان این دو متوجه تجربه‌های مشابه‌شان در زندگی می‌شوند و کم‌کم با هم دوست می‌شوند و در کنار هم برای نجات زمین و پیدا کردن مادر تیپ تلاش می‌کنند. فیلم نشان می‌دهد انسان‌ها می‌توانند ورای نژاد و باورهایشان با هم ارتباط دوستانه برقرار کنند، نسبت به موجودات دیگر روی زمین متوجه و حساس باشند و همه نسبت به زمین، که خانه‌ی همه‌ی موجودات و همه‌ی نژادهای انسانی است، احساس تعلق و مسئولیت کنند. همچنین فیلم به اهمیت و قدرت دوستی و نترسیدن و شرم نداشتن از آنچه که هستی نیز می‌پردازد.
  فیلم چند موقعیت و صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد؛ از جمله جدا شدن تیپ از مادرش، ظاهر ترسناک موجودات فضایی و صحنه‌های متعدد تعقیب و گریز بین شخصیت‌ها. تماشای فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گروهی از نژادهای بیگانه به نام بو، به رهبری کاپیتان اسمِک، از ترس بزرگ‌ترین دشمن‌شان به نام گورگ، با فرار به زمین می‌خواهند قسمت اعظم زمین را از موجودات دیگر پاکسازی کرده و زمین را خانه‌ی خود کنند. آن‌ها نقطه به نقطه شروع به جابه‌جا کردن بشر زمینی می‌کنند. در این میان دختری به نام تیپ که از کاروان انسان‌ها جا مانده، به همراه یک بو متفاوت و خوش قلب به نام «اُه» برای جلوگیری از تصرف فضایی‌ها کارهایی انجام می‌دهند و هر دو با هم در جستجوی مادر تیپ، از آمریکا رهسپار آن‌ سوی کره‌ی زمین که تبعیدگاه انسان‌هاست، می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چگونه می‌شود با آدم‌هایی که با ما تفاوت دارند یا با ما متفاوت زندگی می‌کنند دوست باشیم و ارتباط برقرار کنیم؟ چه کسانی را می‌شناسید که با ما تفاوت دارند یا متفاوت از ما زندگی می‌کنند؟
  به نظر شما در مواجهه با سختی‌هایی مثل جدایی از والدین، چقدر مهم است که تلاش کنیم و ناامید نشویم؟ چرا بعضی ناامید می‌شوند و تسلیم شرایط می‌شوند؟
  زمین متعلق به چه کسانی است؟ چرا بعضی انسان‌ها فکر می‌کنند زمین تنها متعلق به خودشان است و برای بقیه‌ی انسان‌ها و بقیه‌ی موجودات تصمیم‌گیری می‌کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۴
  سال انتشار ۲۰۱۵