خانواده‌ی هیولا‌

(Monster Family)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی خانواده‌ای سرد و غمگین، تبدیل شدن آن‌ها به هیولا و جدا شدن از هم، و تلاش برای بازگشت به خانواده و قدر هم را دانستن

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط خانوادگی سرد و شاد نبودن اعضای خانواده، کشمکش و درگیری مدام بین فِی و مکس، مشاجره‌های بین مادر و فِی و تلاش مادر برای شاد کردن اعضای خانواده، همگی می‌توانند برای کودکان و نوجوانان معنادار باشند.
  اِما مادری دلسوز و مهربان است که تلاش می‌کند خانواده‌اش را شاد و خوشحال کند. هرچند تاکنون موفقیت چندانی نداشته ولی در نهایت به خواسته‌اش می‌رسد و اعضای خانواده را با مهر، دور هم جمع می‌کند. البته او نسبت به اغواگری‌های دراکولا از خودش تمایل نشان می‌دهد. بقیه‌ی اعضای خانواده هم در عین این‌که نسبت به هم نارضایتی‌های زیادی دارند، در لحظات دشوار کنار هم می‌مانند و سعی می‌کنند به هم کمک کنند.
  دراکولا می‌خواهد اِما را، با وجود این‌که خانواده دارد، مجبور به ازدواج با خود کند. اِما و دراکولا هم را می‌بوسند و در تخیل‌شان با هم روابط رمانتیکی دارند. دراکولا اِما را به اتاق خوابی با فضا و حال و هوایی جنسی و رمانتیک می‌برد. لباس اِما در طول فیلم، تنگ و بدن‌نماست و صورتش غلیظ آرایش شده است. فِی نسبت به پسری احساس خاصی دارد و سعی دارد توجه او را جلب کند. در صحنه‌ای دیگر، مرد مصری سعی دارد توجه فِی را به خود جلب کند و با او ازدواج کند. فرانک بعد از تبدیل شدن به هیولای فرانکشتاین مورد توجه زنان فاحشه قرار می‌گیرد و از آن‌ها ماساژ می‌گیرد. در پایان فیلم اِما و فرانک هم را می‌بوسند. کل موضوع فیلم حول محور زندگی زناشویی نابه‌سامان اِما و چالش او بر سر انتخاب بین خانواده‌اش و دراکولا می‌گذرد که موضوع کودکانه‌ای نیست و حتی می‌تواند کودکان را مضطرب کند.
  از بعضی کلمات و عبارات ناسزا، تهدیدآمیز و سرزنش‌آمیز استفاده شده: متقلب، مسخره، می‌کشمت، چندش‌آور، ترسو، احمق، بدجنس، خانواده به کودنی خودمون ندیده بودم، تو رو به زور می‌برم، دنیا رو نابود می‌کنم، موجودات بدبخت، درمونده، به خاطر تو تا ابد باید بدبو و زشت باشم، از این خونواده خسته شدم. صحنه‌ها و گفت‌وگوهای مربوط به گاز معده متعددند: استرس باد معده رو زیاد می‌کنه. بخش زیادی از گفتگوها بزرگسالانه‌اند: کل خونواده نفرین شده‌ است، برام نحسی آورد، امروز روز من نبود، رمانتیک، حالا که نمی‌خواد با من ازدواج کنه نباید همسر کس دیگه‌ای بشه، خیانت کردی. بخش زیادی از این جملات در نسخه‌ی دوبله‌ی گروه آپاما اضافه شده‌اند. همچنین در نسخه‌ی دوبله، تغییراتی در داستان داده شده؛ از جمله این‌که فرانک، که همسر اِماست، برادر او معرفی شده و این موضوع، بسیاری از گفتگوها و موضوعات را تحت تأثیر خود قرار داده است.
  فِی و مکس مدام با هم کل‌کل و دعوا می‌کنند. فِی مکس را کتک می‌زند. اعضای خانواده برای رفتن به مهمانی خودشان را شبیه هیولا می‌کنند و بعد از خراب کردن موسیقی، به بیرون پرتاب می‌شوند. با طلسم دراکولا همه‌ی خانواده به هیولا تبدیل می‌شوند؛ ظاهر هیولاها ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. اِما برای گرفتن پیرزن جادوگر او را دنبال می‌کند و تعقیب و گریز مفصلی بین‌شان اتفاق می‌افتد. اِما که تبدیل به یک خون‌آشام شده، موقع گرسنگی به آدم‌ها حمله می‌کند تا خون‌شان را بمکد ولی این اتفاق هیچ وقت نمی‌افتد. دراکولا می‌خواهد با زور با اِما ازدواج کند و او را با وجود این‌که خانواده دارد، به تملک خود درآورد. او وقتی از اِما ناامید می‌شود او را به بیرون از سفینه‌اش پرت می‌کند. وقتی خانواده در بیابان رها شده‌اند، از کنار تعدادی اسکلت می‌گذرند. سوسک غول‌پیکری به فِی و مکس حمله می‌کند و فرانک با او مبارزه می‌کند. دراکولا تلاش می‌کند اِما و خانواده‌اش را نابود کند. خفاش‌ها به دراکولا حمله می‌کنند و بین او و پیرزن جادوگر، درگیری و زد و خورد اتفاق می‌افتد. دراکولا به خفاشی غول‌پیکر با ظاهری ترسناک تبدیل می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  خانواده‌ی هیولا یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است و داستان درباره‌ی خانواده‌ای غمگین و سرد است که مدام با هم درگیری و کل‌کل دارند. اِما، مادر خانواده، از این‌که نمی‌تواند اعضای خانواده را شاد کند ناراحت است. پدر و بچه‌ها هم از این‌که خانواده‌ی شادی داشته باشند ناامیدند و تلاشی هم نمی‌کنند. از طرفی، شاهزاده‌ی تاریکی که یک دراکولاست، با خبردار شدن از وضع اِما و سردی روابط خانوادگی او، تصمیم می‌گیرد او را به خون‌آشام تبدیل کند و با او ازدواج کند. اما طی اتفاقاتی، همه‌ی اعضای خانواده تبدیل به هیولا می‌شوند و مجبور می‌شوند برای بازگشت به حالت انسانی، جادوگری که این کار را کرده پیدا کنند. آن‌ها در این مسیر از هم حمایت می‌کنند و قدر هم را می‌دانند و در نهایت متوجه می‌شوند که هم را دوست دارند و حاضرند برای نجات جان هم از خودشان مایه بگذرند. اِما هم که فکر می‌کرد نمی‌تواند کاری برای خانواده‌اش بکند و بهتر است با دراکولا زندگی کند تا خوشبخت شود، می‌فهمد که باید قدر خانواده‌اش را بداند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد؛ روابط سرد و پرتنش اعضای خانواده و تبدیل شدن آن‌ها به هیولا ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. کل موضوع فیلم حول محور زندگی زناشویی نابه‌سامان اِما و چالش او بر سر انتخاب بین خانواده‌اش و دراکولا می‌گذرد که موضوع کودکانه‌ای نیست و می‌تواند آموزه‌های نامناسبی برای کودکان داشته باشد یا آن‌ها را مضطرب کند. فضاها و روابط شخصیت‌ها در طول فیلم کودکانه نیست و اشارات بزرگسالانه به مناسبات زناشویی و روابط جنسی فراوان‌اند. در دوبله‌ی فیلم، همسر اِما برادر او معرفی می‌شود تا احتمالاً رفتار اِما در ترک خانواده و تمایل به دراکولا موجه به نظر برسد. در مجموع، به نظر می‌رسد این انیمیشن بیش از آن‌که برای کودکان معنا و مناسبت داشته باشد، فیلمی بزرگسالانه است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات بزرگسالانه‌ی آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  خانواده‌ی ویشبون خانواده‌ی شادی نیستند: اِما، مادر خانواده، یک کتابفروشی دارد که بدهی بالا آورده، فرانک، پدر خانواده، به‌سختی کار می‌کند و از دست رفتارهای ظالمانه‌ی رئیسش شاکی است، فِی، دختر نوجوانی است که به‌تازگی درگیر یک احساس عاشقانه شده و مکس هم پسر ۱۲ ساله‌ی درس‌خوانی است که در مدرسه مورد زورگویی همکلاسی‌هایش قرار می‌گیرد. شبی که اِما و فرانک برای تغییر فضای سرد خانواده، بچه‌ها را به یک مراسم بالماسکه می‌برند، با طلسم جادوگری که از طرف شاهزاده‌ی تاریکی آمده، تبدیل به هیولاهایی می‌شوند که خود را به شکل آن‌ها در آورده بودند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما اعضای خانواده برای شاد کردن فضای خانه چه کارهایی می‌توانستند بکنند؟ شما تا به حال همچین احساسی داشته‌اید؟
  شما فکر می‌کنید چرا فِی انقدر از دست مادرش ناراضی بود؟ او چه انتظاراتی از مادر داشت؟
  به نظرتان چرا مکس به اندازه‌ی فِی ناراضی به نظر نمی‌رسید؟ روابط او با مادر و پدرش چگونه بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۶
  سال انتشار ۲۰۱۷