خانواده‌ی کرود

(The Croods)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی خانواده‌ای غارنشین، چالش‌های روزمره‌ی آن‌ها با زندگی در طبیعت و تصمیم‌شان برای تجربه‌ی یک زندگی جدید و حرکت به سوی دنیای فردا

سال: 2013
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط میان اعضای خانواده، پدر خیلی حمایتگر، مادر سهل‌گیرتر، دختر نوجوان کنجکاو و جستجوگر، مخالفت‌های پدر با دختر، رهایی و جستجوگری دختر و سایر مسائل و درگیری‌های روزمره‌ای که آن‌ها در ارتباط با هم دارند، همگی در جهان کودکان و نوجوانان معنادار و همذات‌پندارانه‌اند.
  ایپ کنجکاو و جستجوگر است و برای رسیدن به خواسته‌هایش مصمم و جدی است. او با تلاش زیاد موفق می‌شود خانواده‌اش را برای ورود به دنیای جدید با پسر همراه کند. گراگ حمایتگر و مسئول است. در شرایط سخت زندگی، او از اعضای خانواده حمایت می‌کند و اجازه نمی‌دهد آسیبی به آن‌ها برسد (شخصیت او تا حدودی نمایانگر کلیشه‌ی مرد خانواده است). گراگ با وجود این‌که زیاد سختگیری می‌کند، به حرف‌های ایپ و پسر فکر می‌کند و در نهایت، به‌خاطر علاقه به خانواده‌اش تغییر رویه می‌دهد. او ایپ را ستایش می‌کند و در عین حال برای او نگران است و نشان می‌دهد که سخت‌گیری‌هایش از سر نگرانی است. ارتباط میان اعضای خانواده دوستانه و از سر عشق است. در بعضی موقعیت‌ها شخصیت‌های زن وابسته و متکی به شخصیت‌های مرد نشان داده می‌شوند.
  شخصیت‌ها به سبک انسان‌های اولیه لباس پوشیده‌اند و بیشتر بدن شان برهنه است. ایپ و پسر با هم سر و سری دارند و دست هم را می‌گیرند و در صحنه‌ای قصد دارند هم را ببوسند. گراگ مدام آن ها را از هم جدا می‌کند.
  از بعضی کلمات توهین‌آمیز مثل چاقالو و خنگ استفاده شده است.
  فیلم به دوران پیش از تاریخ و سبک زندگی انسان‌ها در آن دوران می‌پردازد ولی از آن‌جایی که اطلاعات به تصویر درآمده از دقت کافی برخوردار نیستند، بهتر است کودکان در صورت علاقه‌مندی و با همراهی والدین، برای جستجوی اطلاعات معتبر و دقیق در این مورد اقدام کنند.
  گفتگو درباره‌ی مرگ، خطر مرگ و پایان دنیا زیاد است. در صحنه‌های متعدد، اعضای خانواده برای حفظ غذایشان در حال دویدن و فرار از دست موجودات عجیب و غریب‌اند. وقتی ایپ پسر را می‌بیند، او را می‌زند و با او بدرفتاری می‌کند (البته او این کارها را از سر ترس از موجودی ناشناخته می‌کند). ایپ وقتی از چیزی ناراحت می‌شود به سمت برادرش چیز پرت می‌کند. در راهِ رفتن به سوی دنیای فردا، اعضای خانواده با خطرات زیادی روبه‌رو می‌شوند. حیوانات وحشی به آن‌ها حمله می‌کنند، زمین می‌لرزد و کوه‌ها و صخره‌ها فرو می‌ریزند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است و در فارسی به غارنشینان هم معروف است، درباره‌ی خانواده‌ای غارنشین به نام کرود است که در دوران پیش از تاریخ زندگی می‌کنند. آن‌ها به شیوه‌ی انسان‌های آن دوران، به شکار می‌روند و با حوادث مختلف طبیعی دست و پنجه نرم می‌کنند. گراگ، پدر خانواده، محتاط و حافظ سنت‌هاست و اعضای خانواده را از مواجهه با پدیده‌های جدید بر حذر می‌دارد. اما ایپ، دختر نوجوان خانواده، سرکش و جستجوگر است. او در مسیر کنجکاوی‌هایش با پسری آشنا می‌شود که مسیر زندگی روزمره و کسالت‌بار آن‌ها را تغییر می‌دهد. بعد از آشنایی با پسر، ایپ متوجه می‌شود که جهان چیزهای زیادی برای تجربه کردن دارد و موفق می‌شود خانواده‌اش را هم متقاعد کند که خطر کنند و زندگی تکراری و سرشار از ترس‌شان را رها کنند. اعضای خانواده در کنار هم و با راهنمایی‌های پسر که از مغزش استفاده می‌کند و به نظر می‌رسد نماینده‌ی انسان خردمند باشد، زندگی پرهیجان و جدیدی را آغاز می‌کنند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند به‌جای پنهان شدن در غار، زندگی را با همه‌ی هیجان‌ها و لذت‌هایش تجربه کنند.
  در این فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ زندگی در طبیعت، سرشار از موقعیت‌های خطرناکی مثل حمله‌ی موجودات وحشی، زلزله و ریختن کوه و تعقیب و گریزهای مدام برای شکار و فرار است. هرچند فیلم می‌تواند کودکان را با موضوع دوران پیش از تاریخ و سبک زندگی انسان‌ها در آن دوران آشنا کند ولی از آن‌جایی که اطلاعات به تصویر درآمده، از دقت کافی برخوردار نیستند، بهتر است کودکان، در صورت علاقه‌مندی و با همراهی والدین، برای جستجوی اطلاعات معتبر و دقیق در این مورد اقدام کنند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات داستان و ارجاعات واقعی آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی خانواده‌ای از انسان‌های پیش از تاریخ است که در غار زندگی می‌کنند. گراگ، پدر خانواده، محافظه‌کار و متعهد به سنت‌هاست و در همه حال تلاش می‌کند خانواده‌اش را از مواجهه با پدیده‌های جدید دور نگه دارد. او به همه توصیه می‌کند قبل از تاریک شدن هوا در غار باشند. ایپ، دختر نوجوان خانوده، کنجکاو و جستجوگر است و از رفتارهای پدرش خسته و کلافه است. او یک شب، بعد از خوابیدن بقیه از غار خارج می‌شود و نور متحرکی را دنبال می‌کند. او با پسر نوجوانی آشنا می‌شود که به نظر می‌رسد انسان خردمند یا هوموساپیِنس است؛ چون از مغزش استفاده می‌کند تا ابزار بسازد یا برای مسائلی که پیش می‌آید راه‌حل پیدا می‌کند. پسر، ایپ و خانواده‌اش را راضی می‌کند که پذیرای تغییرات و تجربه‌های تازه باشند و او را در حرکت به سمت دنیای فردا همراهی کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا به حال درباره‌ی زندگی انسان‌های اولیه یا دوران پیش از تاریخ، شنیده یا خوانده بودید؟ فیلم شما را به این موضوع علاقه‌مند کرد؟
  به نظر شما چه وقت‌هایی کودکان باید به حرف‌های والدین‌شان گوش کنند و چه وقت‌هایی والدین باید به فرزندان‌شان فرصت انتخاب کردن و تجربه کردن بدهند؟ چرا تشخیص بین این دو گاهی برای والدینی مثل گراگ دشوار می‌شود؟
  زندگی کرودها چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با زندگی انسان‌های امروز دارد؟ چه بخش‌هایی از زندگی آن‌ها برای شما جالب بودند؟ چه بخش‌هایی ترسناک بودند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۸
  سال انتشار ۲۰۱۳