خانواده‌ی شیرین

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی رژیم غذایی دختری نزدیک مراسم ازدواجش، تلاش او برای پوشیدن لباس عروسی مادرش، همراه با مضامینی چون دوست داشتن بدن خود و شاد بودن

سال: 2019
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خوانا فرزند طلاق است. پدر و مادرش جدا از هم زندگی می‌کنند و سرِ خوانا اختلاف نظرهایی دارند. او چاق است و به خوردن غذاهای شیرین علاقه دارد. او گاهی با مادرش درگیر و مجبور به پنهان‌کاری می‌شود.
  تامی که به خاطر اضافه وزن کمی که دارد اعتمادبه‌نفس ندارد و دوست دارد مادرش او را قبول داشته باشد، متوجه می‌شود اشتباه کرده و باید سختگیری کمتری نسبت به خودش داشته باشد. نامزد او تمام مدت هوایش را دارد و سر مراسم به همه نشان می‌دهد که یک پای مصنوعی دارد و این موضوع خجالت‌آور نیست. مادر خوانا که برای رژیم دادن به دخترش خیلی به او فشار می‌آورد و خودش را ناراحت می‌کند، تصمیم می‌گیرد این موضوع را به دخترش واگذار کند و هر موقع او آمادگی داشت رژیم غذایی خوانا را شروع کنند. مادر آن‌ها که زن موفقی است، متوجه می‌شود در ازای موفقیتی که به دست آورده، برای دخترهایش وقت نگذاشته و بین آن‌ها فاصله‌ی زیادی افتاده است. او به تامی کمک می‌کند هر طور شده لباس عروسی‌اش را بپوشد و به او می‌گوید که از نظرش موفق‌ترین دخترش تامی است.
  موضوع ازدواج و اتفاقات مربوط به آن از موارد دنیای بزرگسالان است.
  مخاطب با تماشای این فیلم متوجه عوارض پرخوری و چاقی و مصرف زیاد شکر می‌شود، و در عین حال می‌آموزد باید بدن خودش را دوست داشته باشد و برای داشتن اندامی متناسب، آسیب روانی و جسمی به خودش وارد نکند و هم‌زمان از گرفتن رژیم‌های سختی که گاهی هم غیراصولی هستند پرهیز کند.
  وقتی تامی رژیم را شروع می‌کند مجبور می‌شود غذا خوردن را به حداقل برساند. در یکی از موقعیت‌ها باربارا روی زبان تامی برچسبی می‌دوزد تا مانع غذا خوردن او شود. باربارا که رضایت چندانی از زندگی‌اش ندارد، موهای سرش را با دست می‌کند و می‌خورد. این مورد چند بار نمایش داده می‌شود. بین خوانا و مادرش بارها درگیری و دعوا پیش می‌آید.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم خانواده‌ی شیرین ماجرای مادری هنرپیشه و سه دخترش است که هر کدام از آن‌ها مسائل خودشان را دارند. تامی یکی از دخترها است که شیرینی‌پزی دارد و از بین همه‌ی آن‌ها کمی چاق‌تر است. او تصمیم می‌گیرد ازدواج کند و می‌خواهد با کم کردن وزنش لباس روز عروسی مادرش را بپوشد. در این فیلم نقش مهم خانواده در شکل گرفتن احساس‌های درونی پررنگ نشان داده شده است. تامی احساس می‌کند به خاطر اضافه وزنی که دارد مادرش او را قبول ندارد، ولی همه‌ی آن‌ها خیلی زود متوجه می‌شوند بهترین حالت این است که انسان از بدن خودش رضایت داشته باشد و در کنار آن متناسب باشد.
  در فیلم موقعیت‌هایی وجود دارد که خوانا و مادرش در مورد اضافه وزن او جروبحث می‌کنند. تامی برای این‌که رژیم بگیرد فشار زیادی به خودش می‌آورد. خواهرش روی زبانش برچسبی می‌دوزد تا مانع غذا خوردن او شود. آن‌ها فشار عصبی زیادی را تحمل می‌کنند.

  چکیده داستان

  یک شیرینی‌پز موفق به اسم تامی تصمیم می‌گیرد با کسی که دوستش دارد ازدواج کند، ولی همزمان با این تصمیم یک تصمیم دیگر هم می‌گیرد. مادر او هنرپیشه و زن لاغراندامی است. او دو خواهر دارد که هر دوی آن‌ها مثل مادر لاغرند. یکی از آن‌ها متخصص تغذیه است. تامی که احساس می‌کند به خاطر این‌که به اندازه مادر و خواهرهایش لاغر نیست، مادرش او را قبول ندارد، تصمیم می‌گیرد تا روز عروسی رژیم سختی بگیرد تا بتواند لباس عروسی مادرش را بپوشد. او پیش خواهرش می‌رود و رژیم سختش را شروع می‌کند. در مدتی که مشغول رژیم است، از نامزدش غافل می‌شود، عصبی است و حال خوبی ندارد. در نهایت روز عروسی لباس کامل اندازه‌اش نمی‌شود. مادرش با یکسری ترفند لباس را تن او می‌کند، ولی وقتی حلقه‌اش روی زمین می‌افتد و خم می‌شود آن را بردارد، لباس توی تنش پاره می‌شود. شوهرش هم به همه نشان می‌دهد که یک پای مصنوعی دارد و به تامی می‌گوید اندامش هر طوری که هست خوب است و مهم عشقی است که بین آن‌هاست و این‌که هر کسی باید بدن خودش را دوست داشته باشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا بدن خودتان را دوست دارید؟
  به نظرتان چطور می‌توانیم بدون آسیب رساندن به خودمان بدنی متناسب داشته باشیم؟
  فکر می‌کنید داشتن برنامه‌ی غذایی چقدر مفید است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Nicolas Lopez
  رتبه MPAA TV-۱۴
  مدت زمان ۱۰۱
  کشور سازنده شیلی، مکزیک
  استودیو Bh۵، Tiki Pictures
  بازیگران پاز باسکوان، رجینا بلاندون، ودیر دربز
  سال انتشار ۲۰۱۹