خرس‌های بونی: سفر به سوی خانه

(Boonie Bears: Homeward Journey)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک چوب‌بر، تجربه‌ی او از تخریب محیط زیست حیوانات و دوستی با آنها

سال: 2013
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ویک چوب‌بر، اگرچه یک بزرگسال است، اما احساسات کودکانه‌ای از خود بروز می‌دهد که می‌تواند باعث هم‌ذات‌پنداری کودکان شود. او در کلبه‌ی خود در جنگل تنها زندگی می‌کند و می‌خواهد برای تعطیلات به دیدن پدر و مادرش برود، اما پول کافی برای خرید بلیت ندارد. حیوانات جنگل با وجود دشمنی‌ای که از طرف او احساس می‌کنند، به او کمک می‌کنند به خانه‌ی خود بازگردد.
  حیوان‌ها برای برگزاری جشن و حفاظت از جنگل با هم هم‌فکری و همکاری می‌کنند. آنها سعی می‌کنند جلوی ویک چوب‌بر در قطع درختان را بگیرند، اما وقتی می‌بینند برای رفتن به خانه به کمک نیاز دارد، حاضرند در حد توان خود به او کمک کنند.
  شخصیت‌ها در موقعیت‌های مختلف سر هم فریاد می‌زنند. میمون در هیچ کاری شرکت نمی‌کند و فقط به بقیه دستور می‌دهد.
  در فیلم به خواب زمستانی خرس‌ها اشاره می‌شود.
  شخصیت‌ها بارها از ارتفاع سقوط می‌کنند یا به اطراف پرت می‌شوند؛ هرچند اغلب آسیبی نمی‌بینند. ویک با ماشین بزرگش حیوانات را له می‌کند یا می‌زند و به اطراف پرت می‌کند؛ حتی سعی می‌کند با تیغه‌ی گردان آن حیوانات را بکشد. همین ماشین باعث تخریب خانه‌ی خود ویک می‌شود. به علاوه، صحنه‌هایی از رفتن سوسک در آستین و آتش گرفتن پای ویک وجود دارد که ممکن است باعث اضطراب کوچک‌ترها شود. ویک و حیوانات در جاده قانون‌شکنی می‌کنند، از پلیس فرار می‌کنند، به سمت آنها سیب و سنگ پرتاب می‌کنند، موتور او را می‌دزدند و باعث تصادف ماشین‌ها می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن خرس‌های بونی: سفر به سوی خانه، یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی بر اساس سریال خرس‌های بونی است. داستان در مورد چوب‌بری است که برای تأمین هزینه‌ی سفر خود به خانه ناچار به قطع درختی تنومند می‌شود، اما حیوانات جنگل در مقابل او می‌ایستند؛ در عین حال، وقتی تنهایی و ناامیدی او برای بازگشت به خانه را می‌بینند، سعی می‌کنند به او کمک کنند. کمی طول می‌کشد تا چوب‌بر متوجه نیت خیرخواهانه‌ی آنها شود، اما پس از آن سعی می‌کند دست از خودخواهی بردارد و به آنها کمک کند. حیوانات در انجام کارها هم‌فکری و همکاری دارند؛ به جز میمون که نه تنها مشارکتی در کارها ندارد، بلکه به بقیه دستور می‌دهد و سعی می‌کند همه ‌چیز را به نام خود تمام کند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد. شخصیت‌ها بارها از ارتفاع سقوط می‌کنند یا به اطراف پرت می‌شوند؛ هرچند اغلب آسیبی نمی‌بینند. تیغه‌ی گردان ماشین بزرگ چوب‌بر، همه‌ چیز از جمله حیوانات و حتی خود چوب‌بر را تهدید می‌کند و باعث تخریب خانه‌ی او می‌شود. شخصیت‌ها قانون‌شکنی‌هایی مرتکب می‌شوند که هیچ ‌گونه عواقبی در پی ندارد و بهتر است با بچه‌های کوچک‌تر در مورد آنها گفت‌وگو کرد. همچنین، موارد متعددی وجود دارد که شخصیت‌ها سر یکدیگر فریاد می‌زنند یا با لحن بدی صحبت می‌کنند. شعرهای متن فیلم به فارسی برگردانده شده، اما چند مورد تابلونوشته به زبان چینی در فیلم وجود دارد. تماشای فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  ویک چوب‌بر می‌خواهد برای تعطیلات سال نو به دیدار خانواده‌اش برود، اما متوجه می‌شود پول کافی برای خرید بلیت ندارد. او تصمیم می‌گیرد درخت بزرگی را قطع کند تا با فروش‌اش پول زیادی به دست بیاورد. حیوانات جنگل اجازه نمی‌دهند محیط زندگی آنها تخریب شود، اما وقتی می‌بینند ویک برای بازگشت به خانه هیچ امیدی ندارد، حاضرند به او کمک کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  قطع درختان جنگل چه تأثیری بر زندگی حیوانات دارد؟ بازیافت کاغذ و مقوا چگونه به حل این مشکل کمک می‌کند؟
  به نظر شما ویک و خرس‌ها با هم دوست می‌مانند؟ چرا این‌طور فکر می‌کنید؟
  به نظر شما چرا حیوانات جنگل در مقابل زورگویی‌های میمون کاری نمی‌کنند؟ اگر شما جای آنها بودید چه کار می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۶۸
  سال انتشار ۲۰۱۳