خرس‌های بونی: انفجاری به گذشته

(Boonie Bears: Blast Into the Past)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی ورود خرس‌ها و چوب‌بُر به دنیای پیش از تاریخ و تجربه‌هایی از دوستی و همکاری در کنار انسان‌های اولیه و گرگ‌ها

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برایر و بچه‌گرگ رابطه‌ی دوستانه‌ای با هم پیدا می‌کنند. بچه‌گرگ به برایر تکیه می‌کند و با بودن در کنار او احساس شجاعت می‌کند. او از این‌که نمی‌تواند مثل بقیه‌ی گرگ‌ها درنده باشد احساس ضعف می‌کند ولی با کمک برایر متوجه توانایی‌هایش می‌شود.
  برایر با بچه‌گرگ مهربان است و از او حمایت می‌کند. او به بچه‌‌گرگ کمک می‌کند توانمندی‌هایش را بشناسد و احساس شجاعت کند. برامبل و ویک به افراد قبیله کمک می‌کنند تا بر گرگ‌ها پیروز شوند. آن‌ها برای نجات از گدازه‌های آتشفشان با هم همکاری می‌کنند. بچه‌گرگ نمی‌خواهد درنده باشد و حیوانات را بخورد. او با وجود این‌که از طرف گله‌ی گرگ‌ها مورد انتقاد و سرزنش قرار می‌گیرد، این روحیه‌اش را حفظ می‌کند و شجاعت را با وجود نداشتن خوی درندگی می‌فهمد و در خود پیدا می‌کند.
  یکی از افراد قبیله زنی است که همه از دیدن او ضعف می‌کنند. زن از ویک خوش‌اش می‌آید. او لباسی پوشیده که به خاطر حذف شدن در نسخه‌ی دوبله، صحنه‌های مربوط به حضورش نامفهوم شده‌اند؛ از جمله رابطه‌اش با یکی از مردان قبیله. بچه‌گراز روی باسن برامبل تمرکز می‌کند و باسن خودش را برای او تکان می‌دهد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: به فنا رفتیم، دروغ می‌گه، دست‌وپاچلفتی، گنده‌بک، دست از سرم بردار، تنبل، بی‌لیاقت، بزن به چاک، پلید، به‌دردنخور، مایه شرمساری، گم شین، ترسو، احمق، بیچاره، مرض داری، بی‌خاصیت، کله‌پوک، فریبکار، بدبخت. یکی از خرس‌ها باد معده خارج می‌‌کند و بچه‌گرگ و خرس دیگر آروغ می‌زنند.
  در فیلم، بعضی از موجوداتی که در دوران پیش از تاریخ زندگی می‌کرده‌ و بعدها منقرض شده‌اند، به تصویر درآمده‌اند.
  شخصیبت‌ها در طول فیلم در حال زد و خورد و تعقیب و گریز و افتادن و پرت شدن هستند. بارها گله‌ی حیوانات وحشی به خرس‌ها و ویک حمله می‌کنند. لاکپشت‌های آبی خیلی بزرگ‌اند و پرنده‌ی غول‌پیکر هم ظاهر ترسناکی دارد. پرنده چندین بار خرس‌ها را دنبال می‌کند تا آن‌ها را بخورد. خرس‌ها و ویک از صخره‌ای خیلی بلند سقوط می‌کنند و همدیگر را گم می‌کنند. برایر سر بچه‌گرگ غرش می‌کند تا او را بترساند. افراد قبیله با نیزه، ویک و خرس را دنبال می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند خرس و ویک را بخورند. افراد قبیله با خودشان هم درگیری دارند. گرگ‌ها بچه‌ای را دنبال می‌کنند. برایر با گرگ‌ها درگیر می‌شود. بچه از صخره سقوط می‌کند. رییس گرگ‌ها بچه‌گرگ را مقصر مرگ برادرش می‌داند. بچه‌گرگ به یاد می‌آورد که برادرش برای نجات جان او کشته شده است. مادر خرس‌ها در بچگیِ آن‌ها گم شده و خرس‌ها برایش گریه می‌کنند. آتشفشان فعال می‌شود و گدازه‌هایش زندگی همه را تهدید می‌کند. گدازه‌ها به زمین برخورد می‌کنند و همه جا را تخریب می‌کنند. رییس گرگ‌ها می‌خواهد بچه‌گرگ را از لبه‌ی صخره به پایین پرت کند. او این کار را می‌کند و به نظر می‌رسد بچه‌گرگ مرده است ولی بعدا می‌بینیم زنده است. تعدادی از گرگ‌ها در دره سقوط می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی، قسمت دیگری از ماجراهای خرس‌های بونی و چوب‌بُر است. آن‌ها در این قسمت وارد دنیای پیش از تاریخ می‌‌شوند و در آن‌جا با گروهی از انسان‌های اولیه و گله‌ای از گرگ‌ها آشنا می‌شوند. یکی از خرس‌ها با بچه‌گرگی دوست می‌شود و به او کمک می‌کند تا متوجه شود با وجود سرزنش گله‌ی گرگ‌ها، گرگ شجاعی است. بچه‌گرگ که از شکا حیوانات خوش‌اش نمی‌آید، از طرف گله‌ی گرگ‌ها تحقیر می‌شود و ترسو خوانده می‌شود. رییس گرگ‌ها حتی تصمیم می‌گیرد او را از صخره‌ای به پایین پرت کند. خرس به بچه‌گرگ نشان می‌دهد شجاعت به شکار موجودات ضعیف‌تر نیست و او می‌تواند با کمک به دیگران شجاع باشد. خرس دیگر و ویک هم با انسان‌های اولیه وارد ارتباط می‌شوند و با وجود این‌که قرار است خوراک آن‌ها شوند، به آن‌ها کمک می‌کنند تا به گله‌ی حیوانات وحشی پیروز شوند. خرس‌ها و انسان‌ها در نهایت با هم متحد می‌شوند تا در مقابل انفجار آتشفشان و تخریب زمین مقاومت کنند و زنده بمانند.
  فیلم پر از صحنه‌های زد و خورد و تعقیب و گریز است. شخصیت‌ها بارها از صخره به داخل دره سقوط می‌کنند یا مورد حمله‌ی گله‌ی حیوانات وحشی قرار می‌گیرند. بچه‌گرگ به خاطر کشته شدن برادرش مورد سرزنش گله‌ی گرگ‌ها قرار می‌گیرد و رییس گرگ‌ها می‌خواهد او را به خاطر ترسو بودن به داخل دره پرت کند. خرس به یاد می‌آورد که مادرشان در کودکی گم شده و آن‌ها گریه می‌کرده‌اند. با انفجار آتشفشان، گدازه‌هایش به زمین برخورد می‌کنند و باعث تخریب و ویرانی می‌شوند. در قبیله‌ی انسان‌ها زنی هست که به خاطر لباس‌اش، در نسخه‌ی دوبله سانسور می‌شود و به همین دلیل، صحنه‌های مربوط به او نامفهوم‌اند. به نظر می‌رسد یکی از مردان قبیله نسبت به این زن احساساتی دارد و زن هم احساساتی به ویک دارد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  خرس‌های بونی و ویک در این قسمت وارد یک دنیای باستانی می‌شوند که پر از حیوانات درنده و وحشی است. آن‌ها طی درگیری‌هایی از هم جدا می‌شوند. برایر با یک بچه‌گرگ به نام فِی‌فِی آشنا می‌‌شود که می‌خواهد یک جنگجو باشد و به دنبال میوه‌ی درخت شجاعت است. او از برایر می‌خواهد به او کمک کند تا میوه را به دست آورد و در ازای آن، او هم به برایر کمک می‌کند تا دوستانش را پیدا کند. از طرف دیگر، برامبل و ویک وارد یک قبیله‌ی انسان‌های اولیه می‌شوند. آن‌ها قرار است غذای افراد قبیله شوند ولی فعال شدن آتشفشان باعث می‌شود همه با هم متحد شوند تا نجات پیدا کنند. در نهایت، خرس‌ها و ویک به دنیای خودشان برمی‌گردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا قسمت‌های مختلفی از ماجراهای خرس‌های بونی ساخته می‌شود؟ این فیلم‌ها برای شما جالب‌اند؟ چه چیزی آن‌ها را جالب می‌کند؟
  فیلم نشان داد بچه‌گرگ به قبیله‌ی انسان‌ها می‌پیوندد. به نظرتان او بعد از رفتن خرس‌ها و ویک چه کار می‌کند؟
  به نظر شما خرس‌های بونی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ آن‌ها در قسمت‌های مختلف ویژگی‌های ثابتی دارند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Leon Ding
  رتبه MPAA TV-Y۷
  مدت زمان ۹۰
  کشور سازنده چین
  استودیو Fantawild Animation، Fantawild Pictures
  بازیگران برایان تی. دیلِینی، جوزف اس. لمبرت، کریس بویکه
  سال انتشار ۲۰۱۹