خرس‌های بونی: بازگشت به زمین

(Boonie Bears: Back to Earth)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی یکی از خرس‌های بونی و دوستی او با موجودی فضایی و کمک به او برای پیدا کردن والدینش

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برامبل احساس می‌کند خنگ و تنبل است و به هیچ دردی نمی‌خورد. او در انجام کارها خراب‌کاری می‌کند و باعث سرزنش دیگران می‌شود. دوستان برامبل تصور می‌کنند او گربه را اذیت کرده و از دستش عصبانی می‌شوند. برامبل و گربه با هم دوستان خوبی می‌‌شوند و در کنار هم به ماجراجویی می‌روند.
  برامبل خوش‌خلق و مهربان است. او برای کمک به گربه هر کاری از دستش برمی‌آید انجام می‌دهد. گربه کم کم با برامبل دوست می‌شود و در کنار او برای شکست هیولا تلاش می‌کند و از خود شجاعت نشان می‌دهد. دوستان برامبل از او حمایت می‌کنند.
  برامبل خود را شبیه زنی اغواگر می‌کند و با افاده راه می‌رود. مردان با دیدن او ضعف می‌کنند و به او تیکه می‌اندازند. زنی لباسی تنگ با یقه‌ای باز پوشیده که خط سینه‌اش پیداست. لباس او چاکی بلند دارد که تا بالای رانش ادامه پیدا کرده است. او در صحنه‌ای با فیگورهای اغواگرانه می‌رقصد و لباس زیرش پیدا می‌شود. شوهر او مدام در حال چاپلوسی است و از او تعریف‌های اغراق‌آمیز می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: دستت‌ رو بکش، بنال، مگه شهر هرته، چرت و پرت، تقاص پس می‌دی، خاک به سرم، لعنتی، خرس گنده، خنگ، مسخره، گم شو، ترسو، کله‌پوک، بی‌مصرف، مادر نزاییده، چاق، دست‌وپاچلفتی، شلخته، ناکس، بدبخت شدیم، مردک نادون، می‌ری رو مخم، گنده‌بک، نفله، هیچی نیستی، می‌خوام حالشو بگیرم، مگه از رو نعشم رد شی. مردی با وجود این‌که از زنش حساب می‌برد، مدام به او جملات عاشقانه می‌گوید: تو خوشگل‌ترین زن دنیایی، قربونت برم، عشقم، عزیزم، دورت بگردم.
  فیلم پر از صحنه‌های زد و خورد است. برامبل در خواب می‌بیند که یک ابرقهرمان است و با هیولاها می‌جنگد. هیولای غول‌پیکری ساختمان‌ها و شهر را تخریب می‌کند. در اثر انفجار، مکعبی فلزی و بزرگ در جنگل سقوط می‌کند و به جنگل آسیب می‌زند. موجودی فضایی ظاهر می‌شود که رفتار خشنی دارد. او برامبل را با زنجیر می‌بندد. برامبل زنجیر را پاره می‌کند و به او حمله می‌کند. درگیری آن‌ها باعث تخریب خانه‌ی ویک می‌شود. گربه برامبل را تهدید می‌کند. بشقاب‌پرنده‌ها به زمین هجور می‌آورند. گربه با آدم‌های فضایی بد درگیر می‌شود. پلیس به دنبال گربه و برامبل است. نزدیک است گربه در یک غلتک بیفتد و له شود. دوستان برامبل از دست او عصبانی‌اند و برامبل غصه می‌خورد و گریه می‌کند. گربه با مردی هیکلی درگیر می‌شود. تعداد زیادی بمب روی زمین می‌افتد و یکی از آن‌ها منفجر می‌شود. گربه به یاد می‌آورد که از والدینش جدا شده و احتمال می‌دهد آن‌ها مرده باشند. او داستان زندگی‌اش را تعریف می‌کند که بعد از پیدا شدن یک سیاهچاله، همه از بین رفته‌اند. ناگهان همه جا تاریک می‌شود، زمین ترک می‌خورد و همه جا خراب می‌شود. آدم‌های فضایی به سمت بقیه شلیک می‌کنند. گربه آسیب می‌بیند و به زمین می‌افتد. هیولایی غول‌پیکر روشن می‌شود و همه‌جا را تخریب می‌کند. برامبل روی گردن مردی چاقو می‌گذارد. همه با تخریب‌های هیولا پرت می‌شوند و از حال می‌روند. هیولا سمت همه آتش شلیک می‌کند. برایر زیر آوار گیر می‌افتد و برامبل تصور می‌کند مرده است. فضایی‌ها زیر آوار فریاد می‌زنند. برامبل تبدیل به هیولایی سنگی و غول‌پیکر می‌شود و با هیولای دیگر مبارزه می‌کند و به او مشت می‌زند و شلیک می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی، قسمت دیگری از ماجراهای خرس‌های بونی است. شخصیت اصلی در این قسمت برامبل است که در خواب می‌بیند یک ابرقهرمان شجاع است که با هیولایی غول‌پیکر می‌جنگد و زمین را نجات می‌دهد. او با این آرزو بیدار می‌شود و بعد از آشنایی با گربه‌ای فضایی، متوجه می‌شود که با نیروهای جادویی تازه‌اش باید به او کمک کند تا والدینش را پیدا کند. دوستان برامبل که نمی‌دانند گربه یک موجود فضایی است، تصور می‌کنند برامبل او را آزار می‌دهد و از دست او عصبانی می‌شوند و هر چقدر برامبل برایشان توضیح می‌دهد، حرف‌های او را باور نمی‌کنند. برامبل احساس تنهایی می‌کند و نسبت به خودش احساس بدی پیدا می‌کند اما در کنار گربه موفق می‌‌شود هیولایی غول‌پیکر را شکست بدهد و رؤیایش را تحقق ببخشد. برامبل با این کار اعتمادبه‌نفس پیدا می‌کند و نسبت به خودش احساس خوبی پیدا می‌کند. دوستانش هم متوجه می‌شوند که او را زود و غیرمنصفانه قضاوت کرده‌‌اند.
  فیلم پر از صحنه‌های زد و خورد و تعقیب و گریز است. موجودات فضایی به زمین هجوم می‌آورند و گربه و برامبل را تعقیب می‌کنند. هیولاهایی غول‌پیکر باعث تخریب زمین می‌شوند. آن‌ها به سمت مردم شلیک لیزری می‌کنند. برامبل هم تبدیل به هیولایی سنگی و خیلی بزرگ می‌شود. گربه والدینش را گم کرده و آن‌ها را تا آخر داستان پیدا نمی‌کند. در صحنه‌ای که بعد از تیتراژ پایانی پخش می‌شود، به نظر می‌رسد آن‌ها را پیدا کرده است. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده که خیلی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. بخشی از گفتگوها بین زن و مردی است که به تعریف از زیبایی و ظاهر زن مربوط می‌شود. مرد با وجود این‌که از زن حساب می‌برد و مورد تحقیر او قرار می‌گیرد، همیشه در حال چاپلوسی اوست. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  روزی یک شیء مکعبی ناشناس از فضا در جنگل سقوط می‌کند و در برامبل نیرویی جادویی به وجود می‌آورد. گربه‌ای فضایی که به دنبال مکعب می‌گردد، با برامبل آشنا می‌شود و برای او تعریف می‌کند که والدینش را گم کرده و در روی زمین به دنبال آن‌هاست. او به نیروی جادویی برامبل نیاز دارد تا والدینش را پیدا کند. برامبل با او همراه می‌شود تا هیولایی غول‌پیکر را شکست دهند و با نجات زمین از شر قدرت‌های تخریب‌گرش، گربه را به آرزویش برسانند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا قسمت‌های مختلفی از ماجراهای خرس‌های بونی ساخته می‌شود؟ این فیلم‌ها برای شما جالب‌اند؟ چه چیزی آن‌ها را جالب می‌کند؟
  به نظر شما خرس‌های بونی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ آن‌ها در قسمت‌های مختلف ویژگی‌های ثابتی دارند؟
  به نظرتان برامبل و گربه با هم دوست شدند؟ چه چیزی باعث دوستی آن‌ها شد؟ اگر گربه برامبل را تهدید نمی‌کرد، آن‌ها با هم دوست می‌شدند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Huida Lin
  مدت زمان ۹۷
  کشور سازنده چین
  استودیو Fantawild Animation
  بازیگران تن شیائو، ژنگ بینگجون، ژنگ وِی
  سال انتشار ۲۰۲۲