خرس‌های بونی: پیش به سوی نجات

(Boonie Bears: To the Rescue)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی خرس‌های بونی و مرد چوب‌بر و درگیری آن‌ها در ماجراهای یک بچه‌دزدی

سال: 2014
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی دختربچه با ویک و خرس‌ها، رابطه‌ی برادرانه‌ی خرس‌ها با هم و ماجراجویی‌های آن‌ها در کنار هم می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  خرس‌ها نسبت به جنگل احساس مسئولیت می‌کنند و در تلاش‌اند ویک را از بریدن درختان منصرف کنند. ویک در مواجهه با دختربچه، حس پدرانه‌اش بیرون می‌زند و برای مراقبت از او و خوشحال کردنش تلاش می‌کند.
  ویک از باسن‌اش برای بستن در یخچال استفاده می‌کند. او پوشک دختربچه را عوض می‌کند و او را حمام می‌کند. برادر دختربچه به این دلیل او را دزدیده که پدرش همه‌ی میراثش را به پرورشگاه داده و مرد می‌خواهد این ثروت را پس بگیرد؛ موضوعی که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده که بخشی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: بوگندو، لعنتی، بی‌رحم، دیوونه، حسابتون رو می‌رسم، خرس گنده، لعنت بر شما، برو به درک، کدوم گوریه، عوضی، احمق، بوی گند، ای درد، بنال، غلط کردم، مسخره‌بازی، زهر مار، هالو، کدوم گوری رفتی، دیوونه، مثل خر تو گل، کارت ساخته‌ست، نره‌غول، چندش، بی‌شعور، خل، چه مرگت شده،‌ بدبخت، بی‌ادب، خجالت نمی‌کشی، بزنم له و لورده‌ت کنم، زده به سرت، زبون به دهن بگیر، میمون، خفه، گاو چاقالو، کچل، خفه شو، گم شو، فضول، کودن، خفه‌تون می‌کنم. زبان شخصیت‌ها با ابتکار دوبلورها، زبانی من‌درآوردی با لهجه‌ای نامشخص است که صرفا برای شوخی و خنده استفاده شده است. شخصیت‌ها از عباراتی استفاده می‌کنند که تداعی‌کننده‌ی شوخی‌های بزرگسالانه و نامناسب‌اند. بخشی از جملات به‌کاررفته هم اضافی‌اند و برای پر کردن زمان خالی بین دیالوگ‌های اصلی استفاده شده‌اند.
  افراد مرد شرور دختربچه‌ای را دزدیده‌اند. آن‌ها در ماشین با هم کتک‌کاری می‌کنند و ماشین از جاده خارج می‌شود. ویک به خرس‌ها تیراندازی می‌کند. دو مرد از دست خرس‌ها فرار می‌کنند. ویک احساس می‌کند کسی در خانه‌اش حضور دارد. او سایه‌ی بزرگی می‌بیند و می‌ترسد. ظرف‌ها روی سر ویک می‌شکنند و او روی ظرفی شکسته می‌نشیند و از درد فریاد می‌زند. ویک دختربچه را به صندلی ماشین می‌بندد. پلیس ویک را متوقف می‌کند و به سمت او اسلحه می‌کشد. چاقوی ویک به کلاه پلیس می‌خورد. پلیس به دنبال ویک می‌رود. ماشین ویک نزدیک است با قطار تصادف کند. ویک سر بچه داد می‌زند. خرس‌ها با هم دعوا و کتک‌کاری می‌کنند. ویک خواب می‌بیند خرس‌ها به او حمله‌ کرده‌اند و در آب غرق شده است. خرس‌ها و شکارچی درگیر می‌شوند. افراد مرد شرور، ویک را می‌گیرند و به طناب می‌بندند. آن‌ها با ماسک و تفنگ‌هایی بزرگ، ظاهری ترسناک دارند و با قلقلک، ویک را شکنجه می‌‌کنند. خرس‌ها پنجره را با توپ فلزی بزرگی می‌شکنند. بچه و بقیه در گودالی سقوط می‌کنند. افراد بدجنس با رگبار به سمت خرس‌ها و ویک شلیک می‌کنند. مرد دختربچه را مجبور می‌کند گاوصندوق را باز کند. او سر بچه داد می‌زند. خرس‌ها و ویک و مرد در هلی‌کوپترِ در حال پرواز درگیر می‌شوند. بچه از هلی‌کوپتر بیرون می‌افتد. هلی‌کوپتر با ساختمانی برخورد می‌کند و منفجر می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی که در ادامه‌ی قسمت قبلی آن با نام خرس‌های بونی: پیش به سوی خانه ساخته شده، درباره‌ی ماجرایی دیگر بین خرس‌ها و ویکِ چوب‌بر است. آن‌ها در این قسمت درگیر یک بچه‌دزدی می‌شوند. مردی شرور، دختربچه‌ای به نام لولا را می‌دزدد ولی لولا به طور تصادفی سر از خانه‌ی چوب‌بر درمی‌آورد. خرس‌ها و چوب‌بر وقتی متوجه می‌شوند لولا دزدیده شده، سعی می‌کنند او را از دست افراد مرد شرور نجات دهند و برای این کار، جان خودشان را به خطر می‌اندازند. ویک که مردی خشک و بداخلاق به نظر می‌رسد، با دیدن دختربچه تغییر می‌کند و احساسات پدرانه در او بروز می‌کند. او و خرس‌ها با لولا مهربان‌‌اند و مراقب‌اند آسیبی به او نرسد. آن‌ها در نهایت موفق می‌شوند با همکاری هم، لولا را نجات دهند.
  درگیری و زد و خورد و تعقیب و گریز در طول فیلم در جریان است. افراد شرور دختربچه‌ای را دزدیده‌اند و جان دختربچه بارها مورد تهدید قرار می‌گیرد. ویک به خرس‌ها شلیک می‌کند و افراد شرور هم به سمت ویک و بقیه رگبار می‌گیرند. همه‌ی این اتفاقات ختم به خیر می‌شوند و کسی آسیب نمی‌بیند. زبان فیلم پر از کلمات و عبارات توهین‌آمیز است. در نسخه‌ی دوبله، زبانی من‌درآوردی با لهجه‌ای نامشخص استفاده شده که صرفا برای شوخی و خنده است. شخصیت‌ها از عباراتی استفاده می‌کنند که تداعی‌کننده‌ی شوخی‌های بزرگسالانه و نامناسب‌اند. بخشی از جملات به‌کاررفته هم اضافی‌اند و برای پر کردن زمان خالی بین دیالوگ‌های اصلی استفاده شده‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دو فرد تبهکار که از طرف مردی شرور ماموریت داشته‌اند تا دختربچه‌ای را بدزدند، در شبی طوفانی در جنگل تصادف می‌کنند. جعبه‌‌ای که دختربچه در آن است، از ماشین آن‌ها بیرون می‌افتد. از طرف دیگر، خرس‌های بونی و چوب‌بری به نام ویک در حال تعقیب و گریز در جنگل هستند. خرس‌ها در تلاش‌اند جعبه‌ابزار او را بردارند تا دیگر نتواند درختان را قطع کند. این دو جعبه با هم عوض می‌شوند و وقتی چوب‌بر تصور می‌کند جعبه‌ابزارش را پیدا کرده، درواقع جعبه‌ی حاوی دختربچه را برداشته است. او از طریق اخبار متوجه می‌شود دختربچه‌ای که در جعبه پیدا کرده، دزدیده شده و پلیس به دنبال اوست. خرس‌های بونی هم متوجه حضور دختربچه در خانه‌ی ویک می‌شوند و چون تصور می‌کنند ویک او را دزدیده، سعی می‌کنند او را نجات دهند. در همین زمان، افراد مرد شرور آن‌ها را پیدا می‌کنند و پیش مرد می‌برند. در آن‌جا معلوم می‌شود مرد شرور، برادرخوانده‌ی دختربچه است که چون پدرش دختربچه را از پرورشگاه به فرزندی گرفته و همه‌ی ثروتش را به پرورشگاه هدیه داده، تصمیم گرفته دختربچه را بدزدد و ثروت پدرش را پس بگیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه چیزی باعث می‌شود ویک که فردی خشن است، با لولا خوش‌برخورد باشد؟
  فکر می‌کنید چرا برادرخوانده‌ی لولا نسبت به او احساس بدی داشت؟ چرا پدرش همه‌ی ثروتش را به پرورشگاه داده بود؟
  به نظر شما لولا نسبت به ویک و خرس‌ها چه احساسی داشت؟ چه چیزی در آن‌ها برای لولا جالب بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Fuyuan Liu، Leon Ding
  مدت زمان ۹۵
  کشور سازنده چین، آمریکا
  استودیو Fantawild Animation، Le Vision Pictures، Shenzhen Huaqiang Shuzi Dongman، Warner Bros.
  بازیگران پل مکس رینهارت، ریک جِی گلن، شابان لومسدن
  سال انتشار ۲۰۱۴