خرگوش مرغی و همستر تاریکی

(Chickenhare and the Hamster of Darkness)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی خوگوشی با بعضی ویژگی‌های مرغی، نارضایتی او از خودش، هم‌سفری با دوستی مهربان و تجربه‌ی پذیرش و دوست‌داشتن خود

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گوش‌مرغ به خاطر تفاوت‌هایش با دیگر خرگوش‌ها احساس بدی نسبت به خودش دارد و همیشه سعی می‌کند ویژگی‌های مرغی‌اش را پنهان کند. او گاهی مورد تمسخر دیگران هم قرار می‌گیرد. گوش‌مرغ در طول سفر، رابطه‌ی امن و دوستانه‌ای با راسو پیدا می‌کند و متوجه می‌شود او هم از بچگی به خاطر بوی ناخوشایندش طرد می‌شده و احساس بدی نسبت به خودش داشته است. در این سفر ویژگی‌های مرغی گوش‌مرغ در موقعیت‌های حساس به کارشان می‌آید و احساس او نسبت به خودش به‌تدریج تغییر می‌کند.
  گوش‌مرغ مصمم و بااراده است و چون احساس خوبی نسبت به خودش ندارد، تصمیم می‌گیرد با پیدا کردن همستر تاریکی بر این احساس غلبه کند. او با دیگران مهربان و خوش‌رفتار است و حتی سعی می‌کند جان عموی بدجنسش را نجات دهد. گوش‌مرغ در طول سفر به حرف‌های راسو توجه می‌کند و از توانایی‌های مرغی‌اش استفاده می‌کند. او در نهایت موفق می‌شود خودش را همان‌طوری که هست بپذیرد. مگ راسوی ماده‌ی جسور و توانمندی است که در گذشته تلاش کرده بوی ناخوشایندش را به عنوان ویژگی منحصربه‌فردش بپذیرد و از آن به نفع خود و دیگران استفاده کند. او با مهربانی گوش‌مرغ را همراهی می‌کند و با تعریف کردن خاطرات خود و همراهی صبورانه‌ی گوش‌مرغ در طول سفر، به او کمک می‌کند تا ویژگی‌های مرغی‌اش را پنهان نکند و از آن‌ها برای رسیدن به هدفش استفاده کند.
  لاکپشت لاکش را برمی‌دارد و لباس زیرش نمایان می‌شود. موضوع رقابت برای نشستن بر تخت پادشاهی و تلاش برای براندازی شاه به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و لحن تهدیدآمیز بارها استفاده شده: مزخرف، مسخره، دیوونه، عموی وحشتناک، گند زدی، لعنتی، احمق، فضول، بی‌ادب، مگه از رو جنازه‌م رد شی، گندالو، بی‌خاصیت، نادون.
  زد و خورد و تعقیب و گریز در طول فیلم بارها اتفاق می‌افتد. گوش‌مرغ مورد تمسخر قرار می‌گیرد و احساس بدی نسبت به خودش دارد. او به خاطر پوشیدن کفش‌های خرگوشی از ارتفاع سقوط می‌کند. عموی بدجنس او در زندان است و می‌خواهد گوش‌مرغ را گروگان بگیرد. گوریل خشنی با راسو درگیر می‌شود. گوش‌مرغ در باتلاق می‌افتد. خوک‌ها گوش‌مرغ و بقیه را بیهوش و دستگیر می‌کنند و آن‌ها را به انداختن در آتشفشان تهدید می‌کنند. لاکپشت در موقعیت‌های مختلف بدجنسی می‌کند. آن‌ها برای رسیدن به همستر تاریکی در موقعیت‌های خطرناک مختلفی قرار می‌گیرند. گوش‌مرغ در کوهستان چند بار سقوط می‌کند. نزدیک است تعداد زیادی نیزه به آن‌ها برخورد کند و زیر غلتکی بزرگ له شوند. عموی گوش‌مرغ و همراهانش در طول سفر آن‌ها را تعقیب می‌کنند و در بالای دره‌ای یخی، لاکپشت را تهدید به پرت کردن می‌کنند. همراهان عموی گوش‌مرغ و بقیه را به درون دره پرتاب می‌کنند. گروهی بزرگ از همسترهای جادویی به آن‌ها حمله می‌کنند. همسترها تبدیل به موجودی غول‌پیکر می‌شوند. گوش‌مرغ و عمو در گودالی عمیق می‌افتند و عمو سعی می‌کند گوش‌مرغ را از بین ببرد ولی خودش به ته گودال سقوط می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  خرگوش مرغی و همستر تاریکی فیلم انیمیشنی کامپیوتری است که با اقتباس از رمانی مصور با نام خرگوش مرغی، اثر کریس گراین ساخته شده و درباره‌ی خرگوشی به نام گوش‌مرغ است که پاهایش شبیه مرغ‌اند و روی جاهایی از بدنش پر دارد. او از ویژگی‌های مرغی‌اش ناراضی است و سعی می‌کند آن‌ها را از دید دیگران پنهان کند. گوش‌مرغ که توسط دیگران تمسخر می‌شود، برای این‌که خود را ثابت کند و مورد تایید دیگران قرار بگیرد، همراه خدمتکارش راهی سفری ماجراجویانه می‌شود تا همستری افسانه‌ای را پیدا کند. در ابتدای سفر با راسویی ماده آشنا می‌شود که در هنرهای رزمی مهارت دارد و قبول می‌کند راهنمای او در سفر باشد. گوش‌مرغ در طول سفر متوجه می‌شود راسو هم در گذشته احساس بدی نسبت به بوی ناخوشایندش داشته ولی بعدها توانسته آن را به عنوان ویژگی منحصربه‌فردش بپذیرد و از آن استفاده کند. راسو به گوش‌مرغ کمک می‌کند با ویژگی‌های مرغی‌اش کنار بیاید، آن‌ها را پنهان نکند و در موقعیت‌های مختلف از آن‌ها به عنوان نقطه‌ی قوت استفاده کند. فیلم نشان می‌دهد اگر ما خودمان را همان‌طوری که هستیم بپذیریم، می‌توانیم از ویژگی‌های خاصمان برای رسیدن به مقاصدمان بهره‌مند شویم.
  فیلم پر از زد و خورد و تعقیب و گریز است. عموی بدجنس گوش‌مرغ می‌خواهد او را گروگان بگیرد و در اواخر فیلم هم سعی می‌کند او را بکشد. گوش‌مرغ و بقیه در سفرشان با موانع خطرناک مختلفی روبه‌رو می‌شوند؛ مثلاً چند بار نزدیک است به درون دره سقوط کنند ولی همه‌ی این موقعیت‌ها ختم به خیر می‌شوند. لشکری از همسترهای جادویی به گوش‌مرغ و همراهانش حمله می‌کنند ولی آن‌ها هم در نهایت ناپدید می‌شوند. موضوع رقابت برای نشستن بر تخت پادشاهی و تلاش برای براندازی شاه به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  خرگوش مرغی موجودی نیمه‌خرگوش و نیمه‌مرغ است که سال‌ها پیش توسط خرگوشی به نام پیتر به فرزندی گرفته شده است. پیتر اکنون پادشاه شده و برادرش به خاطر تلاش برای براندازی حکومت او در زندان است. خرگوش مرغی که گوش‌مرغ نام دارد، به خاطر ویژگی‌های مرغی‌اش گاهی مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیرد و به همین خاطر آن‌ها را پنهان می‌کند. او می‌خواهد به تقلید از جوانی پدرش به ماجراجویی برود و با پیدا کردن همستر تاریکی، خود را به دیگران ثابت کند. او با خدمتکارش، لاکپشتی به نام اِیب، و یک راسوی رزمی‌کار به نام مِگ راهی سفر می‌شود. در همین زمان عموی گوش‌مرغ از زندان فرار می‌کند تا همستر تاریکی را خودش به دست بیاورد و پادشاهی را از برادرش بگیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  احساس گوش‌مرغ نسبت به خودش برایتان قابل درک بود؟ شما تابه‌حال چنین احساسی داشته‌اید؟
  به نظرتان راسو چگونه به گوش‌مرغ کمک کرد تا ویژگی‌های مرغی‌اش را بپذیرد؟ اگر راسو در زندگی گوش‌مرغ نبود او چگونه ممکن بود تغییر کند؟
  لاکپشت خدمتکار گوش‌مرغ است و در ابتدای سفر به او می‌گوید آن‌ها به خاطر تفاوت در قدرت، رابطه‌ی نامتوازنی دارند. از حرف‌های او چه می‌فهمید؟ تجربه‌ای از این رابطه‌ی نامتوازن دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Ben Stassen، Benjamin Mousquet
  رتبه MPAA TV-Y۷
  مدت زمان ۹۱
  کشور سازنده بلژیک، فرانسه، آمریکا
  استودیو nWave Pictures، Octopolis، Dark Horse Comics
  بازیگران دان فسنفلد، دینو آندرید، لیلا برزینس
  سال انتشار ۲۰۲۲