خواهران غریب

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی تجربه‌ی دو خواهر دوقلوی جدا شده از هم، تلاش برای آشتی میان والدین و شکل‌گیری دوباره‌ی خانواده‌ا‌ی کامل

سال: 1374
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساسات دختربچه‌ها در برابر مشغله‌های کاری والدین که برای آن‌ها وقت ندارند و همچنین محرومیت از پدر یا مادر برای کودکان معنادار و احتمالاً همذات‌پندارانه است. بچه‌ها دوست ندارند زن دیگری جای مادرشان را بگیرد. همراهی این تجربه‌ها با ترانه‌ی مادر در فیلم، بار احساسی آن را بیشتر می‌کند.
  دخترها حاضر نیستند از هم جدا شوند و به کمک هم تلاش می‌کنند دوباره خانواده‌شان را کنار هم جمع کنند؛ مادربزرگ هم که همیشه نگران وضعیت بچه‌هاست، به آن‌ها کمک می‌کند. مادر و پدر بچه‌ها، اگرچه گاهی اشتباه می‌کنند، فرزندشان را دوست دارند و به او اهمیت می‌دهند. آن‌ها به‌خاطر بچه‌ها اختلافات خودشان را کنار می‌گذارند.
  نامزدی و ازدواج دوباره‌ی پدر و مناسبات کاری او با نامزدش به کودکان ارتباطی ندارد.
  کلمات و عبارت‌های توهین‌آمیزی مانند پدرسوخته، زهرمار، وامونده، احمق، خاله‌زنک، گم شو و گوساله توسط بزرگ‌ترها، اغلب وقتی عصبانی‌اند، به کار می‌رود. مادر و پدر و همچنین پدر و نامزدش در چند صحنه با هم بحث و مشاجره می‌کنند.
  کودکان با کتاب خواهران غریب، نوشته‌ی اریش کستنر آشنا می‌شوند.
  فیلم صحنه‌ی خشن و ترسناکی ندارد، جز یک صحنه دعوای خیابانی که پدر با سرنشینان ماشین دیگر درگیر می‌شود و با قفل فرمان تهدیدشان می‌کند. بد شدن حال دخترک بر اثر آسم و تمام شدن اسپری‌اش ممکن است باعث اضطراب کودکان شود. موضوع جدا شدن والدین و جدا کردن خواهران دوقلو از هم ممکن است برای بعضی از کودکان اضطراب‌آور باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که بر اساس رمانی به همین نام، نوشته‌ی اریش کستنر ساخته شده، در مورد دو دختربچه‌ی دوقلوی همسان است که یکی با مادر و دیگری با پدرش زندگی می‌کند. آن‌ها در جشن مدرسه‌ها، یکدیگر را می‌بینند و متوجه می‌شوند خواهران دوقلویی‌اند که پدر و مادرشان در گذشته از هم جدا شده و این موضوع را هرگز به آن‌ها نگفته‌اند. احساسات دختربچه‌ها در برابر مشغله‌های والدین و غفلت‌های گاه‌به‌گاه آنان برای کودکان معنادار است. محرومیت از یک والد آن‌ها را ترغیب می‌کند تا جایشان را باهم عوض کنند تا طعم زندگی با والد دیگرشان را بچشند. هم پدر و هم مادر، اگرچه گاهی اشتباه می‌کنند، فرزندان‌شان را دوست دارند و به آن‌ها اهمیت می‌دهند. شیرینی این محبت به بچه‌ها انگیزه می‌دهد تا والدین‌شان را دوباره آشتی دهند؛ مادربزرگ نیز در این کار به آن‌ها کمک می‌کند. شعرها و آهنگ‌ها، به‌ویژه آهنگ مادر، فضای کودکانه‌ای به فیلم بخشیده و بار احساسی آن را تشدید می‌کند.
  فیلم صحنه‌ی خشن و ترسناکی ندارد؛ جز یک صحنه از دعوای خیابانی والدین با سرنشینان یک خودروی دیگر که با تهدید پدر با قفل فرمان تمام می‌شود. با این حال، بد شدن حال یکی از دخترها بر اثر آسم ممکن است باعث اضطراب کودکان شود. بزرگسالان در موارد متعدد، اغلب از روی عصبانیت، از عبارت‌های ناسزای متداول نظیر زهرمار، وامونده یا احمق استفاده می‌کنند. همچنین، صحنه‌هایی از مشاجره‌ی والدین یا پدر و نامزدش وجود دارد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند در مورد احساسات‌شان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  نرگس و نسرین دو دختر یک شکل‌اند که یکی با پدر و دیگری با مادرش زندگی می‌کند. آن‌ها در جشن مدرسه‌ها، یکدیگر را می‌بینند و پی می‌برند که خواهران دوقلویی‌اند که پدر و مادرشان در گذشته از هم جدا شده و این موضوع را هرگز به آن‌ها نگفته‌اند. آن‌ها ابتدا جایشان را عوض می‌کنند اما بعد تصمیم می‌گیرند تا به کمک مادربزرگ، مادر و پدرشان را دوباره آشتی دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا والدین نگران بچه‌ها می‌شوند؟ بچه‌ها چطور می‌توانستند بدون نگران کردن خانواده‌هایشان باهم ملاقات کنند؟
  آیا رمان خواهران غریب را خوانده‌اید؟ این فیلم چه تفاوت‌هایی با داستان اصلی دارد؟ کدام را بیشتر می‌پسندید؟ آیا فیلم باعث می‌شود نظر شما نسبت به کتاب تغییر کند؟
  در پایان فیلم چه احساسی داشتید؟ اگر شما داستان را می‌نوشتید، آن را چگونه تمام می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۱۰۰
  سال انتشار ۱۳۷۴