خوب بد غاز

( Duck Duck Goose)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی ماجراجویانه درباره‌ی غازی مغرور و آشنایی او با جوجه‌اردک‌ها، همراه با مضامینی چون مسئولیت‌پذیری

سال: 2018
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پنگ دوست دارد تجربه‌های جدید داشته باشد. او می‌خواهد سنت‌شکنی کند و چون به حرف رئیس گروه عمل نمی‌کند، مرتکب اشتباه‌هایی می‌شود ولی از همین اشتباه‌ها درس می‌گیرد. او که می‌ترسد مسئولیت‌پذیر باشد، با کمک جوجه‌ها مسئولیت‌پذیری را یاد می‌گیرد. پنگ از گروه خودش جدا مانده و جوجه‌اردک‌ها هم از گروهشان جدا شده‌اند. جوجه‌ی کوچک‌تر فکر می‌کند پنگ مادرشان است و همین احساس، رابطه‌ی عمیقی را بین آن‌ها شکل می‌دهد؛ تا جایی که پنگ برای نجات آن‌ها، جان خودش را به خطر می‌اندازد. آن‌ها ترس و شکست را تجربه می‌کنند و در نهایت با همدلی مشکلات را پشت سر می‌گذارند.
  مراقبت خواهرانه‌ی چی (آبجی) از چائو (فینقیل) در تمام طول فیلم دیده می‌شود. هر موقع چائو گرسنه است، چی کمکش می‌کند غذا پیدا کند. وقتی پنگ آن‌ها را ترک می‌کند، چی هوای چائو را دارد و نمی‌گذارد احساس ترس و تنهایی کند. پِنگ (پرهنگ) هم که ابتدای فیلم خیلی مغرور و بی‌مسئولیت بود، کم‌کم یاد می‌گیرد از آن دو تا بچه‌اردک مراقبت مادرانه کند و حتی تا پای جان هم دست از مراقبت از آن‌ها برنمی‌دارد. پنگ که برای پیدا کردن گروه خودش جوجه‌اردک‌ها را تنها گذاشته بود، از رفتارش پشیمان شده و برای نجات آن‌ها وارد رستوران می‌شود و با به خطر انداختن جانش، آن‌ها را نجات می‌دهد. جین‌جینگ، دختر رئیس گروه، تصمیم می‌گیرد از گروه جدا شود و پنگ را نجات دهد. رئیس گروه هم پنگ را می‌بخشد و فرصت دوباره‌ای به او می‌دهد.
  پِنگ عاشق جین‌جینگ، دختر رئیس گروه است. علاقه‌ی آن‌ها در قالب کلام و بعضی حرکت‌ها نشان داده می‌شود. در یکی از موقعیت‌ها پنگ زیر میز غذاخوری می‌رود. خانم و آقایی مشغول غذا خوردن هستند. دم پنگ می‌خورد به پای خانم و آن خانم فکر می‌کند مرد پایش به پای او زده و به همین دلیل به مرد سیلی می‌زند و با عصبانیت می‌رود. یا در صحنه‌ای پنگ باسن مرد آشپز را با نوکش گاز می‌گیرد و آشپز که دنبال مقصر می‌گردد، خانم آشپزی از همکارهایش را می‌بیند و فکر می‌کند کار او بوده است. صحنه‌ای که پنگ و جین‌جینگ همدیگر را می‌بوسند تا حد زیادی در نسخه‌ی دوبله سانسور شده است. ولی آن‌ها همدیگر را بغل می‌کنند و درباره‌ی تعداد بچه‌هایشان با هم حرف می‌زنند.
  در این فیلم بچه‌ها با مفهوم مهاجرت و فصل مهاجرت پرنده‌ها آشنا می‌شوند. آن‌ها یاد می‌گیرند چطور در شرایط سخت از یکدیگر مراقبت کنند.
  فیلم محصول کشور چین است. نماد چینی یین و یانگ در فیلم دیده می‌شود. ساختمان‌های چینی، رستوران‌هایشان، نوع خوراکشان، استفاده از طب سوزنی برای درمان، موسیقی چینی و آتش‌بازی و نمایش عروسکی اژدهای چینی کاملاً نشان‌دهنده‌ی کشور سازنده و فرهنگ آدم‌هایش است.
  در فیلم موقعیت‌های خشنی وجود دارد که در آن به شخصیت‌ها آسیبی نمی‌رسد، اما ممکن است برای کوچک‌ترها دلهره‌آور باشد. گربه‌ای وحشی جوجه‌اردک‌ها را تعقیب می‌کند. پنگ با آن گربه می‌جنگد. بال پنگ در دعوا می‌شکند و او دیگر نمی‌تواند پرواز کند. گربه‌ی وحشی سرِ لاک‌پشت را در دهانش می‌کند و می‌خواهد او را بخورد. در یکی از صحنه‌ها چائو گرسنه است و از زور گرسنگی سرش را به درخت می‌کوبد. در موقعیتی شخصیت‌های فیلم وارد غاری تاریک می‌شوند. در یکی از صحنه‌ها پنگ از بالای کوه سقوط می‌کند. در یکی از صحنه‌های پایانی پنگ و جوجه‌اردک‌ها در برف گیر می‌کنند. جوجه‌اردک‌ها مادرشان را ندیده‌اند و آن‌ها را بلافاصله بعد از به دنیا آمدن به شهر می‌برند تا خوراک آدم‌ها شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  خوب بد غاز انیمیشنی کامپیوتری است درباره‌ی غاز مغرور و حرف‌نشنویی به اسم پِنگ که دوست دارد از سنت‌ها فرار کند. او عاشق جین‌جینگ، دختر رئیس گروه است. رئیس گروه بارها او را نصیحت می‌کند که آرایش گروه را به هم نزند تا بتوانند در موعد مناسب مهاجرتشان را شروع کنند. ولی پنگ در نهایت از گروه جدا می‌ماند و یکی از بال‌هایش می‌شکند. او مجبور می‌شود با دو تا جوجه‌اردک به سمت شهر برود و در طول راه بارها با یک گربه‌ی وحشی که قصد دارد آن‌ها را شکار کند، می‌جنگند. پنگ که ابتدای فیلم می‌خواست جوجه‌اردک‌ها را به حال خودشان رها کند، به هر طریقی جان آن‌ها را نجات می‌دهد. آن‌ها از هم مراقبت می‌کنند و جوجه‌اردک‌ها پنگ را مامان صدا می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود حس مسئولیت‌پذیری پنگ در برابر آن‌ها بیشتر شود. آن‌ها یاد می‌گیرند اگر همدیگر را تنها نگذارند و پشت هم باشند، می‌توانند بر مشکلات غلبه کنند. در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم از ضرب‌المثل‌های مختلفی استفاده شده که می‌تواند به زبان‌آموزی کودک کمک کند.
  در فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناکی مثل کتک‌کاری و سقوط وجود دارد که می‌تواند بچه‌های کوچک‌تر را بترساند. رابطه‌ی عاشقانه‌ی پنگ و جین‌جینگ محتوای بزرگسالانه است و برای کودکان معنادار نیست. تماشای فیلم برای کودکان زیر 3 سال پیشنهاد نمی‌شود. کودکان 3 تا 5 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز فرصت گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  پِنگ، در نسخه‌ی دوبله پَرهنگ، غاز مغروری است که دوست ندارد طبق سنت‌ها عمل کند. او به حرف رئیس گروه گوش نمی‌کند و دست به کارهای شیطنت‌آمیزی می‌زند. در اثر حادثه‌ای بال او می‌شکند و پنگ از اینکه نمی‌تواند با غازها مهاجرت کند عصبانی می‌شود. او درنهایت موفق می‌شود با کمک یک سنجاب پرواز کند. پنگ که از رفتارش پشیمان است، برای پیدا کردن گله‌ی اردک‌ها راهی شهر می‌شود و در همین زمان متوجه می‌شود خطری اردک‌ها را تهدید می‌کند و تصمیم می‌گیرد آن‌ها را نجات دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید اگر مسئول نگهداری از یک جوجه‌ی کوچک باشید، چه کارهایی را باید انجام بدهید؟
  اگر پرنده‌ها فصل مهاجرت همراه گروه پرواز نکنندٍ، چه اتفاقی برایشان می‌افتد؟
  به نظر شما چه چیزی در نهایت باعث شد پنگ تصمیم بگیرد که غرور و خودخواهی را کنار بگذارد و به دیگران کمک کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Christopher Jenkis
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۱
  کشور سازنده چین، ایالات متحده آمریکا، انگلستان
  استودیو Original Force، GFM films، Wanda Media Co.‎
  جایزه ها جایزه‌ی بهترین فیلم جشنواره‌ی فیلم دانشجویی پکن ۲۰۱۸
  بازیگران استیون فرای، جیم گافیگان زندیا، ناتاشا لگرو
  سال انتشار ۲۰۱۸