خوش‌قدم 2

(Happy Feet Two)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی روبه‌رو شدن یک بچه پنگوئن با حقایق تلخ و شیرین زندگی در کنار پدرش و درک اهمیت خانواده و دوستان در سختی‌ها

سال: 2011
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اریک که اعتماد‌به‌نفس کافی در رویارویی با شکست را ندارد، ترجیح می‌دهد به‌تنهایی پناه ببرد. با فرار از قبیله، از ناامیدی‌ها و تحقیرها فرار می‌کند. اما مامبل (پدر اریک) از اریک و مادرش در بحران‌ها حمایت می‌کند و اریک در کنار مامبل، تجربه‌هایی می‌کند که موجب رشد و گذار او از ترس و تنهایی و ناامنی به استقلال و احساس تعلق و امنیت می‌شود.
  مامبل قادر است با تشخیص مشکلات و ارزیابی درست شرایط، تصمیم‌گیری، درخواست کمک یا مصالحه کند. او ارتباط برقرار می‌کند، مذاکره می‌کند و به گروه اعتماد می‌کند. با تصویری واقع‌بینانه از خود و آگاه به حقوق و مرزهای شخصی دیگران، سعی می‌کند راه‌حل‌های جدیدی برای مشکلات کشف کند. اریک خانواده‌ی گرمی دارد و با دیدن تلاش پدرش، تا رسیدن به حد قابل قبولی از اعتمادبه‌نفس با او همراه می‌شود.
  رامون به برقراری ارتباط با پنگوئن‌های ماده و تشکیل خانواده ابراز علاقه می‌کند. بین بعضی پنگوئن‌های نر و ماده روابط معناداری دیده می‌شود.
  در نسخه‌ی اصلی از کلمات احمق و بازنده استفاده شده ولی در نسخه‌ی دوبله، کلمات و عبارات بزرگسالانه و توهین‌آمیز زیادی اضافه شده: باید از این جهنم برم، پخمه، این هم خله هم قاطی داره، چاکرتیم، پیش تو هزار بار مردن بهتر از تنهایی زنده موندنه، ناسلامتی قراره عیالم شی، این قلب منه که داره می‌زنه، دمت گرم.
  فیلم به شرایط زیست جانوران قطب جنوب، غذای حیوانات قطبی، میزان تأثیر‌گذاری انسان در زیست‌گاه آن‌ها و موضوع گرم شدن زمین و تأثیر آن بر زندگی جانداران می‌پردازد.
  کوه‌های یخ با سر و صدای مهیبی شکسته می‌شوند و با موج عظیمی به سوی پنگوئن‌های امپراتور حرکت می‌کنند. برایان مانع عبور مامبل و بچه پنگوئن‌ها می‌شود. در اثر وزن فیل دریایی پل یخی فرو می‌ریزد و به داخل دره سقوط می‌کند. بچه‌های برایان بسیار ترسان‌اند و برایان مرگ را می‌پذیرد. مامبل برای نجات برایان یک شیر دریایی را تحریک می‌کند که او را شکار کند. اریک دوبار به سمت دره پرت می‌شود که مامبل نجاتش می‌دهد. پرنده‌های گوشتخوار برای خوردن لاشه‌ی پنگوئن‌ها بعد از یخ زدن حمله می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  خوش‌قدم ۲ یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی فیلم قبلی با همین نام ساخته شده است. داستان در مورد خانواده‌ای از پنگوئن‌های امپراتور است. اریک که فرزند مامبل و گلوریا است، در جشن پنگوئن‌ها که والدینش در آن نمایشی زیبا به اجرا می‌گذارند، احساس ناتوانی می‌کند و سعی می‌کند ضعف خود را با دوری از قبیله و خانواده نادیده بگیرد. اما دیدن طوطی پرنده‌ای که خود را پنگوئن جا زده، به اریک این امید را می‌دهد که با پرواز می‌تواند خودش را ثابت کند. اما حوادث مسیر دیگری را رقم می‌زنند و اریک و دوستانش باید قبیله‌ی پنگوئن‌ها را نجات دهند تا از سرما و گرسنگی نمیرند. تلاش آن‌ها برای کمک گرفتن از بقیه‌ی حیوانات به سختی پیش می‌رود اما اریک از پدر می‌آموزد که یک قهرمان واقعی کسی است که احساس مسئولیت می‌کند، پرتلاش است، ناامید نمی‌شود، ناتوانی‌هایی هم دارد و خسته هم می‌شود. حالا اریک مانند مادر آواز می‌خواند و مانند پدر رقص پا می‌کند. فیلم بر اهمیت کار گروهی، کمک به دیگران، حتی اگر هم‌نوع یا هم‌قبیله نباشیم و بخشیدن کسی که ممکن است در حق‌مان کار اشتباهی کرده باشد، تأکید می‌کند.
  فیلم صحنه‌های ترسناک و خشن متعددی دارد که برخی از آن‌ها برای کودکان کوچک‌ و حساس بسیار ترسناک‌اند؛ از جمله صحنه‌‌ای که کوه‌های یخ با سر و صدای مهیبی شکسته و با موج عظیمی به سوی پنگوئن‌های امپراتور حرکت می‌کنند. همچنین، در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم، کلمات و عبارات بزرگسالانه و توهین‌آمیز زیادی اضافه شده است. تماشای این فیلم برای گروه سنی زیر 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا 8 سال هم در صورتی که فیلم را همراه والدین تماشا کنند، پیشنهاد می‌شود. کودکان کنار والدین احساس امنیت می‌کنند و فرصت گفتگو درباره‌ی ترس‌ها و نگرانی‌هایشان نیز برای آن‌ها فراهم می‌شود.

  چکیده داستان

  پس از این‌که مامیل به دلیل بد بودن صدایش از پنگوئن‌های دیگر جدا شد، سفر شگفت‌انگیزی را شروع کرد. در خوش‌قدم ۲ مدت‌ها از این جریان گذشته و مامبل با دختر موردعلاقه‌اش گلوریا ازدواج کرده است. آن‌ها صاحب فرزندی شده‌اند که اریک نام دارد. او نیز مانند پدر و مادرش استعدادهای نهفته‌ای در خود دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  برای همه لحظاتی وجود دارد که احساس می‌کنند با اطرافیان خود جور نیستند؛ اگر شما دچار چنین احساسی شوید چهکار می‌کنید؟ به نظر شما فرار از مشکل کمکی به حل آن می‌کند؟
  به نظرتان چه اتفاقی می‌افتد اگر به توصیه‌های والدین‌مان توجه نکنیم؟
  اریک چه ویژگی‌هایی دارد که شما دوست دارید؟ از کدام یک از دیگر شخصیت‌های این فیلم خوش‌تان می‌آید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۰
  سال انتشار ۲۰۱۱