خوش‌قدم

(Happy Feet)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی یک پنگوئن و چگونگی مواجهه‌ی او با خرافات، پذیرش ویژگی‌های شخصی و امید به رفع مشکلاتی به ظاهر غیر قابل ‌حل

سال: 2006
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مامبل از همان کودکی طعم تلخ شکست، تحقیر و تنهایی را به دلیل ناتوانی‌اش در خواندن آواز پنگوئن‌ها می‌چشد. تفاوت او از طرف ریش‌سفیدهای قبیله پذیرفته نیست و برای مامبل ناامیدی و ناامنی به همراه دارد. تنها مادرش از او حمایت می‌کند و او را با وجود تفاوتش دوست دارد.
  مامبل ویژگی‌ها و توانایی‌های خود را می‌شناسد و بهترین بهره را از توانایی‌هایش در برقراری ارتباط با دوستان، اعضای قبیله و دیگر حیوانات و حتی انسان‌ها می‌برد. او قادر است در لحظه‌های پرفشار تصمیم درست بگیرد و با اراده، رفتارش را اصلاح کند. او با دیگران بدون توقع و با شفقت رفتار می‌کند و در قبال محبتی که می‌کند انتظار جبران ندارد. گلوریا توانایی فوق‌العاده‌ای در آواز دارد، اما در انتخاب جفتش از کلیشه‌ها پیروی نمی‌کند و رقص پای مامبل برایش بسیار جذاب است.
  در نسخه اصلی فیلم به صورت مستقیم و غیرمستقیم به موضوعات جنسی اشاره شده است؛ برای مثال به جفت‌گیری یا ارتباط بین زن و مرد در بچه‌دار شدن. رابطه‌ی بین مامبل و گلوریا عاشقانه است.
  در گفت‌وگوهای فیلم از اشارات جنسی زیاد استفاده شده است. در آوازهای نسخه‌ی اصلی نیز، کلمات و عباراتی که به مسائل جنسی مربوطند زیادند. در نسخه‌ی دوبله، از آوازهای فارسی استفاده شده، ولی در ترانه‌های فارسی، به جای مناسبات جنسی، از مناسبات بزرگسالانه‌ی عاشقانه استفاده شده است. عباراتی مانند: باید بازنشسته بشی دنبه، خداحافظ چاقالو، بیا بریم شاخ شمشاد در دوبله‌ی فارسی به کار می‌روند.
  در فیلم به طور مختصر به طبیعت قطب جنوب و زندگی پنگوئن‌ها و نیز، به تاثیر استفاده‌ی بی‌رویه‌ی انسان‌ها از منابع زمین (مثل صید ماهی‌های دریا) پرداخته می‌شود.
  فیلم دارای صحنه‌های متعدد ترس و خشونت است: حمله‌ی مرغ‌های دریایی به مامبل وقتی که خیلی کوچک است، سرخوردن و برخورد با یخ و برف به شکل‌های مختلف، سرسختی مامبل در برابر مرغ ماهی‌خوار و زخمی شدن او، تعقیب مامبل توسط شیر دریایی با ظاهر بسیار خشن (دندان‌ها و چشم‌های ترسناک)، حمله‌ی دو نهنگ قاتل به مامبل و لاولیس.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  خوش‌قدم یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است. داستان درباره‌ی بچه پنگوئنی به نام مامبل است که نمی‌تواند مثل بقیه‌ی پنگوئن‌ها آواز بخواند، اما ریتم‌های متعددی را با پاهایش اجرا می‌کند. عده‌ای از پنگوئن‌ها که نمی‌توانند متفاوت بودن او را بپذیرند، او را بدقدم می‌خوانند و تولد او را دلیل کم شدن ماهی‌ها می‌دانند. اما مامبل تفاوت‌های خود را پذیرفته و درصدد اثبات هویت خود به اعضای قبیله است؛ بنابراین تصمیم می‌گیرد دلیل کم شدن ماهی‌ها را پیدا کند. او با تحمل سختی‌های زیاد، متوجه می‌شود که عامل کم شدن ماهی‌ها او نیست، بلکه انسان‌ها هستند. او حتی می‌تواند به کمک رقص پا، توجه انسان‌ها را به خود جلب کرده و آنها را به سرزمین پنگوئن‌ها ببرد. فیلم نشان می‌دهد که با امیدوار ماندن در شرایط سخت، داشتن نگرش مثبت نسبت به خود، پذیرش نقاط ضعف و داشتن پشتکار، می‌توانیم به خواسته‌هایمان برسیم و توانایی‌هایمان را به دیگران هم نشان بدهیم. همچنین در فیلم به موضوعات محیط زیستی مثل نقش انسان در کاهش منابع زمین پرداخته شده است.
  فیلم چندین صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد؛ از جمله اینکه مامبل توسط شیر دریایی تعقیب می‌شود و قطعات بزرگ یخ، زیر آب با هم برخورد می‌کنند و ممکن است مامبل بین آنها له شود. موضوع داستان هم که از یک طرف به هویت‌یابی و از طرف دیگر به آلودگی محیط زیست و نقش انسان در این ماجرا مربوط می‌شود، موضوع معناداری در دنیای کودکان کوچک‌تر نیست. همچنین اشارات جنسی، به‌ خصوص در ترانه‌های فیلم زیادند و کودکان ممکن است از این ترانه‌ها تقلید کنند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد محتوای فیلم و موضوعات مربوط به هویت‌یابی و محیط زیست با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  مامبل کمی بعد از بقیه‌ی جوجه پنگوئن‌ها از تخم بیرون می‌آید و خیلی زود تفاوتش با دیگران آشکار می‌شود. او نمی‌تواند آواز بخواند، ولی توانایی ویژه‌ای در رقص پا دارد. در این زمان پنگوئن‌ها با کمبود ماهی مواجه می‌شوند و عده‌ای از آنها مامبل را به دلیل متفاوت بودنش بدقدم می‌خوانند و معتقدند وجود او موجب کم شدن ماهی‌ها شده است. مامبل که هویت خود را در تعارض با این عقیده‌ی خرافی می‌بیند، تصمیم می‌گیرد با به خطر انداختن جانش، علت واقعی کم شدن ماهی‌ها را پیدا کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما دلیل متفاوت بودن مامبل چه بود؟ آیا تفاوت داشتن از نظر شما ضعف به حساب می‌آید؟
  اگر مامبل بدون پیدا کردن دلیل کم شدن ماهی‌ها در قبیله می‌ماند، چه مشکلی برایش به‌وجود می‌آمد؟
  فکر می‌کنید چه دلیلی باعث شد انسان‌ها تصمیم به کمتر کردن صید ماهی‌ها بگیرند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۸
  سال انتشار ۲۰۰۶