خیلی قدیمی‌تر از قصه‌های پریان

(Too old for fairy tales)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی خانوادگی درباره‌ی پسری که بیش از حد وابسته‌ی مادرش است، بیماری مادرش و تلاش پسر برای تغییر دادن عادت‌هایش

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  والدک پدر ندارد و مادرش بیش از حد مراقب اوست. او حتی اجازه نمی‌دهد والدک تنها به مدرسه برود و از خیابان رد شود. بیماری مادر والدک باعث می‌شود بین آن‌ها فاصله بیفتد. والدک احساس تنهایی می‌کند. خاله ماریولکا طوری با والدک رفتار می‌کند که حس استقلال به او دست می‌دهد. وقتی دختری به اسم دلفینا به گروه او و استازک اضافه می‌شود، والدک به او علاقه پیدا می‌کند. ولی دلفینا احساسی به او ندارد. والدک احساس سرخوردگی و ناامیدی می‌کند. پدربزرگ والدک به او می‌گوید احساسی را که به دلفینا داری باز هم تجربه می‌کنی. و همین اتفاق هم می‌افتد. والدک علاوه بر این‌که برنده‌ی مسابقه‌ی کامپیوتری می‌شود، به دختری همسن‌وسال خودش علاقه‌مند می‌شود که او هم دوستش دارد.
  والدک پسری است با اضافه وزن زیاد که هیچ کاری را به تنهایی انجام نمی‌دهد و تا حدی اعتمادبه‌نفس ندارد. ولی حضور خاله ماریولکا باعث می‌شود او ورزش کند، و همین ورزش‌های روزانه نمره‌ی ورزش مدرسه‌اش را هم بالا می‌برد. والدک کم‌کم کارهایش را خودش انجام می‌دهد و حتی آشپزی می‌کند. مادر والدک که فوق‌العاده حساس است و اجازه نمی‌دهد پسرش کاری انجام دهد، مجبور می‌شود از پسرش دور بماند. او حتی ماجرای بیماری‌اش را از پسرش پنهان می‌کند. ولی وقتی برمی‌گردد می‌بیند پسرش تغییر کرده و کارهایش را خودش انجام می‌دهد. او با این‌که استرس زیادی دارد که مبادا آسیبی به پسرش برسد، کم‌کم این وضعیت را می‌پذیرد، و به والدک ماجرای بیماری‌اش را می‌گوید و دیگر پنهان‌کاری نمی‌کند. سرآخر هم به والدک اجازه می‌دهد با گروهش به آلمان برود و در مسابقه‌ها شرکت کند. خاله ماریولکا زنی قوی و عجیب است که والدک را مجبور می‌کند تحرک داشته باشد و کارهایش را خودش انجام دهد. او عاشق چتربازی است ولی بعد از فوت خواهرش دیگر چتربازی نکرده است. چون فکر می‌کرده چتربازی او باعث شده خواهرش سکته کند و از دنیا برود. ولی او هم بر این احساس غلبه می‌کند و دوباره سراغ چتربازی می‌رود.
  استازک در چند موقعیت نگاه خاصی به زن‌ها می‌کند. والدک می‌گوید از یک سال و نیم پیش هورمون‌هاش به کار افتادن و دنبال نامزد می‌گردد. والدک در استخر از دختری به اسم دلفینا خوشش می‌آید و به استازک می‌گوید دلش می‌خواهد با دلفینا نامزد کند. وقتی والدک و پدربزرگش از ماهی‌گیری برمی‌گردند، مامانش خیلی می‌ترسد و می‌گوید تو که به علف‌ها حساسیت داری، نباید دیر می‌آمدی. بابابزرگش می‌گوید: والدک قرمز شده چون داشتیم درباره‌ی یک زن حرف می‌زدیم. وقتی والدک متوجه می‌شود دلفینا به او علاقه‌ای ندارد و به استارک علاقه دارد، خیلی ناراحت می‌شود. ولی والدک از دختر دیگری خوشش می‌آید و وقتی دارند سوار هواپیما می‌شوند که به آلمان بروند، دست آن دختر را می‌گیرد.
  شخصیت‌ها گاهی در فیلم از عبارت‌های توهین‌آمیز استفاده می‌کنند؛ مثل عوضی و احمق.
  زمانی که والدک پنهانی به بیمارستان مادرش می‌رود، یواشکی از پشت در می‌بیند مادرش کلاه‌گیسش را از روی سرش برمی‌دارد. همان‌جا متوجه می‌شود موهای مادرش مصنوعی است و مادرش مو ندارد و در حال شیمی‌درمانی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی خیلی قدیمی‌تر از قصه‌های پریان براساس رمانی با همین نام، نوشته‌ی آگنیسکا دابروسکا ساخته شده است. این فیلم ماجرای پسر نوجوانی است که به شدت وابسته‌ی مادرش است و مادرش به او اجازه‌ی هیچ کاری را نمی‌دهد. بیماری مادر والدک و حضور خاله‌ی مادرش باعث می‌شود همه چیز در زندگی او تغییر کند. این فیلم مضامینی چون عشق و دوستی را پررنگ می‌کند. مادر والدک به خاطر علاقه‌ی زیادش به او همه‌ی کارهایش را انجام می‌دهد و بیماری‌اش را از او پنهان می‌کند، ولی خاله ماریولکا به آن‌ها یاد می‌دهد عشق و مستقل بودن با هم فرق دارند. والدک که رابطه‌اش با بهترین دوستش به خاطر دلفینا به هم خورده است و حتی تصمیم دارد دیگر در مسابقه‌ شرکت نکند، با کمک خاله ماریولکا و صحبت‌های پدربزرگش تغییر می‌کند و متوجه می‌شود علاقه باید دوطرفه باشد.
  در فیلم موقعیت‌های متأثرکننده‌ای وجود دارد. مادر والدک به خاطر عشق زیادی که به پسرش دارد، بیماری‌اش را از او پنهان می‌کند و صحنه‌ای که والدک با موهای ریخته‌ی مادرش مواجه می‌شود به‌شدت ناراحت می‌شود. استازک که به بلوغ رسیده، نگاه‌های معنی‌داری به دخترها می‌کند و والدک هم به دلفینا علاقه‌مند می‌شود. وقتی از عشق و علاقه‌ی دلفینا سرخورده می‌شود، احساس بدی دارد. طولی نمی‌کشد والدک به دختر دیگری علاقه‌مند. این فیلم تا لحظه‌ی نوشتن این بررسی دوبله نشده است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین خود تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  والدک پسر نوجوانی است که اضافه وزن دارد و مادرش بیش از حد مراقب اوست. والدک به تنها کاری که علاقه دارد، بازی‌های کامپیوتری است. ولی یک روز خاله‌ی عجیب و غریب مادرش به اسم ماریولکا به آن‌جا می‌آید. مادرش به او می‌گوید باید برای انجام یک‌سری آزمایش به بیمارستان برود. خاله‌ی ماریولکا او را مجبور می‌کند کارهای خانه را انجام دهد، ظرف‌ها را بشورد، توالت را تمیز کند و دوچرخه‌سواری کند. والدک که از این وضع راضی نیست یواشکی به بیمارستان مادرش می‌رود. او متوجه می‌شود مادرش سرطان دارد. او دوستی صمیمی به نام استاک دارد. دختری به اسم دلفینا هم به گروه بازی آن‌ها اضافه می‌شود که والدک از او خوشش می‌آید ولی دلفینا به او علاقه‌ای ندارد. همین اتفاق‌ها باعث عصبانیت والدک می‌شود. آن‌ها به دیدن پدربزرگش می‌روند و وقتی مادرش متوجه می‌شود در زمان نبودش، والدک با کمک خاله ماریولکا همه‌ی کارهایش را خودش انجام داده، رفتارش را با او تغییر می‌دهد. تیم بازی والدک نفر سوم مسابقه‌ها می‌شوند و آن‌ها باید به آلمان بروند. این بار مامان والدک اجازه‌ی این کار را به او می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید وابستگی بیش از حد پدر و مادرها و بچه‌ها به همدیگر خوب است؟
  به نظر شما وقتی والدک شروع کرد به ورزش، چه تغییرهایی در زندگی‌اش به وجود آمد؟
  فکر می‌کنید مادر والدک کار درستی کرد بیماری‌اش را از او مخفی کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Kristoffer Rus
  مدت زمان ۱۰۲
  کشور سازنده لهستان
  استودیو Pokromski Studio، Mazowiecki I Warszawski Fundusz Filmowy، Mazowiecki Instytut Kultury، Polski Instyuki Filmowei
  بازیگران آملیا فیجاکواسکا، پاتریک شیمک، ماتسی کاراس
  سال انتشار ۲۰۲۲