دار و دسته‌ی جنگلی‌ها

(The Jungle Bunch)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی از ماجراجویی‌های یک گروه مبارز متشکل از حیوانات جنگل و همکاری برای محافظت از جنگل

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی پنگوئن ببری از خرابکاری، ناامیدی و تلاش برای پیروزی، و نیز احساسات او در مورد مخالفت‌های مادر و تلاش برای اثبات توانایی‌های خود می‌تواند برای کودکان معنادار و قابل ارتباط باشد.
  دار و دسته‌ی جنگلی‌ها به صورت گروهی کار می‌کنند و هریک از آن‌ها بسته به توانایی‌هایش وظیفه‌ی مخصوصی دارد. هم دار و دسته‌ی جنگلی‌ها و هم گروه قهرمان‌ها از خود شجاعت و فداکاری نشان می‌دهند. اعضای خانواده‌ی ببری، یعنی ببر، پنگوئن و ماهی، با وجود تفاوت‌های آشکار، خود را یک خانواده می‌دانند.
  گیلبرت و باتریسیا حرف‌های معناداری می‌زنند و به هم ابراز علاقه می‌کنند. آن‌ها چند بار یکدیگر را می‌بوسند که از نسخه‌ی دوبله حذف شده است. در چند صحنه، یک پرنده پایین‌تنه‌ی برهنه‌ی خود را نشان می‌دهد که پرهایش سوخته است و از دار و دسته‌ی جنگلی می‌خواهد برایش پماد بمالند. هیچ ‌یک از حیوانات لباس ندارند، اما یکی از دخترها لباس زیر پوشیده و پس از مخالفت پدرش، آن‌ها را درمی‌آورد. او سپس به دوستانش می‌پیوندد که همه همان لباس زیر را پوشیده‌اند. کوآلای بدجنس و ارتش میمونی‌اش حیوانات جنگل را به بردگی گرفته و از آن‌ها بیگاری می‌کشند. مبارزه‌ی همیشگی دار و دسته‌ی جنگلی‌ها ممکن است باعث اضطراب بچه‌ها شود.
  کوآلای بدجنس بارها دار و دسته‌ی جنگلی و قهرمان‌ها را تهدید می‌کند. لغت دیوانه بارها در فیلم به کار می‌رود. گیلبرت قهرمان‌ها را بابت کهولت سنشان مسخره می‌کند و به آن‌ها بی‌احترامی می‌کند.
  کوآلای بدجنس با پرتاب قارچ‌های انفجاری باعث آتش‌سوزی جنگل می‌شود. او دار و دسته‌ی جنگلی‌ها را با قارچ‌های کف‌زا گیر می‌اندازد. او پسر پنگوئن ببری را گروگان می‌گیرد و به وسیله‌ی آن، قهرمان‌ها را به دام می‌اندازد و زندانی می‌کند. او بی‌رحمانه در مورد سوزاندن جنگل، ترساندن حیوانات و نابودی گروه قهرمان‌ها حرف می‌زند. صحنه‌های متعددی از سوختن و ویرانی جنگل، سقوط درخت‌ها و گیر افتادن حیوانات میان شعله‌های آتش وجود دارد. دار و دسته‌ی جنگلی‌ها و گروه قهرمان‌ها با حیوانات زورگو و شرور درگیر می‌شوند و با مشت و لگد زد و خورد می‌کنند. گوریل با دستانش مثل چکش بر سر حیوانات می‌کوبد. صحنه‌های دلهره‌آور فیلم از تلاش کوآلا برای عملی کردن نقشه‌اش تا آخرین لحظه ادامه دارد. دار و دسته‌ی جنگلی‌ها هر بار که به موفقیت نزدیک می‌شوند، با یک اشتباه دوباره در خطر قرار می‌گیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  دار و دسته‌ی جنگلی‌ها یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی بر اساس سریالی به همین نام است که در آن، گروهی از حیوانات به رهبری یک پنگوئن ببری برای برقراری عدالت در جنگل تلاش می‌کنند. مادر پنگوئن که یک ببر واقعی است و روزگاری به عنوان عضوی از گروه قهرمان‌ها مسئول حفاظت از جنگل بوده، دوست ندارد پسرش در این راه جان خود را به خطر بیندازد؛ در نتیجه، پنگوئن خانه را ترک کرده و به همراه دوستانش این گروه را ایجاد کرده است. بازگشت کوآلای بدذات فرصتی فراهم کرده تا پنگوئن ببری و گروهش توانایی‌هایشان را به بزرگ‌ترها نشان دهند و حمایت‌شان را جلب کنند.
  در فیلم، صحنه‌های متعددی از انفجار قارچ‌ها و آتش‌سوزی دیده می‌شود. کوآلای بدجنس که یک بار جنگل را به کل سوزانده، دوباره با بی‌رحمی تمام در مورد کشتن گروه قهرمان‌ها و نابودی جنگل حرف می‌زند. او دار و دسته‌ی جنگلی‌ها و گروه قهرمان‌ها را به دام می‌اندازد و پسر پنگوئن ببری را گروگان می‌گیرد. او، همچنین، حیوانات بسیاری را به بردگی گرفته و از آن‌ها در شرایط سخت کار می‌کشد. صحنه‌های متعددی از درگیری دو گروه عدالت‌جو با حیوانات و زد و خورد با مشت و لگد دیده می‌شود. هر بار که دار و دسته‌ی جنگلی‌ها به موفقیت نزدیک می‌شوند، با یک اشتباه همه‌چیز خراب می‌شود؛ تسلط کوآلای بدذات بر اوضاع ممکن است برای کوچک‌ترها مضطرب‌کننده باشد. بیگاری و بردگی و مبارزه برای برقراری عدالت نیز به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. همچنین، صحنه‌های متعددی از گفتگوها و رفتارهای معنادار اعضای گروه جنگلی‌ها و شوخی‌های بزرگسالانه در فیلم وجود دارد. اعضای گروه جنگلی‌ها قهرمان‌ها را بابت کهولت سنشان مورد تمسخر یا توهین قرار می‌دهند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم راه همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یادشده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  دار و دسته‌ی جنگلی‌ها گروهی از حیوانات‌اند که به رهبری یک پنگوئن ببری برای برقراری عدالت در جنگل تلاش می‌کنند. پنگوئن بدن خود را شبیه مادر خود، ناتاشا، که یک ببر واقعی است، رنگ‌آمیزی کرده و می‌خواهد مثل او یک قهرمان باشد. وقتی ناتاشا و گروه قهرمانان حفاظت از جنگل را بر عهده داشتند، کوآلای بدجنس تمام جنگل را با استفاده از قارچ‌های انفجاری سوزاند. حالا پس از گذشت سال‌ها، او دوباره به جنگل بازگشته تا گروه قهرمانان را از بین ببرد و جنگل را طوری نابود کند که دیگر هیچ اثری از آن باقی نماند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  نقش رهبری پنگوئن ببری در دار و دسته‌ی جنگلی‌ها بسیار مهم است؛ یک رهبر یا فرمانده‌ی خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
  ناتاشا، پسر و نوه‌اش چه تصویری از خانواده ایجاد می‌کنند؟ به نظر شما، خانواده با چه ویژگی‌هایی تعریف می‌شود؟
  چه بخش‌هایی از فیلم برای شما ناراحت‌کننده یا دلهره‌آور بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۲۰۱۷