داستان اسباب‌بازی ۲

(Toy Story 2)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دزدیده شدن یک عروسک، ترسِ او از کنار گذاشته شدن از طرف صاحبش و بازگشت پیش او با کمک دوستان وفادارش

سال: 1999
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  وودی که قبلاً قهرمان کابوی یک سریال کودکانه بوده، اکنون خود را متعلق به اَندی، پسربچه‌ای می‌داند که صاحب اوست. در قسمتی از فیلم، اَندی به او به خاطر پاره شدن لباسش بی‌توجهی می‌کند و این برای وودی غم‌انگیز است. وودی بسیار به دوستانش که مثل خودش اسباب‌بازی هستند علاقه‌مند است و به همین دلیل، در ابتدای فیلم برای نجات دادن یکی از آنها خطر می‌کند. وودی و دوستانش به محیط خانه وابسته‌اند و آنجا برایشان یادآور مهر و محبت و نشاط است. آنچه که باعث می‌شود وودی در بازگشتن به خانه دودل شود،‌ نگرانی او از این است که اَندی زمانی که بزرگ شود، دیگر با او بازی نخواهد کرد و او را دور خواهد انداخت، اما کم‌کم متوجه می‌شود اکنون که می‌تواند با او باشد و با هم بازی کنند، بسیار ارزشمند است و یک اسباب‌بازی همین را نیاز دارد. همه‌ی این احساسات و تجربه‌ها می‌توانند در دنیای کودکان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  وودی دوستان فداکاری دارد که می‌خواهند او را از دست یک مجموعه‌دار اسباب‌بازی‌فروش نجات بدهند. آن‌ها با تلاش خستگی‌ناپذیر و همکاری، در نهایت موفق می‌شوند. وودی در پایان فیلم تصمیم می‌گیرد پیش صاحبش برگردد؛ چرا که زندگی کردن و بازی کردن با دوستان وفادار و صاحبش لذت‌بخش‌تر است از این‌که در یک موزه دیده شود و فقط محبوب باشد.
  در جاهای مختلف فیلم توجه مخاطب به بُعد جنسی عروسک‌های دختر جلب می‌شود. در تیتراژ پایانی پیرمرد کابوی در حال مکالمه‌ی معنا‌دار با دو عروسک دختر است که وارد جعبه‌ی‌ او شده‌اند. در بخش‌هایی از فیلم عروسک‌های دختر لباس‌هایی به تن دارند که پوشیده نیست؛ به‌خصوص در صحنه‌ای که گروهی از عروسک‌های باربی در اطراف یک استخر مهمانی گرفته‌اند و لباس‌های کنار دریا به تن دارند. آقای سیب‌زمینی هم زمانی که یک مهماندارِ باربری در حال رانندگی در فروشگاه اسباب‌بازی‌ست، مدام با خود تکرار می‌کند که متاهل است. همچنین بسیاری از عروسک‌هایی که در فیلم نشان داده می‌شوند، کالاهای رایج زمان ساخت فیلم‌اند که همچنان در بازار موجودند؛ تماشای فیلم می‌تواند کودکان را به خرید این وسایل ترغیب کند. اَل که مجموعه‌دار است، بارها در رابطه با فروختن عروسک‌ها و درآوردن پول صحبت می‌کند.
  از کلمات و عباراتی چون احمق و خفه شو استفاده شده است. در نسخه‌ی دوبله، وودی که کابوی است، لحنی داش مشتی دارد و از واژه‌هایی مثل خاتون خطاب به عروسک دختر، غلط کردیم و باس به جای باید استفاده می‌کند.
  فیلم با مبارزة «باز» و «زورگ» که دشمن اوست، آغاز می‌شود. در این مبارزه که بعداً می‌فهمیم بازی است، «باز» از وسط نصف می‌شود. در طول فیلم صحنه‌های هیجان‌انگیز و دارای درگیری فیزیکی که می‌تواند برای بعضی از کودکان ترسناک باشد زیاد است؛ به خصوص در صحنه‌ای از فیلم که دوستان وودی سعی می‌کنند از خیابان بگذرند و باعث ایجاد تصادف می‌شوند و نزدیک است یک لوله‌ی سیمانی بزرگ از روی سیب‌زمینی که از دوستان وودی است، رد شود. در صحنه‌ای دیگر پیرمرد کابوی با وودی درگیر می‌شود و با تبرش به او حمله می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی کامپیوتری که دومین قسمت از سری انیمیشن‌های داستان اسباب‌بازی است، درباره‌ی اسباب‌بازی‌های یک کودک است که در غیاب او، از حالت اسباب‌بازی خارج شده و جان می‌گیرند. یکی از آن‌ها به نام وودی که شخصیت اصلی این فیلم است، در تلاش برای جلوگیری از فروش رفتن یکی از دوستان اسباب‌بازی‌اش، توسط یک مجموعه‌دار اسباب‌بازی دزدیده می‌شود. دوستان وودی تصمیم می‌گیرند به دلیل علاقه‌ای که به او دارند و همچنین از خودگذشتگی‌های پیشین وودی در رابطه با آن‌ها، به جست‌وجوی او رفته و وودی را نجات دهند. کار گروهی مشترک و همکاری دوستان وودی، در نهایت باعث می‌شود که وودی به خانه و پیش صاحبش برگردد. وودی پس از آن‌که با همکاران قدیم کابوی خودش آشنا ‌می‌شود، در رابطه با بازگشتن به خانه دچار تردید و دودلی می‌شود، اما در طول فیلم متوجه ارزش دوستی‌ و لذت بازی‌هایش با صاحبش شده و در نهایت تصمیم می‌گیرد به خانه و پیش او و دوستانش بازگردد. به طورکلی در این فیلم بر لذت بردن از رابطه‌ی دوستانه،‌ زندگی جمعی و علایق مشترک تأکید می‌شود.
  دوستان وودی در مسیر نجات او با خطرات بسیاری مواجه می‌شوند، که این خطرات صحنه‌های نسبتاً ترسناکی ایجاد می‌کنند و جلوه‌های ویژه‌ی انیمیشن نیز به باورپذیری این تصاویر کمک کرده است. صحنه‌های مبارزه‌ی دو تا از اسباب‌بازی‌ها در ابتدای فیلم و اواسط آن، همچنین صحنه‌ای که اسباب‌بازی‌ها می‌خواهند از خیابان بگذرند و نیز، صحنه‌ی نجات پایانی از هواپیما می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر دلهره‌آور باشد. مجموعه‌داری که وودی را دزدیده، مدام از واژه‌ی پول استفاده می‌کند و به فکر کسب سود است. همچنین، در طول فیلم بارها به جذابیت‌های جنسی عروسک‌های دختر اشاره می‌شود و بخشی از تعاملات شخصیت‌ها نیز بزرگسالانه و حاوی اشارات جنسی است. از شخصیت‌های این فیلم، اسباب‌بازی‌ها و وسایل مختلفی در بازار موجودند که تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید آن‌ها را در کودکان ایجاد کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد مسائل خشن یا غم‌انگیز داستان با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  وودی که یک اسباب‌بازی کابوی است، توسط اَل که یک مجموعه‌دار و صاحب فروشگاه بزرگ اسباب‌بازی است، دزدیده می‌شود. وودی زمانی که در دفتر کار اَل رها می‌شود، با عروسک‌های دیگری آشنا می‌شود که مانند وودی کابوی‌اند و به او یادآور می‌شوند که وودی هم مانند آن‌ها قبلاً بازیگر یک سریال کودکانه و بسیار محبوب بوده است. آل که با دزدیدن وودی، مجموعه‌ی عروسک‌های کابوی‌اش تکمیل شده، تصمیم دارد آن‌ها را به موزه‌ای در توکیو بفروشد. وودی می‌خواهد به خانه و پیش صاحبش، اَندی، برگردد، اما همکاران کابوی‌اش او را قانع می‌کنند که با آنها به توکیو برود؛ چرا که در آنجا محبوبیت بیشتری خواهد داشت. در این میان، دوستان عروسکی دیگر وودی که در خانه‌ی اندی با او زندگی می‌کردند، در تلاش‌اند او را از دست اَل نجات داده و به خانه بازگردانند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان بهتر نبود وودی به موزه‌ی اسباب‌بازی در توکیو برود؟ اگر شما جای او بودید چه کار می‌کردید؟
  چه چیزی باعث شده بود سریال وودی دیگر ادامه پیدا نکند و ساخته نشود؟ وودی نسبت به این موضوع چه احساسی داشت؟
  فکر می‌کنید چرا اَل دوستان کابوی وودی را در دفتر کارش حبس کرده بود؟ رفتار اَل برای شما ناخوشایند بود؟ به نظرتان دوستان وودی چه احساسی داشتند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان John Lasseter
  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۹۵
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Pixar Animation Studios، Walt Disney Pictures
  جایزه ها Blockbuster Entertainment Awards، Broadcast Film Critics Association Awards، Kansas City Film Critics Circle Awards، MovieGuide Awards، Online Film Critics Society Awards، Satellite Awards، Young Artist Awards
  بازیگران تام هنکس، جون کیوسک، جیم الن
  سال انتشار ۱۹۹۹