داستان جاودانه

(Koschey: The Everlasting Story)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی تلاش قهرمانی برای نجات سرزمین‌اش از شر غول یخی، با همراهی چند موجود افسانه‌ای

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی مِی و کوشِی و ماجراجویی آن‌ها در کنار هم، موجودات خیالی مختلف و سرزمینی پر از جادو و شگفتی، ترس از قدرت غول یخی و تلاش برای غلبه بر او می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  کوشِی شجاع و مصمم است و برای از بین بردن شبح سفید و نجات سرزمین شگفتی از دست غول یخی همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند. او حتی جان خودش را به خطر می‌اندازد. می دختری جسور و مهربان است و برای نجات مردم با کوشِی همکاری می‌کند. او بخشنده و امیدوار است و حاضر است برای رسیدن به هدف، نیروهای جادویی‌اش را در اختیار کوشِی و دیگران قرار دهد.
  بین کوشِی و می احساساتی در جریان است و در صحنه‌ای که در آغوش هم قرار گرفته‌اند قلب‌هایی دیده می‌شود. یقه‌ی لباس می باز است و در نسخه‌ی دوبله تار شده است. می بدنی غیرواقعی با انحناهای اغراق‌آمیز دارد. موضوعاتی مثل نجات مردم و سرزمین و به خطر انداختن جان خود برای رسیدن به هدف موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: شکم‌گنده‌ی وزغ، افتضاح، دست از سرمون بردار، دهنت رو ببند، لعنتی، چرت و پرت، چندش، عبوس، بداخلاق، مغزت پاره‌آجر برمی‌داره، دیوونه‌بازی، بلاسوخته.
  در فیلم به بعضی موجودات افسانه‌ای در فرهنگ روسی اشاره شده که ممکن است شناختن بیشتر آن‌ها برای کودکان جالب باشد، برای مثال شخصیت کوشِی یک کهن الگوی مذکر نامیراست و شمشیرش که شمشیری جادویی در قصه‌های پریان است.
  در ابتدای فیلم مردی با نقاب وارد قصر می‌شود و سنگی جادویی را می‌دزدد. بین او و ساکنان قصر تعقیب و گریزی شکل می‌گیرد. شبح سفید ظاهری ترسناک دارد و در موقعیت‌های مختلف با شخصیت‌ها وارد نبرد می‌شود و آن‌ها را منجمد می‌کند. سقوط از صخره در چند موقعیت اتفاق می‌افتد. کوشِی در صحنه‌های مختلف با شبح سفید درگیر می‌شود و در دو موقعیت به نظر می‌رسد مرده است. در یک صحنه هم تصور می‌شود نابینا شده است. کوشِی شبح سفید را از بین می‌برد. غول یخی آزاد می‌شود و شهر را منجمد می‌کند. می برای نجات کوشِی تبدیل به درخت می‌شود و تصور می‌شود دیگر برنمی‌گردد ولی کوشِی او را نجات می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی که با الهام از شخصیت‌های افسانه‌ای در قصه‌های عامیانه‌ی روسی ساخته شده، درباره‌ی سرزمینی شگفت‌انگیز است که در آن انسان‌ها و پریان با صلح و صفا زندگی می‌کنند. غول یخی که دشمن آن سرزمین است در گذشته زندانی شده و حالا خدمتکارش که شبح سفید است، برگشته تا غول یخی را آزاد کند. قهرمانی به نام کوشِی با همراهی یک پری به نام مِی و کمک‌های چند پری دیگر تلاش می‌کنند تا شبح سفید را از بین ببرند و سرزمین‌شان را از شر غول یخی نجات دهند. آن‌ها برای رسیدن به هدفشان از خودگذشتی‌های زیادی می‌کنند و در نهایت موفق می‌شود سرزمین‌شان را نجات دهند. فیلم نشان می‌دهد قهرمان‌ها برای هدف‌های بزرگی مثل نجات سرزمین، ازخودگذشتگی می‌کنند و جانشان را به خطر می‌اندازند.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناکی دارد که همگی ختم به خیر می‌شوند؛ برای مثال ظاهر شبح سفید و تصمیم‌اش برای آزاد کردن غول یخی ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. کوشِی در چند صحنه با شبح سفید درگیر می‌شود و در آخر او را از بین می‌برد. سقوط از ارتفاع و تعقیب و گریز هم بارها اتفاق می‌افتد. در صحنه‌ای به نظر می‌رسد می تبدیل به درخت شده است، ولی بعد دوباره تبدیل به پری می‌شود. می بدنی غیرواقعی با انحناهایی اغراق‌آمیز دارد و یقه‌ی لباس‌اش خیلی باز است. در نسخه‌ی دوبله سینه‌ی می در طول فیلم تار شده است. موضوعاتی مثل نجات مردم و سرزمین و فداکاری شخصیت‌ها برای این منظور، موضوعاتی سنگین‌اند که به دنیای کودکان ارتباطی ندارند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در سرزمین شگفتی، انسان‌ها و پریان با خوشی در کنار هم زندگی می‌کنند، تا اینکه روزی شبح سفید که خدمتکار غول یخی، بزرگ‌ترین دشمن جهان است، به سرزمین شگفتی حمله می‎کند. غول یخی در گذشته زندانی شده است تا به دنیا آسیب نرساند و شبح سفید قصد دارد او را دوباره آزاد کند و برای این کار به کلید فراموشی نیاز دارد. کسی که می‌تواند با این شبح مبارزه کند و او را از بین ببرد، قهرمانی به نام کوشِی است. او با دختر جوانی که در سیرک کار می‌کند به نام و مِی، آشنا می‌شود و همراه با او سفری را آغاز می‌کند. آن‌ها باید کلید فراموشی را پیدا می‌کنند و شبح سفید را از بین ببرند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شخصیت‌های این فیلم چه ویژگی‌های برجسته‌ای داشتند؟ این ویژگی‌ها چه کمکی به آن‌ها کرد تا به هدف‌شان برسند؟
  انیمیشن‌های مختلفی با موضوع نجات سرزمین ساخته شده است. به نظرتان چرا این موضوع زیاد تکرار می‌شود؟ نجات سرزمین چه اهمیتی در زندگی قهرمان‌ها دارد؟
  درباره‌ی شخصیت‌های افسانه‌ای در این انیمیشن چیزی می‌دانید؟ می‌دانید خیلی از آن‌ها مثل کوشِی، در قصه‌های پریان روسیه وجود دارند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Andrey Kolpin
  مدت زمان ۱۰۰
  کشور سازنده روسیه
  استودیو Parovoz Animation Studio، Digital Russia، Russia-۱، Cinema Fund
  بازیگران آیرینا استارشنبام، تیمور رودریگز، نیکیتا وولکوف
  سال انتشار ۲۰۲۱