دامبو

(Dumbo)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و درام از تجربه‌های تلخ یک بچه‌فیل به‌خاطر ظاهر متفاوتش و تلاش او برای تبدیل آن به فرصتی برای رشد

سال: 1941
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بچه‌فیل، به‌خاطر ظاهر متفاوتش، احساسات تلخی همچون نادیده گرفته شدن، طرد شدن، جدایی اجباری از مادر، تنهایی و اعتماد‌به‌نفس پایین را تجربه می‌کند که ممکن است برای بسیاری از کودکان معنادار باشد. ارتباط بچه‌فیل با دوستش و کشف توانایی‌های منحصربه‌فرد خود با حمایت‌ها و تشویق‌های او چالش‌هایی است که به رشد او کمک می‌کند.
  دوست بچه‌فیل، درست زمانی که او احساس تنهایی می‌کند و هیچ دوستی ندارد، به سراغش می‌رود و به او کمک می‌کند با اعتمادبه‌نفس و شجاعت با چالش‌ها روبه‌رو شود. بچه‌فیل از مادرش جدا شده و به خاطر ظاهر متفاوتش همیشه مورد آزار و تمسخر قرار می‌گیرد، اما با حمایت و تشویق دوستش یاد می‌گیرد چطور خودش را بپذیرد و از ویژگی متفاوت خود بهره‌برداری مثبت کند. فیل مادر بچه‌اش را در هر شرایطی دوست دارد و محبتش را از او دریغ نمی‌کند.
  کارکنان سیرک، آن‌طور که از سایه‌شان معلوم است، می‌نوشند. بچه‌فیل و دوستش هم اشتباهی از همان نوشیدنی به خیال این‌که آب است، می‌نوشند و توهمات عجیب و گاه ترسناکی از رژه‌ی فیل‌های صورتی پیدا می‌کنند. یکی از شخصیت‌ها سیگار برگ می‌کشد. در ابتدای فیلم، بچه‌های حیوانات مختلف را لک‌لک‌ها از آسمان برایشان می‌آورند که ممکن است برای کودکان سؤال‌برانگیز باشد.
  ظاهر متفاوت دامبو بارها مورد تمسخر فیل‌ها، کلاغ‌ها و بچه‌هایی که به سیرک آمده‌اند، قرار می‌گیرد. فیل‌ها او را تحقیر و بی‌عرضه خطاب می‌کنند.
  حیوانات مختلفی در فیلم نمایش داده می‌شوند که ممکن است به آشنایی کودکان با آن‌ها کمک کند.
  بچه‌هایی که به سیرک آمده اند بچه‌فیل را اذیت می‌کنند؛ مادر بچه‌فیل در دفاع از او یکی از آن‌ها را می‌زند. مدیر سیرک برای رام‌کردن فیل از شلاق بلندی استفاده می‌کند. کارکنان سیرک سعی می‌کنند فیل مادر را در غل و زنجیر کنند اما فیل در دفاع از خود آن‌ها را به اطراف پرت می‌کند. در صحنه‌ی دیگر، سقوط فیل‌ها از روی هم باعث شکستن پایه‌ها و ویرانی چادر سیرک می‌شود. مردم موفق می‌شوند به‌موقع از آن‌جا فرار کنند. توهمات بچه‌فیل و دوستش در مورد رژه‌ی فیل‌های صورتی، تکثیر، تغییر شکل و ناپدید شدن انفجاری آن‌ها ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. در ابتدای فیلم صحنه‌هایی از توفان و رعدوبرق وجود دارد. هر گونه‌ای از حیوانات در قفس‌هایی مخصوص خود نگهداری می‌شوند؛ هرچند به نظر نمی‌رسد مشکلی با این موضوع داشته باشند. در دقایق پایانی، بچه‌فیل خرطومش را پر از بادام‌زمینی می‌کند و در حال پرواز به سمت فیل‌ها شلیک می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن دامبو یک انیمیشن دوبعدی قدیمی درباره‌ی بچه‌فیلی با گوش‌های بزرگ است. او در سیرک، به‌خاطر ظاهر متفاوتش مورد تحقیر و تمسخر فیل‌ها و اطرافیانش قرار می‌گیرد اما مادرش عشق و حمایت بی‌قید و شرط خود را از او دریغ نمی‌کند. این عشق و حمایت، که در مواردی برای دفاع از او، رنگ‌وآب خشونت به خود می‌گیرد، باعث می‌شود مادرش را از او جدا کنند و این جدایی اجباری از مادر باعث انزوای هرچه بیشتر او می‌شود. او احساسات تلخی همچون طرد شدن و تنهایی را تجربه می‌کند اما دوستی پیدا می‌کند که با حمایت‌ها و تشویق‌های او موفق می‌شود خودش را بپذیرد و ویژگی متفاوتش را که از نظر دیگران نقص به حساب می‌آیند، به فرصتی استثنایی برای رشد تبدیل کند. دوستش او را باور دارد و به او اعتمادبه‌نفس می‌دهد تا توانایی منحصربه‌فرد خود را کشف و شکوفا کند. فیلم بر پذیرش و توجه به تفاوت‌های یکدیگر به جای تمسخر تأکید دارد.
  چند صحنه از نوشیدن و سیگار کشیدن در فیلم وجود دارد. بچه‌فیل و دوستش هم اشتباهی از همان نوشیدنی به خیال این‌که آب است، می‌نوشند و توهمات عجیب و گاه ترسناکی از رژه‌ی فیل‌های صورتی پیدا می‌کنند. تکثیر، تغییر شکل و ناپدید شدن انفجاری آن‌ها ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک دیگری نیز دارد؛ از جمله خشونت کارکنان سیرک نسبت به فیل مادر و واکنش خشن مادر در دفاع از خود و بچه‌اش، سقوط فیل‌ها از روی هم و ویرانی چادر سیرک. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد خشن یا ترسناک فیلم یا سؤال‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  لک‌لک‌ها بچه‌های حیوانات سیرک را از آسمان می‌آورند و بچه‌ای با گوش‌های بزرگ نصیب فیل مادر می‌شود. فیل‌های دیگر و اطرافیان بچه‌فیل را مسخره می‌کنند اما مادرش او را دوست دارد و از او حمایت می‌کند. اتفاقاتی باعث می‌شود او و مادرش را از هم جدا کنند و او بیش از پیش احساس تنهایی کند. او احساس اعتماد‌به‌نفس پایینی دارد اما دوستش به او کمک می‌کند با شجاعت با چالش‌ها روبه‌رو شود و توانایی منحصربه‌فرد خود را کشف کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر دیگران به شما بخندند، چه احساسی پیدا می‌کنید؟ به نظر شما، در مقابل این رفتار دیگران چکار باید کرد؟
  چرا به دامبو گفتند برای پرواز به پر جادویی نیاز دارد؟ چطور فهمید به آن نیازی ندارد؟
  چه قسمت‌هایی از فیلم برای شما ناراحت‌کننده یا ترسناک بود؟ کجا با فیلم احساس همدلی داشتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۶۴
  سال انتشار ۱۹۴۱