دانشگاه هیولاها

(Monsters University)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی هیولایی که ترسناک نیست، شناخت تدریجی خود و فهمیدن اهمیت شجاعت، به‌جای ترسناک بودن

سال: 2013
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ترس کودکان از هیولا، تحقیر مایک از طرف همسالانش، تمسخر او توسط مدیر دانشگاه، روابط بین اعضای تیم مایک، دوستی و دعواهایشان، میل آن‌ها به اثبات خود به دیگران و سایر تجربه‌های مایک و دوستانش، همگی در جهان کودکان همذات‌پندارانه‌ و معنادارند.
  مایک خوش‌خلق، جسور، مسئول و پرتلاش است. او برای رسیدن به خواسته‌اش تمام سعی‌اش را می‌کند. ارتباطش با اعضای گروه دوستانه و محترمانه است. مایک بعد از این‌که اشتباه می‌کند، مسئولیت اشتباهش را می‌پذیرد و سعی می‌کند آن را جبران کند. سالی نیز وقتی متوجه اشتباهاتش در مورد مایک می‌شود سعی می‌کند به او کمک کند. ارتباط او و مایک عمیق، صمیمی و تأثیرگذار است. آن‌ها با همکاری هم موفق می‌شوند نظر مدیر دانشگاه را عوض کنند. اعضای تیم با هم همکاری خوبی دارند، رفتارشان با هم محترمانه است، از هم حمایت می‌کنند و به هم امید و دلگرمی می‌دهند.
  مایک در خواب پرنسسی را می‌بیند و به خیال او هوا را می‌بوسد. یکی از اعضای گروه با مادر یکی دیگر از اعضا ازدواج می‌کند و در این مورد با پسر زن حرف می‌زند. زوج، هم را می‌بوسند. دختران انجمن خواهری برای هیولاها چشم و ابرو می‌آیند.
  از کلمات توهین‌آمیزی مثل بی‌عرضه، احمق، چلاق و خفه شو استفاده شده است. همچنین، بخش زیادی از گفتگوهای شخصیت‌ها با مایک و گروه او، تمسخرآمیز و تحقیرکننده است. در دوبله‌ی فارسی شرکت گلوری، بر تعداد این عبارات توهین‌آمیز و بی‌ادبانه افزوده شده و گفتگوها لحنی لمپنی و غیرکودکانه گرفته‌اند: بکش کنار، بیشین بینم، گنده، بچه پررو، حالیت می‌کنم، سوسکت می‌کنم، روت رو کم می‌کنم، فسقلی، کنف شدی، پوزه‌ش رو به خاک بمال، دخلتون رو میاریم، جوجه‌ها، برو بابا، اوشگول، گِل بگیرن شانست رو، خیطی بالا میاری، جیش جیشو. بعضی عبارات بزرگسالانه هم در دوبله اضافه شده: هیکل طبیعی بدون آمپول، ایول، بر و بچ، تابلو، ترکوندی.
  موضوع فیلم در مورد ترساندن کودکان است و در صحنه‌های متعددی هیولاها تلاش می‌کنند کودکان یا سایرین را بترسانند. این موضوع ممکن است کودکان کوچک‌تر و آن‌هایی را که زمان خوابیدن می‌ترسند آزار دهد. حلزون غول‌پیکر کتابدار، هیولاها را دنبال می‌کند و آن‌ها را از ساختمان به بیرون پرت می‌کند. بچه‌هیولاها با دهان‌شان به سمت هم آتش می‌فرستند. هیولاها غرش‌های ترسناک‌شان را روی هم و روی کودکان امتحان می‌کنند. مایک در موقعیت‌های مختلف مورد زورگویی و رفتارهای خشن و تحقیرآمیز اطرافیانش قرار می‌گیرد. رفتارها و ظاهر مدیر دانشگاه هم ترسناک و تهدیدآمیز است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  دانشگاه هیولاها یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی قسمت اول آن که کارخانه‌ی هیولاها نام داشت، ساخته شده است. داستان فیلم درباره‌ی هیولای بامزه‌ای به نام مایک است که آرزو دارد یکی از هیولاهای کارخانه‌ی هیولاها باشد و کودکان را بترساند. برای رسیدن به این هدف، مایک وارد دانشگاه هیولاها می‌شود اما او به اندازه‌ی کافی ترسناک نیست و مدام از طرف اطرافیانش مورد تمسخر و تحقیر قرار می‌گیرد. مایک روحیه‌اش را حفظ می‌کند و تلاش می‌کند نظر دیگران را در مورد خودش تغییر دهد. او با گروهی از هیولاهایی که آن‌ها هم خیلی ترسناک نیستند، گروهی تشکیل می‌دهند و با مطالعه و تمرین و تلاش زیاد سعی می‌کنند در مسابقات ترساندن، دیگر رقبا را شکست دهند. مایک در نهایت و با کمک دوستان هم‌گروهی‌اش، خودش را بهتر می‌شناسد و متوجه می‌شود که اگرچه به اندازه‌ی هیولاهای دیگر ترسناک نیست ولی شجاع و نترس است و با این روحیه می‌تواند به موفقیت برسد. کار گروهی مایک و دوستانش و تلاش و پشتکار آن‌ها برای موفق شدن، چشمگیر و تأثیرگذار است.
  انیمیشن دانشگاه هیولاها برای کودکان کوچک‌تر و به‌خصوص برای کودکانی که موقع خوابیدن می‌ترسند، صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناکی دارد؛ موضوع فیلم در مورد ترساندن کودکان است و در صحنه‌های متعددی هیولاها تلاش می‌کنند کودکان یا سایرین را بترسانند. در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم، عبارات توهین‌آمیز زیادی به فیلم اضافه شده و برای خنداندن بیشتر مخاطب، لحن گفتگوی شخصیت‌ها لمپنی و غیرکودکانه شده است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین‌شان تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  مایک که از طرف مدرسه برای بازدید از کارخانه‌ی هیولاها رفته، آرزو دارد روزی هیولای ترسناکی شود و در کارخانه‌ی هیولاها کار کند. او برای رسیدن به آرزویش به دانشگاه هیولاها می‌رود تا دوره‌های ترسناک بودن را بگذراند اما به‌خاطر ظاهر بامزه و غیرترسناکش، مدام مورد تحقیر و تمسخر اطرافیان قرار می‌گیرد. مایک با گروهی از هیولاهایی که آن‌ها هم ظاهر زیاد ترسناکی ندارند، تیمی را تشکیل می‌دهند و در مسابقات ترساندن شرکت می‌کنند. یکی از کسانی که به تیم او می‌پیوندد سالی است. سالی پسر هیولای خیلی ترسناکی است و خودش هم ظاهر ترسناکی دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما مایک از برخوردها و تمسخرهای اطرافیانش چه احساسی پیدا می‌کرد؟ شما اگر جای او بودید چکار می‌کردید؟
  فکر می‌کنید دوستی بین مایک و سالی و دیگر هیولاهای گروه، به مایک کمک کرد شناخت بهتری از خودش پیدا کند؟
  به نظرتان تماشای این فیلم به بچه‌ها کمک می‌کند از موجودات خیالی با ظاهر ترسناک، کمتر بترسند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۱۰۴
  سال انتشار ۲۰۱۳