داکوتا

(Dakota)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی زنی که همسرش را در جنگ افغانستان از دست داده، تلاش او و دخترش برای نگهداری از مزرعه‌شان، همراه با مضامینی چون ازخودگذشتگی و همدلی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اَلکس دلتنگ پدرش است. وقتی سی‌جی داکوتا را با خودش می‌آورد، الکس با حضور آن سگ کنار نمی‌آید. آن‌ها باید از مزرعه‌شان نگهداری کنند ولی از پسِ هزینه‌ها برنمی‌آیند و همین باعث شده الکس نگران آینده باشد. رابطه‌ی او با مادرش خوب است. هر جا الکس ناراحت یا عصبانی می‌شود، مادرش او را دلداری می‌دهد. الکس کم‌کم به داکوتا علاقه‌مند می‌شود. رابطه‌ی الکس با حیوانات مزرعه هم خوب است. او دختر مسئولیت‌پذیری است که می‌خواهد به مادرش کمک کند تا مزرعه را نگه دارد. الکس با نجات داکوتا از دست کلانتر و فاش کردن راز مزرعه‌شان پا به مرحله‌ی جدیدی از بلوغ ذهنی می‌رسد.
  الکس از شرایط زندگی‌شان راضی نیست. او و مادرش بدون حضور پدرش باید از مزرعه نگهداری کنند. وقتی سی‌جِی داکوتا را می‌آورد، الکس از این موضوع ناراضی است. او دلش می‌خواهد پدرش زنده باشد. ولی کم‌کم یاد می‌گیرد به جای اعتراض، تلاش کند مزرعه به فروش نرسد. او از پدربزرگش کمک می‌گیرد و داکوتا را از دست کلانتر نجات می‌دهد و در نهایت نیز راز مزرعه را کشف می‌کند. کِیت هم با وجود از دست دادن شوهرش، سعی می‌کند به بهترین شکل از الکس و مزرعه مراقبت کند. او به جای شوهرش، آتش‌نشان داوطلب شهر می‌شود و هر موقع برای آتش‌سوزی به کمک او نیاز پیدا می‌کنند خودش را می‌رساند. حتی در یکی از آتش‌سوزی‌ها، وارد خانه‌ای می‌شود که دارد می‌سوزد و زنی را که گرفتار آتش شده است، نجات می‌دهد. سی‌جی هم تلاش زیادی می‌کند داکوتا را به کِیت و الکس برساند. با این‌که سگ‌های جنگی را نمی‌شود از منطقه خارج کرد، ولی به خاطر قولی که به کِلی داده، بالاخره موفق به انجام این کار می‌شود. او که زندگی‌اش را مدیون کِلی و داکوتا است، هر کاری از دستش برمی‌آید، برای کیت و الکس انجام می‌دهد. پدربزرگ الکس هم که به خاطر خاکسپاری ساده‌ی پسرش از دست کِیت ناراحت است، دلخوری‌هایش را کنار می‌گذارد و به آن‌ها کمک می‌کند.
  صحنه‌های جنگ در فیلم ممکن است برای کوچک‌ترها دلهره‌آور باشد. با این‌که در این صحنه‌ها خشونت زیادی دیده نمی‌شود و بیشترشان صحنه‌هایی است که داکوتا به خاطر می‌آورد، ولی فضای کم‌و‌بیش ناراحت‌کننده‌ای دارد. در یکی از موقعیت‌ها نیز خانه‌ای آتش گرفته است و مادر خانواده در آتش گیر کرده و جانش تهدید می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی داکوتا ماجرای مادر و دختری است که مجبورند تنهایی مزرعه‌شان را اداره کنند. پدر خانواده در جنگ افغانستان کشته شده است. دوست و هم‌رزم پدرشان، داکوتا، سگ جنگی او را با خودش برای خانواده می‌آورد. کلانتر شهر دنبال مزرعه‌ی آن‌هاست. آن‌ها به کمک داکوتا قرار است پی به راز بزرگ مزرعه ببرند. فیلم داکوتا مضامین مهمی چون عشق و ازخودگذشتگی را پررنگ می‌کند. در فیلم الکس دختر نوجوانی است که دلتنگ پدرش است و مزرعه‌شان در آستانه‌ی ورشکستگی است. او باید سخت تلاش کند تا بتواند به مادرش کمک کند تا مزرعه را نگه دارند. داکوتا سگ باهوشی است که به پدر الکس وفادار است و پس از بازگشت نزد خانواده‌، به آن‌ها کمک می‌کند راز مزرعه را کشف کنند. مادر الکس همه‌ی تلاشش را می‌کند دخترش خوشحال باشد. او مجبور است به جای همسرش آتش‌نشان داوطلب باشد و با این‌که این کار را خوب بلد نیست، همه‌ی تلاشش را می‌کند به بهترین شکل ممکن وظیفه‌اش را انجام دهد.
  در فیلم چند بار سی‌جِی، داکوتا و کِلِی در جنگ نشان داده می‌شوند. در یکی از موقعیت‌ها خانه‌ای آتش گرفته و کِیت با این‌که تجهیزات و تجربه‌ی کافی ندارد، مجبور است زنی را از وسط آتش نجات دهد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن‌ را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  مادر و دختری در مزرعه زندگی می‌کنند. پدر در جنگ افغانستان مرده است. آن‌ها از عهده‌ی اداره‌ی مزرعه برنمی‌آیند. مادر به جای همسرش، آتش‌نشان داوطلب شهر هم است. در همین موقع سی‌جِی، دوست و هم‌رزم کِلِی از راه می‌رسد. او سگ جنگی و بهترین دوست کِلِی به اسم داکوتا را با خودش می‌آورد. کلانتر شهر دنبال خرید مزرعه‌ی آن‌ها است و رازی را در مورد مزرعه‌ی آن‌ها می‌داند. کلانتر داکوتا را می‌دزدد، ولی الکس موفق می‌شود نجاتش بدهد و همه با کمک هم به راز مزرعه پی می‌برند و دست کلانتر را رو می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما جنگ چه معایبی دارد؟ فکر می‌کنید کشورها چگونه می‌توانند از وقوع جنگ جلوگیری کنند؟
  فکر می‌کنید حضور داکوتا چه تغییری در رفتار الکس به وجود آورد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Kirk Harris
  مدت زمان ۹۵
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Fairway Film Alliance، Iervolino & Lady Bacardi Entertainment، Iervolino Entertainment
  بازیگران اَبی کورنیش، تیم رزان، ویلیام بالدوین
  سال انتشار ۲۰۲۲