دختری که در زمان می‌پرید

(The Girl Who Leapt Through Time)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی از توانایی یک دختر نوجوان برای سفر در زمان و تجربه‌های او از عشق و دوستی

سال: 2006
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سفر در زمان برای جبران اشتباهات گذشته یا جلوگیری از حوادث ناگوار می‌تواند دغدغه‌ای معنادار برای بسیاری از نوجوان‌ها باشد. همچنین، رویارویی شخصیت‌های فیلم با احساسات عاشقانه‌ی خود و تلاش‌شان برای پذیرفتن یا بیان آن‌ها برای نوجوان‌ها همذات‌پندارانه است. در این فیلم، نوجوان‌ها دوستی و عشق را تجربه می‌کنند و تلاش می‌کنند تا احساسات عاشقانه، روابط دوستی‌شان را خدشه‌دار نکند.
  شخصیت‌های مختلف با تکرار جمله‌ی «زمان منتظر هیچ ‌کس نمی‌ماند» بر غنیمت شمردن فرصت تأکید می‌کنند. ماکوتو با سفر به گذشته و تغییر در تصمیم‌هایش، تأثیر آن‌ها بر زندگی خود و اطرافیانش را می‌بیند، یاد می‌گیرد مسئولیت رفتارهای خود را بپذیرد و از لحظه‌های زندگی‌اش به بهترین شکل استفاده کند. ماکوتو و دوستانش یکدیگر را تنها نمی‌گذارند، هوای هم را دارند و برای خوشحال کردن همدیگر تلاش می‌کنند. ماکوتو نمی‌خواهد با احساسات دیگران بازی کند اما باید بیاموزد این به معنای نادیده گرفتن احساسات خودش نیست.
  فیلم نحوه‌ی مواجهه‌ی پسران و دختران نوجوان با احساسات عاشقانه و تلاش‌شان برای برقراری رابطه با جنس مخالف را به تصویر می‌کشد و نوجوان‌ها در صحنه‌های متعدد حرف‌های معناداری به هم می‌زنند. ماکوتو برای سفر در زمان، به رفتارهای پرخطری شبیه به خودکشی دست می‌زند.
  صفت‌های توهین‌آمیزی همچون احمق، بی‌شعور، دیوانه، در صحنه‌های متعدد و گاهی به شوخی استفاده می‌شود.
  در ابتدا و انتهای فیلم دو تصادف مرگ‌بار با قطار وجود دارد که در آخرین لحظه متوقف می‌شود. تلاش ماکوتو برای نجات دوستانش از مرگ و ناراحتی و گریه‌ی او در صحنه‌ی دیگر ممکن است برای کودکان حساس ناراحت‌ کننده باشد. ماکوتو هنگام سفر در زمان معمولاً با دیوار یا اشیا برخورد می‌کند یا اجسامی روی او سقوط می‌کنند؛ در یک صحنه توپ بیسبال با صورتش برخورد می‌کند و سرخ می‌شود و یک بار در اثر زمین خوردن، دست ‌و پایش زخم‌های متعددی برمی‌دارد. چند صحنه از اذیت و آزار همکلاسی‌های مدرسه با شلنگ آب و کپسول آتش‌نشانی وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «دختری که در زمان پرید» انیمه‌ای است درباره‌ی دختر نوجوانی به اسم ماکوتو که طی یک حادثه، به توانایی خود برای سفر در زمان پی می‌برد. او سعی می‌کند با استفاده از این توانایی اشتباهات گذشته‌ی خود را جبران کند و جلوی حوادث ناگوار برای خود و دوستانش را بگیرد؛ غافل از این‌که هر تغییری در گذشته، پیامدهای دیگری در زندگی او یا اطرافیانش دارد. او گاه یک اتفاق را آن‌قدر تکرار می‌کند تا موفق شود آن را طوری رقم بزند که به هیچ ‌کس آسیبی نرسد اما مگر می‌توان یک‌تنه همه‌چیز را درست کرد؟ فیلم با تکرار چندباره‌ی جمله‌ی «زمان منتظر هیچ ‌کس نمی‌ماند» بر غنیمت شمردن فرصت تأکید دارد. همچنین، به چالش دختران و پسران نوجوان در پذیرفتن احساسات خود، ابراز آن و جدا کردن مرزهای عشق و دوستی می‌پردازد. ماکوتو در خلال تجربه‌هایش از سفر در زمان یاد می‌گیرد مسئولیت خود در اتفاقات را بپذیرد، با احساسات خود کنار بیاید و از فرصتی که زندگی برای دوست ‌داشتن و عشق‌ورزی در اختیار او گذاشته، نهایت استفاده را ببرد.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد. تصادف مرگبار با قطار که در آخرین لحظه متوقف می‌شود، تلاش ماکوتو برای نجات دوستانش از مرگ، و بی‌تابی و گریه‌ی او در صحنه‌ی دیگر ممکن است برای کودکان حساس ناراحت‌ کننده باشد. ماکوتو هنگام سفر در زمان معمولاً با دیوار یا اشیا برخورد می‌کند یا اجسامی روی او سقوط می‌کند. او توانایی خود را در لحظه‌ی نزدیک به مرگ کشف می‌کند و برای استفاده از آن کارهایی شبیه به خودکشی انجام می‌دهد. مواردی از آزار و اذیت همکلاسی‌ها در مدرسه هم وجود دارد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوان‌های ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  ماکوتو دختر نوجوان ۱۷ ساله‌ای است که همراه خانواده‌اش در توکیو زندگی می‌کند. او طی یک اتفاق ناگهانی، توانایی خود برای سفر در زمان را کشف می‌کند. ماکوتو ابتدا تصمیم می‌گیرد از این نیرو برای جلوگیری از اشتباهات شخصی استفاده کند. او سعی می‌کند با بازگشت به گذشته اشتباهاتش را جبران کند و جلوی اتفاقات ناگوار برای خود و دوستانش را بگیرد اما به زودی متوجه می‌شود تغییر دادن گذشته به این سادگی‌ها نیست و رفتارهای او، در زندگی امروز خودش و دوستانش پیامدهایی دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان تصمیم‌های ما چگونه در زندگی خود و اطرافیان‌مان تأثیر می‌گذارند؟ این موضوع چگونه در فیلم به نمایش درآمده؟
  مدرسه‌های ژاپن چه تفاوت‌هایی با مدرسه‌های ما دارد؟ به نظر شما، این‌که خود دانش‌آموزان کارهای عمومی مدرسه را انجام می‌دهند، چه پیامدهایی دارد؟
  نوجوان‌ها در این فیلم به شوخی و جدی به هم ناسزا می‌گویند؛ مرز این شوخی و جدی را چگونه می‌توان تشخیص داد؟ آیا ممکن است چنین شوخی‌هایی باعث ناراحتی یا آزار طرف مقابل شود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۹۸
  سال انتشار ۲۰۰۶