دختر کفشدوزکی در شانگهای

(Miraculous World Shanghai : The Legend of Ladydragon)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی سفر دختر و پسری ابرقهرمان به شانگهای و مبارزه‌ی آن‌ها با شخصیت‌های شرور

سال: 2021
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مرینت با اشتیاقی زیاد راهی سفری ماجراجویانه می‌شود تا آدرین، پسر مورد علاقه‌اش را ملاقات کند. بین آن دو احساسی عاطفی شکل گرفته است و هر دو از دیدار هم هیجان زده هستند، اما در مسیر جستجوی آدرین، تمام ابزارهای جادویی و ارتباطی مرینت ربوده می‌شود و او تنها و ناامید به سوی خانه برمی‌گردد. کمی بعد با دختری همسن خودش به نام فی آشنا می‌شود و دوستی خوبی بین آن‌ها شکل می‌گیرد. آن‌ها با اینکه هرکدام در شرایطی متفاوتی بزرگ شده‌اند، ولی درکی خوبی نسبت بهم دارند و می‌توانند احساسات و نیازهای هم را به خوبی تخیل کنند . فی پدرش را از دست داده و احساس غم، خشم و نفرت زیادی نسبت به عاملان آن در وجودش ریشه زده است. حال او در جایگاه ابرقهرمان، چاره‌ای ندارد جز اینکه بر این احساسات منفی غلبه کند و در نهایت دوباره به آرامش می‌رسد. مرینت بعد از اطلاع از دروغ‌گویی فی، اعتمادش نسبت به او از بین می‌رود، ولی ابراز پشیمانی فی باعث می‌شود دوباره دوستی‌شان به حالت اول برگردد.
  مرینت با اینکه وسایلش را دزدیده‌اند و در شهر سرگردان شده است، سعی می‌کند روحیه‌ی خود را حفظ کند و با آرامش با مشکلاتش مواجه شود. او با صداقت است و به فی نیز یاد می‌دهد که راستگویی تحت هر شرایطی بر دروغ گفتن ترجیح دارد. دوستان درک خوبی از هم دارند و با بخششِ خطاهای هم، به یکدیگر فرصت جبران اشتباهات را می‌دهند. فی به خود باور پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد طبق اصول و ارزش های انسانی که پدرش به او یاد داده است، رفتار کند و به جای خشم و کینه، با نقاط ضعف دیگران برخورد همدلانه‌ای داشته باشد.
  بین مرینت و آدرین رابطه‌ای احساسی وجود دارد و این احساس با نگاه‌های معنادار و تلاش برای جلب توجه یکدیگر نشان داده می‌شود. مرینت و فی چهره‌هایی آرایش شده و موهایی رنگ‌زده دارند و بدن‌هایش با انحناهایی اغراق‌آمیز ترسیم شده است. آدرین در صنعت مدلینگ فعال است و طرفداران زیادی دارد. موضوع حسادت رقیبان به پدر فی و به آتش کشیدن میراث او نیز از موضوعات جهان بزرگسالی است.
  در فیلم از کلمات توهین‌آمیزی استفاده شده است؛ احمق، لعنتی، عوضی، دزد، دروغگو، بدجنس و پشه کوچولو.
  فیلم فرهنگ سرزمین چین، نوع پوشش، شهرسازی و معماری، غذاها، افسانه‌ها و مراسم این سرزمین را نشان می‌دهد.
  ارباب شرارت با گسیل پروانه‌های طلسم شده به سوی افراد باعث تبدیل آن‌ها به هیولاهای آسیب‌زننده می‌شود. بین شخصیت‌های مثبت و منفی فیلم مبارزاتی شکل می‌گیرد. آن‌ها با ورزش‌های رزمی چون کنگ‌فو با هم رقابت می‌کنند و با ضرباتی یکدیگر را به اطراف پرتاب می‌کنند. همچنین در مبارزاتشان از ابزارهایی مثل بادبزن تبدیل‌کننده‌ی افراد به سنگ، طناب، اشعه‌های لیزری، گلوله‌های آتشین، شمشیر و پرتاب اشیای تیز استفاده می‌کنند. مرینت و فی توسط خلاف‌کاران ربوده می‌شوند و اشیای ارزشمندشان دزدیده می‌شود. پدر فی توسط خلاف‌کاران به قتل رسیده است و مدرسه‌ی کنگ‌فو به آتش کشیده شده است. مردی خلافکار از فی اخاذی می‌کند و او را گول می‌زند. فی در مبارزات تحت تاثیر گردنبند جادویی به حیوانات مختلفی تبدیل می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی که براساس مجموعه‌ی ماجراجویی در پاریس: دختر کفشدوزکی و گربه‌ی سیاه ساخته شده، داستان دختری به نام مرینت است که برای دیدن پسر مورد علاقه‌اش، آدرین به شانگهای سفر می‌کند، اما در همان ابتدای ورودش به شهر شانگهای، گوشی و گوشواره‌ی جادویی‌اش ربوده می‌شود و در ادامه، به همراه دختری به نام فی بدنبال وسایلش می‌رود. فی که سال‌ها قبل پدر خوانده‌اش را از دست داده، به‌دنبال انتقام از قاتلان پدرش است. مرینت و فی باهم دوست می‌شوند و به کمک گربه‌ی سیاه وارد مبارزه با شخصیت‌های شرور می‌شوند. آن‌ها با اینکه هرکدام در شرایطی متفاوتی بزرگ شده‌اند، ولی درکی خوبی نسبت بهم دارند و می‌توانند احساسات و نیازهای هم را به‌خوبی تخیل کنند. فی با اینکه احساس غم، خشم و نفرت زیادی در وجودش ریشه زده است، اما در جایگاه ابرقهرمان، یاد می‌گیرد بر این احساسات منفی غلبه کند و دوباره به آرامش برسد و نگاه مثبتی به انسان‌ها در خود ایجاد کند. مرینت بعد از اطلاع از دروغگویی فی، اعتمادش نسبت به او از بین می‌رود، ولی ابراز پشیمانی فی باعث می‌شود دوباره دوستیشان به حالت اول برگردد. فیلم بر ارزش صداقت به عنوان راه‌حل اصلی مشکلات تاکید دارد و دروغ‌گویی را عاملی آسیب‌زننده معرفی می‌کند.
  بین شخصیت‌های مثبت و منفی فیلم مبارزاتی شکل می‌گیرد. آن‌ها با ورزش‌های رزمی چون کنگ‌فو با هم رقابت می‌کنند و با وارد کردن ضرباتی یکدیگر را به اطراف پرتاب می‌کنند. همچنین در مبارزاتشان از ابزارهایی مثل بادبزن، طناب، اشعه‌های لیزری، گلوله‌های آتشین، شمشیر و اشیای تیز استفاده می‌کنند. مرینت و فی توسط خلافکاران ربوده شده و مورد اخاذی قرار می‌گیرند. پدر فی نیز توسط خلافکاران به قتل رسیده است و مدرسه‌ی کنگ‌فو به آتش کشیده شده است. فی در مبارزات تحت تاثیر گردنبند جادویی به حیوانات مختلفی تبدیل می‌شود. بین مرینت و آدرین رابطه‌ای احساسی وجود دارد و این احساس با نگاه‌های معنادار و تلاش برای جلب توجه یکدیگر نشان داده می‌شود. همچنین مرینت و فی چهره‌هایی آرایش شده و موهایی رنگ شده دارند و بدن‌هایش با انحناهایی اغراق‌آمیز ترسیم شده است. آدرین در صنعت مدلینگ فعال است و طرفداران زیادی دارد. موضوع حسادت رقیبان به پدر فی و به آتش کشیدن میراث او نیز از موضوعات جهان بزرگسالی است. در فیلم استفاده از گوشی و شبکه‌های اجتماعی به دفعات ترسیم شده است، البته جنبه‌های مثبت آن مثل نرم‌افزارهای ترجمه و موقعیت‌یاب نیز به مخاطب معرفی می‌شود.

  چکیده داستان

  مرینت به بهانه‌ی دیدار دایی‌اش، ولی در حقیقت برای دیدن همکلاسی مورد علاقه‌اش، آدرین یا همان گربه‌ی سیاه، سفری به سوی شانگهای آغاز می‌کند، اما در مسیر جستجوی آدرین، گوشواره‌ی جادویی‌اش دزدیده می‌شود. در ادامه، بادختری به نام فی آشنا می‌شود. فی دخترخوانده‌ی مربی رزمی کاری است که توسط خلاف‌کاران کشته شده و مدرسه کنگ‌فو نیز در اثر آتش‌سوزی از بین رفته است. فی قصد دارد انتقام مرگ پدرش را بگیرد. او که خود گوشواره‌های مرینت را دزدیده تا درباره‌ی مرگ پدرش اطلاعاتی بدست آورد، به مرینت کمک می‌کند تا گوشواره‌هایش را پس بگیرد. در خلال مبارزات بین ابرقهرمانان و ارباب شرارت، فی به قدرت جادویی که میراث پدرخوانده‌اش بوده است، می‌رسد و محافظ هنر او می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چه چیزی باعث شده بود فی به مرینت دروغ بگوید؟ تابه‌حال اصطلاح “دروغ سفید” را شنیده‌اید؟ شما به چنین چیزی باور دارید؟
  به نظر شما، چه چیزی باعث شد مرینت فی را ببخشد؟ شما در مقابل چه نوع خطاهایی می‌توانید گذشت کنید و چه نوع خطاهایی خطوط قرمز شما هستند و تحت هیچ شرایطی کوتاه نمی‌آیید؟
  در مورد ورزش‌های رزمی و تاریخچه‌ی این نوع ورزش اطلاعاتی دارید؟ فکر می‌کنید هدف از ورزش مبارزاتی چیست و چه اصول اخلاقی پشتیان آن است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Thomas Astruc
  رتبه MPAA TV-Y۷
  مدت زمان ۵۲
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا، فرانسه
  استودیو Zagtoon، Method Animation، SAMG Animation، Toei Animation، Canal Sur Televisión، Morena Films، TeleMadrid
  بازیگران بروس پیپنبروک، کریستینا والن زوئلا، کیت سیلورستین
  سال انتشار ۲۰۲۱