دربه‌درها

بررس متن: علی نجفی

10+ 8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی کمدی از تجربه‌ی یک پسر جوان در مواجهه با عروسک‌هایی عجیب و ترسناک و تلاش آن‌ها برای جلوگیری از وقوع یک حادثه

سال انتشار: 1383

دربه‌درها

10+
8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی کمدی از تجربه‌ی یک پسر جوان در مواجهه با عروسک‌هایی عجیب و ترسناک و تلاش آن‌ها برای جلوگیری از وقوع یک حادثه

سال انتشار: 1383

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
نه پسر جوان و نه مرد کارگر هیچ‌کدام حاضر نیستند برای خشک کردن درختان باغ همکاری کنند. آن‌ها نابودی درختان را مساوی با آدمکشی می‌دانند.
محتوای بومی و فرهنگی
پسر جوان لهجه‌ی گیلکی دارد و آهنگ گیلکی گوش می‌دهد، عروسک‌ها یک آواز گیلکی هم به افتخار او می‌خوانند.
ترس و خشونت
قیافه‌ی عروسک‌ها ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. در موارد متعددی با عنوان جن در موردشان صحبت می‌شود. در اوایل فیلم طوفان و رعدوبرق باعث خاموشی و ترس پسر جوان می‌شود. همچنین، در یک صحنه، پسر جوان از اسلحه‌ی شکاری برای تهدید مهمانش استفاده می‌کند. در دقایق پایانی، همسر آقای وکیل برای حل مشکلش با او، ساطور بر می‌دارد؛ سپس آن را می‌گذارد و وردنه بر می‌دارد. داد و فریاد آقای وکیل بر اثر کتک خوردن شنیده می‌شود و سرانجام وردنه به سمت او پرتاب می‌شود.
گفتار نامناسب
شخصیت‌ها گاهی با لحن بدی با هم صحبت می‌کنند، سر هم داد می‌زنند و حاضرجوابی می‌کنند. یه‌کتی که با لحن لاتی هم صحبت می‌کند، خانم‌ها را ضعیفه خطاب می‌کند. پسر جوان در چند صحنه با لفظ دهاتی در جایگاهی پایین‌تر از بقیه قرار داده می‌شود. انواع و اقسام فحش‌ها از شخصیت‌های مختلف شنیده می‌شود؛ نظیر: ذلیل‌مرده، ریقو، خبر مرگم، به جهنم، صاب‌مرده، زهرمار، گم شو، جون بکن، مرتیکه‌ی چلغوز، تو رو سننه، مادرش را می‌آورم جلوی چشم‌هاش، پدرسگ، سر قبر پدرم، کدام گوری است، کوفت بخوری، غلط می‌کنی. بعضی از این ناسزاها چندین بار تکرار می‌شوند.
محتوای بزرگسالانه
موضوع خاطرخواهی و عروسی پسر جوان و همچنین ماجرای فروش باغ و کلاهبرداری آقای وکیل به دنیای بچه‌ها بی‌ارتباط است. به علاوه، اسی گونزالس (موش) به سامانتا (گربه) درخواست ازدواج می‌دهد و در مقابل سامانتا به او حمله می‌کند. در یک صحنه یه‌کتی قلیان می‌کشد و در صحنه‌های مختلف زن و شوهرها باهم مشاجره یا دعوا می‌کنند. قیافه و اندام شخصیت‌های زن اغراق‌شده و با آرایش زیاد است.
آنچه والدین باید بدانند

دربه‌درها فیلمی سینمایی درباره‌ی یک پسر جوان است که به جای عمویش سرایداری یک باغ را به عهده می‌گیرد. در یک شب بارانی مهمان‌هایی عروسکی و عجیب به باغ می‌آیند که ابتدا باعث ترس او می‌شوند اما رفته‌رفته باهم آشنا می‌شوند و مشخص می‌شود آن‌ها به خیال خانه‌ی مادربزرگ به آن‌جا پناه آورده‌اند. از طرفی وکیل صاحب باغ قصد دارد پنهانی و بدون اطلاع صاحب اصلی، باغ را به یک برج‌ساز بفروشد و با پولش از کشور خارج شود. عروسک‌ها وقتی از تصمیم آن‌ها به کلاهبرداری و خشک کردن درختان باغ آگاه می‌شوند، سعی می‌کنند با ترساندن‌شان آن‌ها را ادب کنند. عروسک‌ها آوازها و آهنگ‌های متعددی اجرا می‌کنند و به آهنگ‌های معروف قدیمی از جمله خونه‌ی مادربزرگه گریز می‌زنند. صحنه‌ها و موضوعات خشن و ترسناکی در فیلم وجود دارد. قیافه‌ی عروسک‌ها و اشاره به آن‌ها به عنوان جن ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. در صحنه‌هایی طوفان، رعد و برق، خاموشی و تهدید با اسلحه دیده می‌شود؛ همچنین در دقایق پایانی، زن برای حل مشکل با شوهرش به سراغ ساطور و وردنه می‌رود و غیرمستقیم به کودکان یاد می‌دهد که برای حل تعارضات‌شان می‌توانند از وسایل آشپزخانه استفاده کنند. شخصیت‌های فیلم با لحن بدی با هم صحبت می‌کنند، داد می‌زنند، حاضرجوابی می‌کنند و با انواع و اقسام ناسزاها به یکدیگر توهین می‌کنند؛ این فحش‌ها از تعابیر ساده‌ای مثل ذلیل‌مرده و به جهنم، تا الفاظ رکیکی همچون پدرسگ و مادرش را می‌آورم جلوی چشم‌هاش، متغیر است. موضوعات مطرح ‌شده در فیلم، از قبیل خاطرخواهی، ازدواج، کلاهبرداری و روابط میان بزرگسالان به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. علاوه بر این، قیافه و اندام شخصیت‌های زن نیز با اغراق و آرایش زیادی همراه است. تماشای فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را در با همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد یاد شده گفتگو کنند.

چکیده داستان

توفان، پسر جوان روستایی، به‌جای عمویش، چند روزی سرایداری یک باغ را بر عهده گرفته است. در یک شب بارانی، به‌تدریج عروسک‌های مختلفی با این تصور که باغ، خانه‌ی مادربزرگ است به آن‌جا پناه می‌برند. از طرفی وکیل صاحب باغ قصد دارد آن‌جا را بدون اطلاع صاحب اصلی‌اش به یک برج‌ساز بفروشد و با پول آن به خارج برود. توفان و عروسک‌ها که از قصد وکیل و تصمیم خریدار به نابودی درختان آگاه شده‌اند، تصمیم می‌گیرند آن‌ها را ادب کنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

در فیلم، به خشکاندن درختان باغ اشاره می‌شود؛ درختان در زندگی ما و آب‌وهوای کره‌ی زمین چه تأثیری دارند؟ اگر شما می‌خواستید عروسک‌های این داستان را طراحی کنید، آن‌ها را چه‌ شکلی می‌کشیدید؟ موضوع داستان برایتان جالب بود؟ به نظرتان چرا این فیلم را برای کودکان ساخته‌اند؟ چه ارتباطی با کودکان داشت؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 93
سال انتشار 1383