دره‌ی شاپرک‌ها

بررس متن: علی نجفی

10+ 8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی مبارزه‌ی قهرمانانه‌ی پسربچه‌ا‌ی شجاع با یک غول سنگی، با همکاری بچه‌های آبادی

سال انتشار: 1370

دره‌ی شاپرک‌ها

10+
8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی مبارزه‌ی قهرمانانه‌ی پسربچه‌ا‌ی شجاع با یک غول سنگی، با همکاری بچه‌های آبادی

سال انتشار: 1370

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
دوستی و همکاری بچه‌ها با هم و تلاش برای پیروزی بر غول سنگی می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر معنادار باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
رشید، جمشید و خورشید شجاعانه به استقبال خطر می‌روند. بچه‌های آبادی، اعم از پسر و دختر، برای شکست غول سنگی همکاری می‌کنند. پسرها به مبارزه‌ی رودررو می‌روند و دخترها در روستا از آنان پشتیبانی می‌کنند. بزرگ‌ترها با بچه‌ها مهربان‌اند و آن‌ها را راهنمایی می‌کنند تا وظایف‌شان را با موفقیت به انجام برسانند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
اخترشناس پیر، با اشاره به زمین‌لرزه و مرگ والدین بچه‌ها، درباره‌ی شومی خورشیدگرفتگی حرف می‌زند. پسرک با تیر و کمان و شمشیر با غول‌های سنگی مبارزه می‌کند. برادران او با طناب بسته شده‌اند و او برای نجات‌شان با غول‌های سنگی مبارزه می‌کند. تیرهای او به محض برخورد به هدف انفجار تولید می‌کنند. همچنین، برای دفاع از جوجه‌های کبوترها ماری را هدف تیر قرار می‌دهد. بچه‌ها با منجنیق گلوله‌های سنگین و آتشین را به سمت غول سنگی پرتاب می‌کنند اما در نهایت، خورشید جادویی‌ای که ترمه در چهل روز بافته بود، باعث نابودی غول می‌شود. صدای گرگ، حمله‌ی غول‌های سنگی متحرک با غرش‌های بلند و ریختن سنگ از بالای کوه باعث ترس بچه‌های داخل فیلم می‌شود. در صحنه‌های مختلف بقایای جسد آدم‌ها و وسایل‌شان روی زمین یا شناور روی آب به چشم می‌خورد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
در دقایق ابتدایی فیلم، بالاتنه‌ی پسرک برهنه است. مبارزه با غول سنگی و نجات سرزمین به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و به‌ویژه، با همراهی نکردن بزرگ‌ترها ممکن است باعث اضطراب کودکان شود. به نظر می‌رسد کودکان آبادی تنها هستند و بزرگ‌تری ندارند. پدربزرگ بچه‌ها و زن‌عمو تنها بزرگسالانی‌اند که آن‌ها را راهنمایی می‌کنند.
آنچه والدین باید بدانند

دره‌ی شاپرک‌ها فیلمی سینمایی درباره‌ی مبارزه‌ی پسربچه‌ای به نام خورشید با غول سنگی و نجات سرزمین اجدادی‌اش است. پدربزرگ او که اخترشناس کهنسالی است، او و برادران بزرگ‌ترش را به دره‌ی شاپرک‌ها می‌فرستد تا در هنگام خورشیدگرفتگی غول سنگی را نابود کنند. آن‌ها شجاعانه به استقبال خطر می‌روند و با همکاری بچه‌های آبادی و راهنمایی‌های بزرگ‌ترها و کمی هم جادو، پیروز می‌شوند. دختران و پسران آبادی برای مقابله با غول سنگی همکاری می‌کنند اما مبارزه‌ی فیزیکی با غول‌ها به عهده‌ی پسرهاست. شعرها و آوازهای متعددی هم درباره‌ی مبارزه، همکاری و پیروزی در فیلم وجود دارد. صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. حمله‌ی غول‌های سنگی، صدای غرش و ریزش سنگ از کوه باعث ترس شخصیت‌های فیلم می‌شود. خورشید با تیر و کمان و شمشیر با غول‌های سنگی مبارزه می‌کند و برادرانش را که با طناب بسته شده‌اند، نجات می‌دهد؛ تیرهای او به محض برخورد با هدف انفجار تولید می‌کنند. در نهایت، او به کمک بچه‌های آبادی گوی‌های آتشینی را با منجنیق به سمت غول پرتاب می‌کند. همچنین، در صحنه‌های مختلفی بقایای جسد آدم‌ها و وسایل و زره‌هایشان روی زمین یا شناور روی آب به چشم می‌خورد. مبارزه‌ی بچه‌ها برای نجات سرزمین، آن هم به تنهایی و بدون بزرگ‌ترها، به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و ممکن است باعث اضطراب‌شان شود. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصتی برای گفتگو درباره‌ی احساسات و نگرانی‌هایشان داشته باشند.

چکیده داستان

سال‌ها پیش در زمان خورشیدگرفتگی، غول سنگی از دل زمین بیرون آمده و روستا را ویران کرده است. حالا در آستانه‌ی خورشیدگرفتگی دیگری، اخترشناس کهنسال سه نوه‌اش به نام‌های رشید، جمشید و خورشید را به دره‌ی شاپرک‌ها می‌فرستد تا طلسم غول سنگی را بشکنند. رشید و جمشید به دست غول‌های سنگی اسیر می‌شوند. کوچک‌ترین برادر، به نام خورشید، شجاعانه با کوه غول سنگی مبارزه می‌کند، برادرانش را نجات می‌دهد و در زمان خورشیدگرفتگی به کمک پسربچه‌های آبادی و دخترعمویش، غول سنگی را برای همیشه نابود می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

خورشیدگرفتگی چطور اتفاق می‌افتد؟ آیا تا به ‌حال خورشیدگرفتگی یا ماه‌گرفتگی را تماشا کرده‌اید؟ کدام بخش‌های فیلم برای شما ترسناک یا ناراحت‌کننده بود؟ چه چیزی در این فیلم را دوست داشتید؟ به نظرتان برای بچه‌ها مناسب‌تر بود یا بزرگ‌ترها؟

جزئیات فیلم
تهیه کننده غلامرضا آزادی
مدت زمان 86
سال انتشار 1370