در این گوشه‌ی دنیا

(In This Corner of the World )

بررس متن: فاطمه علی زاده

14+ 12 تا 14 با همراهی والدین

فیلمی انیمه‌ و درام درباره‌ی دختری ژاپنی و تلاش‌های او و خانواده‌اش برای زنده ماندن و زندگی کردن در طول سال‌های جنگ جهانی دوم

سال انتشار: 2016

در این گوشه‌ی دنیا

(In This Corner of the World )
14+
12 تا 14 با همراهی والدین

فیلمی انیمه‌ و درام درباره‌ی دختری ژاپنی و تلاش‌های او و خانواده‌اش برای زنده ماندن و زندگی کردن در طول سال‌های جنگ جهانی دوم

سال انتشار: 2016

بررس متن: فاطمه علیزاده

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
امید سوزو برای بهبود اوضاع و تلاش‌هایش برای سامان دادن به امور منزل و اعضای خانواده، ناامیدی و افسردگی او پس از مرگ خواهرزاده‌ی شوساکا، تحقیرهای خواهر شوساکا برای اینکه سوزو دختری نوجوان است و عروس تازه‌ی خانواده به حساب می‌آید و احساس تعلق و عشق سوزو و همسرش به یکدیگر که در طول زمان و با شناخت بیشتر شکل گرفته، همگی می‌توانند در دنیای نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
سوزو با خواهرش رابطه‌ی گرم و عمیقی دارد و برای خوشحال کردن او دست به هر کاری می‌زند. با همه‌ی اتفاقات بدی که برای سوزو می‌افتد، همچون مرگ عزیزانش، قحطی‌های شهر در حال جنگ و قطع شدن دست راستش، او ظرفیت خود را برای عشق و علاقه به دنیای پیرامونش از دست نمی‌دهد و با خوش‌بینی تلاش می‌کند شادی‌های کوچکی را پیدا کند تا انگیزه‌ای برای ساختن یک زندگی آرام و بدون خطر باشند. شوساکا مردی صبور و مهربان است و شرایط زندگی سوزو را درک می‌کند و برای گذشته‌ی او و خواسته‌هایش احترام قائل می‌شود. خواهر شوساکا در ابتدای فیلم رفتاری تحقیرآمیز و زننده با سوزو دارد اما رفته‌رفته و با شناخت بیشتری که پیدا می‌کند، مهربان‌تر می‌شود و به‌خاطر رفتارهای گذشته‌اش عذرخواهی می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
در فیلم به بعضی از رسوم مردم ژاپن، همچون نحوه‌ی ازدواج و برخورد آن‌ها با خانواده‌ی همسر، فرهنگ خانوادگی و اجتماعی، پوشش مردم و اثر اتفاقات جنگ جهانی دوم بر سبک زندگی آن‌ها پرداخته می‌شود.
ترس و خشونت
با این‌که از کلمه‌ی جنگ جهانی دوم در فیلم استفاده نمی‌شود اما باز هم با توجه به تاریخ فیلم و اتفاقات آن می‌بینیم که چه اتفاقات ناگواری برای ژاپن در طول سال‌های جنگ جهانی پیش ‌آمده است. در طول فیلم بارها انفجار بمب، آتش گرفتن خانه‌های مسکونی در شهر سوزو و شوساکا، مرگ افراد و آوارگی زنده‌ها در کوچه و خیابان، به صدا درآمدن آژیرهای خطر و رفتن مردم به پناهگاه‌ها و مرگ خواهرزاده‌ی شوساکا که با سوزو به خرید رفته بود و مرگ مادر دختربچه‌ای که بعدها با سوزو و خانواده‌اش زندگی می‌کنند، نشان داده می‌شود. در ادامه نیز با انفجار اتمی در هیروشیما، افراد زیادی می‌فهمند که اعضای خانواده‌شان را در اثر انفجار یا مسمومیت و قحطی از دست ‌داده‌اند. خواهر سوزو نیز در بستر بیماری به او خبر می‌دهد که مادرشان را از دست ‌داده‌اند.
گفتار نامناسب
خواهر شوساکا لحنی تحقیرآمیز برای صحبت با سوزو به کار می‌برد و از کلمات توهین‌آمیزی مثل احمق، حواس‌پرت و خسته‌کننده استفاده می‌کند. پس از مرگ دخترش نیز، سوزو را عامل از بین رفتن او می داند و او را قاتل صدا می‌کند.
محتوای بزرگسالانه
در ابتدای فیلم نشانه‌های علاقه‌ی سوزو به پسر همسایه را می‌بینیم اما در ادامه او در سن کم و بدون هیچ شناختی به عقد شوساکا درمی‌آید. پس از بازگشت پسر همسایه از جنگ نزد سوزو، آن‌ها در اتاقی تنها می‌مانند و پسر به سوزو ابراز علاقه می‌کند. در صحنه‌هایی نیز بوسه‌های سوزو و شوساکا و آمادگی آن‌ها برای ارتباط جنسی در شب اول ازدواج‌شان دیده می‌شود؛ البته چیز واضحی از آن نشان داده نمی‌شود. موضوع جنگ و آثار آن در زندگی مردم، موضوع سنگینی است که در دنیای کودکان معنا ندارد و می‌تواند اضطراب زیادی را برایشان به همراه داشته باشد.
آنچه والدین باید بدانند

داستان این فیلم انیمه که بر اساس مانگایی به همین نام، اثر فومیو کونو ساخته‌ شده، درباره‌ی اتفاقات زندگی دختری به نام سوزو در طول سال‌هایی است که ژاپن درگیر جنگ جهانی دوم می‌شود. سوزو را که دختری مهربان و علاقه‌مند به نقاشی است، در نوجوانی به عقد پسری که نمی‌شناسد، درمی‌آورند و او قرار است برای زندگی با همسر و خانواده‌اش به شهری در نزدیکی هیروشیما برود. سوزو تلاش می‌کند با وجود شرایط دشوار زندگی، خودش را با شرایطی که پیش‌ آمده، همچون ازدواج در سن پایین، حضور در خانواده و شهری جدید، شرایط سخت جنگ، مرگ عزیزانش و قطع شدن دست راستش سازگار کند و امیدش را برای ادامه‌ی زندگی از دست ندهد. او با خوش‌بینی تلاش می‌کند شادی‌های کوچکی را پیدا کند تا انگیزه‌ای برای ساختن یک زندگی آرام و بدون خطر باشند. فیلم در کنار نشان دادن سبک زندگی مردم ژاپن در طول سال‌های جنگ و پشتکار آن‌ها برای بقا در آن شرایط دشوار، به موضوعاتی چون ارزش خانواده، احترام به بزرگ‌ترها، صداقت و همدلی نیز می‌پردازد. با توجه به این‌که داستان در طول سال‌های جنگ جهانی دوم می‌گذرد، بارها صحنه‌های دلخراشی دیده می‌شوند؛ همچون افرادی که اعضای خانواده‌ی خود را از دست ‌داده‌اند، خانه‌هایی که در آتش بمب‌باران می‌سوزند، مردم آواره در خیابان‌ها و افرادی که با ترس به پناهگاه‌ها رفته‌اند. سوزو در سن پایین مجبور به ازدواج می‌شود و دست راستش را در جنگ از دست می‌دهد. تماشای هر کدام از این صحنه‌ها ممکن است برای کودکان کوچک‌تر بسیار ناراحت‌کننده و دلهره‌آور باشد. فیلم همچنین به ازدواج دختران در سنین کم و رابطه‌ی عاشقانه‌ی سوزو و همسرش نیز اشاره می‌کند و درصحنه‌هایی بوسه‌های میان آن‌ها را نشان می‌دهد. موضوع جنگ و مصیبت‌هایی که برای انسان‌ها به همراه دارد نیز موضوع کودکانه‌ای نیست و ممکن است در کودکان، اضطراب و ناامیدی زیادی نسبت به آینده ایجاد کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود، برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات سنگین و غم‌انگیز فیلم با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

داستان این فیلم که در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ میلادی می‌گذرد، درباره‌ی دختری نوجوان به نام سوزو است که از کودکی به نقاشی و طبیعت علاقه‌مند است؛ تا این‌که روزی می‌فهمد به عقد پسری به نام شوساکا درآمده و قرار است برای زندگی با او و خانواده‌اش به شهری در نزدیکی هیروشیما برود. در ادامه و با شروع جنگ جهانی دوم، شهرهای ژاپن نیز ناامن می‌شوند و مردم آن همچون سوزو، همسرش و خانواده‌هایشان مجبورند برای حفظ جانشان پناهگاه بسازند و غذاها را جیره‌بندی شده مصرف کنند. در این میان سوزو و شوساکا به‌‌مرور عاشق یکدیگر می‌شوند و سعی می‌کنند با امید، به زندگی‌شان ادامه دهند اما مسائل غم‌انگیزی همچون انفجار اتمی هیروشیما، کشته شدن خواهرزاده‌ی شوساکا که با سوزو به گردش رفته بود و قطع شدن دست راست خود سوزو، مسائل و مشکلات بی‌شماری را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. در انتها سوزو و شوساکا دختربچه‌ای را که در جنگ بی‌سرپرست شده، به فرزندی می‌پذیرند و به زندگی‌شان همراه با او ادامه می‌دهند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

هر کدام از شخصیت‌های داستان چه خصوصیتی داشتند و حضورشان در قصه چه تأثیری داشت؟ به نظر شما کارگردان در این فیلم چطور شادی درونی و استقامت افراد را نشان می‌دهد؟ ژاپن را در طول جنگ جهانی چگونه کشوری می‌بینید؟ تفاوت‌های فرهنگی آن‌ها با فرهنگ محل زندگی ما در چیست؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 129
سال انتشار 2016