در جستجوی ایزی

(Izzie's Way Home )

بررس متن: علی نجفی

7+ 5 تا 7 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش یک ماهی آکواریومی برای یافتن پدر و راه بازگشت به خانه در اقیانوس

سال انتشار: 2016

در جستجوی ایزی

(Izzie's Way Home )
7+
5 تا 7 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش یک ماهی آکواریومی برای یافتن پدر و راه بازگشت به خانه در اقیانوس

سال انتشار: 2016

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
خارج‌شدن از آکواریوم و قرارگرفتن در اقیانوس به ایزی فرصت می‌دهد تا دوستان واقعی پیدا کند. او همیشه به خاطر لک‌های صورتش تحقیر می‌شود. پدر ایزی، همسرش را از دست داده و حالا بیش از اندازه مراقب است تا ایزی را از دست ندهد. ماهیان اقیانوس خانواده‌ای ندارند؛ خانه برای آن‌ها جایی است که در کنار دوستان‌شان باشند. همه‌ی این‌ها موضوعاتی‌ هستند که می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط و همذات‌پندارانه باشند.
محتوای آموزشی
کودکان با فضای اقیانوس و موجودات آبزی آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.
الگوی شخصیتی
مهم‌ترین پیام داستان این است که مهم نیست قیافه‌ات چگونه است؛ مهم این است که توانایی‌ات چقدر است. ایزی می‌آموزد که خیلی چیزها قشنگ‌اند اما معنایش آن نیست که بی‌خطرند. ایزی و دوستانش باید با تجربه‌های تازه و روبه‌رو شدن با ترس‌های خود، مهارت‌هایشان را افزایش دهند. دوستان ایزی به او کمک می‌کنند خودش را همان‌طور که هست بپذیرد و دوست داشته باشد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
داستان اصلی فیلم در مورد پدر و دختری است که یکدیگر را در اقیانوس گم کرده و در جستجوی هم‌اند. صحنه‌های متعددی از تعقیب و گریز آبزیان شکارچی و ماهیان کوچک‌تر وجود دارد. در پایان فیلم، ماهی‌ها به کمک همدیگر سنگی روی مار آبی می‌اندازند که بی‌حرکت در کف اقیانوس می‌افتد. تهدید فوران آتشفشان همیشه وجود دارد، که با زمین‌لرزه‌ها، صداها و خاکسترهایی همراه است.
گفتار نامناسب
ماهی‌ها، به‌ویژه ماهی‌های کم‌سن‌تر، مدام ظاهر و قیافه‌ی یکدیگر را مسخره کرده و از صفت‌های بدقیافه، بی‌ریخت، بدترکیب استفاده می‌کنند. یکی از آبزی‌ها مدام آروغ می‌زند.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

انیمیشن در جستجوی ایزی انیمیشنی کامپیوتری در مورد ایزی، ماهی آکواریومی و چالش‌های پیش ‌روی او در اقیانوس است. ایزی به خاطر لک‌های صورتش، همیشه مورد تمسخر اطرافیانش قرار می‌گیرد؛ تا جایی که از او می‌خواهند آکواریوم را ترک کند. اما پدرش سخت مراقب است تا او را نیز مانند مادرش از دست ندهد. این تلاش‌ها بی‌فایده است و سرانجام ایزی به بیرون از آکواریوم انداخته می‌شود. اما درست در همان لحظه، موج ناشی از فوران آتش‌فشانی در کف اقیانوس، آکواریوم را به داخل اقیانوس واژگون می‌کند. همین موج ایزی را به سمت دیگر آتش‌فشان، به دور از پدرش و دیگر ماهی‌های آکواریوم، می‌برد. او آن‌جا دوستان تازه‌ای پیدا می‌کند و به کمک آن‌ها یاد می‌گیرد چطور از خطرات اقیانوس جان سالم به در ببرد و راه بازگشت به خانه را پیدا کند. فیلم بر این نکته تأکید دارد که زیبایی ظاهری ملاک نیست، بلکه توانایی‌های هر فرد است که شایستگی او را تعیین می‌کند. در پایان، ماهیان آکواریومی هم می‌آموزند که دیگران را بپذیرند و چگونه دوست خوبی برای یکدیگر باشند. فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی هم دارد؛ برای مثال، جدایی ایزی از پدرش و گم شدن در اقیانوس، تعقیب و گریز مداوم آبزیان شکارچی و ماهیان کوچک‌تر، یا نگرانی همیشگی ماهی‌ها از فوران آتشفشان. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد موضوعات ترسناک فیلم یا نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

ایزی در آکواریومی به دنیا می‌آید که به خاطر لک‌های صورتش، هیچ کدام از ماهی‌ها او را نمی‌پذیرند و می‌خواهند آکواریوم را ترک کند. اما درست در لحظه‌ای که از آکواریوم بیرون انداخته می‌شود، موج ناشی از فوران آتش‌فشانی در اقیانوس باعث می‌شود آکواریوم در اقیانوس بیفتد. این موج ایزی را به سمت دیگر آتش‌فشان، به دور از پدر و دیگر ماهی‌های آکواریوم، می‌برد. ایزی دوستان تازه‌ای پیدا می‌کند و به کمک آن‌ها یاد می‌گیرد چطور از خطرات جان سالم به در ببرد و راه بازگشت به خانه را پیدا کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

ماهی‌های آکواریومی چه تفاوت‌هایی با ماهی‌های اقیانوس دارند؟ اگر در جایی گم شوید، چه کار باید بکنید؟ آیا در ظاهرتان چیزی هست که مایه‌ی خجالت یا ناراحتی‌تان باشد؟ در دوستی با دیگران چقدر ظاهرشان برایتان مهم است؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 74
سال انتشار 2016