در جستجوی دُری

(Finding Dory )

بررس متن: فریبا قاصدی

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی ماهی کوچکی از اقیانوس آرام و استقامت و پایداری او برای یافتن پدر و مادرش، با همراهی دوستانی وفادار

سال انتشار: 2016

در جستجوی دُری

(Finding Dory )
8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی ماهی کوچکی از اقیانوس آرام و استقامت و پایداری او برای یافتن پدر و مادرش، با همراهی دوستانی وفادار

سال انتشار: 2016

بررس متن: فریبا قاصدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
دُری ماهی کوچکی است که حافظه‌ی کوتاه‌مدتش دچار نقصان است اما این چیزی نیست که بتواند دُری را ناامید کند و شکست را به او بقبولاند. او از این‌که دوستانش را نیز مانند والدینش گم کند و تنها بماند می‌ترسد اما در تلاشی امیدوارانه، در نهایت طعم موفقیت را می‌چشد. او با تجربیاتی که برای رسیدن به خواسته‌هایش به دست می‌آورد، رشد می‌کند و به بلوغ می‌رسد. والدین دُری نیز بدون قید و شرط به کودک خود عشق می‌ورزند. نقص دُری نه آن‌ها را دلسرد می‌کند و نه خسته؛ همه‌ی این موضوعات در جهان کودکان همذات‌پندارانه و معنادارند.
محتوای آموزشی
فیلم به‌طور مختصر به زندگی جانوران دریایی و جانورانی که زندگی‌شان با دریا و جانوران دریا مرتبط است، می‌پردازد. همچنین در فیلم، اطلاعاتی در ارتباط با مسئله‌ی نقص حافظه‌ی کوتاه‌مدت مطرح می‌شود و توجه کودکان به زندگی افرادی که دارای معلولیت یا کم‌توانی هستند جلب می‌شود.
الگوی شخصیتی
دُری با نقصی در وجودش به دنیا آمده اما تسلیم ناتوانایی‌های جسمی‌اش نمی‌شود. او با توجه به میزان آگاهی‌اش و ارزیابی موقعیت‌هایی که پیش می‌آید تصمیم‌گیری می‌کند، راه‌حل‌ها را تشخیص می‌دهد و دوستانی پیدا می‌کند، درخواست کمک می‌کند و در شرایط فشارزا استرس را در خود و اطرافیانش مدیریت می‌کند. او ناتوانی جسمی خود را به‌درستی فهمیده و بر اساس آن راه‌حل‌ها را طرح می‌کند. دُری همواره استقامت می‌ورزد و قدرشناس محبت‌های دوستانش است. بکی پرنده‌ی کوچکی است که ظاهراً کم‌توانی‌هایی دارد (به صحبت‌ها پاسخ نمی‌دهد، چشم‌هایش کج و معوج است و...) و برای مارلین سخت است که به او اعتماد کند اما در طول فیلم دیده می‌شود که می‌تواند در موقعیت‌های زیادی یاری‌رسانی خوب و به‌موقع باشد. بقیه‌ی شخصیت‌های فیلم نیز حمایت‌کننده و مهربان‌اند. آن‌ها در شکستن کلیشه‌های مربوط به کم‌توانی و معلولیت تأثیرگذارند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در اعماق تاریک دریا یک اختاپوس، دُری و مارلین و نمو را دنبال می‌کند و نمو چند ثانیه‌ای در بازوی آن گرفتار می‌شود. کوسه نهنگ (دوست دوران کودکی دُری) مرتب با دیوارها و اشیا برخورد می‌کند. در حوضچه‌ی مخصوص بچه‌ها، دُری و هنک و همه‌ی آبزیان را می‌گیرند و فشار می‌دهند. در صحنه‌هایی دُری و دوستانش خود را در جایی تاریک و کثیف می‌یابند که با موسیقی متن، فضایی ترسناک ایجاد می‌شود. خشونت‌ها و بدخلقی‌های هنک در عین رفتارهای دوستانه‌اش، کودکان را سردرگم می‌کند. دُری در سطلی پر از ماهی‌های مرده می‌پرد. او با این‌که می‌ترسد، به داخل لوله‌های تاریک می‌رود. در قسمت‌های مختلفی به دُری گفته می‌شود که والدینش مرده‌اند. هنک در جاده‌ای شلوغ کامیون می‌راند و همراه همه‌ی آبزیان به داخل دریاچه پرت می‌شود.
گفتار نامناسب
از بعضی کلمات و عبارات توهین‌آمیز از قبیل دیوانه شدی، بی‌فکر، گندزدی، یا برو گمشو استفاده می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این فیلم که یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است، در ادامه‌ی فیلم در جستجوی نمو ساخته شده است. داستان درباره‌ی دُری، ماهی کوچکی در اقیانوس آرام است که خانواده ندارد و با دوستش، مارلین و پسر او، نمو زندگی می‌کند. دُری حافظه‌ی کوتاه‌مدت ندارد و چیزهای زیادی را فراموش می‌کند اما قادر است هنگام بروز هر چالشی راه‌حل‌های متعددی را بررسی کند و مناسب‌ترین‌ها را انتخاب کند؛ هرچند بعضی از راه‌حل‌ها نیاز به مقداری شجاعت نیز دارند. طی بروز اتفاق‌هایی که شبیه به لحظاتی از کودکی دُری است، او محل زندگی‌اش با والدین خود را به‌خاطر می‌آورد و تصمیم می‌گیرد والدینش را پیدا کند. این تصمیم دُری برای او و دوستانش لحظاتی را رقم می‌زند که با موضوعاتی مثل دوستی، وفاداری، تصمیم‌گیری، خودباوری و شجاعت همراه است. فیلم نشان می‌دهد که می‌توانیم با تکیه بر توانایی‌ها و پذیرفتن ناتوانی‌ها به آرزوهایمان دست پیدا کنیم. همچنین، پیام‌هایی در مورد اهمیت کار گروهی، تغییر نگاه به افراد کم‌توان و عشق بدون شرط خانواده دارد. صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن متعددی در فیلم وجود دارد که برخی از آن‌ها برای کودکان کوچک‌ و حساس بسیار ترسناک‌اند؛ از جمله این‌که دُری از والدینش جدا شده یا صحنه‌ی حمله‌ی اختاپوس به دُری و دوستانش و گرفتار شدن نمو در بازوی اختاپوس. تماشای این فیلم برای گروه سنی زیر 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا 8 سال هم در صورتی که فیلم را همراه والدین تماشا کنند، پیشنهاد می‌شود. کودکان کنار والدین احساس امنیت می‌کنند و فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان نیز برای آن‌ها فراهم می‌شود.

چکیده داستان

داستان از آن‌جا شروع می‌شود که ماهی کوچکی به نام دُری که دچار نقص حافظه‌ی کوتاه‌مدت است، برای اولین بار در زندگی‌اش خاطره‌ای از دوران کودکی و در ارتباط با والدینش به یاد می‌آورد. هنگامی که می‌فهمد در گذشته به همراه خانواده‌اش در ساحل کالیفرنیا زندگی می‌کرده، از مارلین و نمو درخواست می‌کند که در پیدا کردن خانواده‌اش یاری‌اش کنند. با کمک دوست‌شان، لاک‌پشت دریایی، آن‌ها به‌سرعت به مؤسسه‌ی زندگی دریایی در کالیفرنیا می‌رسند اما زمانی که دانشمندان دُری را گرفته و برچسب می‌زنند، از هم جدا می‌افتند. تا زمانی که مارلین و نمو به دنبال پیدا کردن راهی برای ورود به مؤسسه و پیدا کردن دُری هستند، او مجبور می‌شود با سایر موجودات دریایی، از جمله یک هشت‌پا به نام هنک دوست شود تا در پیدا کردن خانواده‌اش به او کمک کنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

هرچند پایان داستان شیرین بود ولی کدام بخش‌های فیلم برای شما ترسناک یا غم‌انگیز بودند؟ چرا مهم است که شخصیتی قوی داشته باشیم؟ چه ویژگی‌هایی در شخصیت‌ها آن‌ها را قوی نشان می‌داد؟ به نظر شما چرا خانواده و دوستان در زندگی مهم‌اند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 103
سال انتشار 2016