دزدان دریایی! گروه ناجورها

(The Pirates! Band of Misfits)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی ماجراجویی دزدان دریایی همراه با دانشمندان، و تجربه‌ی وفاداری، همکاری و تلاش برای جبران اشتباه

سال: 2012
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجراجویی‌های شخصیت‌ها و احساسات ناخدا و گروهش از شکست و ناامیدی می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
  ناخدا بعد از آن‌که متوجه اشتباهش می‌شود، سعی می‌کند آن را جبران کند. گروه دزدان دریایی به ناخدا وفادارند و در نهایت با همکاری موفق می‌شوند.
  شخصیت‌های زن لباس‌های تنگ و اندام‌های برآمده دارند و در صحنه‌های متعدد، مجسمه‌ها و پری‌های دریایی کم‌لباس با اندام‌های برجسته به چشم می‌خورند. در صحنه‌های متعدد زنان سعی می‌کنند با ناز و عشوه توجه مردان را جلب کنند؛ در یک صحنه، ملکه علنی می‌گوید: برای من پیرزن وقت نداری؟ داروین به ملکه علاقه‌مند است و برای به دست آوردن دل او تلاش می‌کند. یکی از اعضای گروه ناخدا زنی است که ریش گذاشته و لباس‌های مردانه پوشیده. در یک صحنه در حالی که در وان حمام می‌کند، اعضای گروه روی او می‌افتند، با وان از راه‌پله‌ها سقوط می‌کنند و سرانجام سر از خیابان درمی‌آورند. در یک صحنه، ناخدا به کشتی طبیعت‌گراها حمله می‌کند که خدمه‌ی آن کاملاً برهنه‌اند؛ هرچند اندام‌های خصوصی‌شان معلوم نیست. در نسخه‌ی دوبله سرتاپای آن‌ها پوشانده شده است. در سراسر فیلم شخصیت‌ها در حال نوشیدن نوشیدنی‌های کف‌دار یا سرخ‌رنگ هستند. در یک صحنه، ناخدا حالت مستی دارد و پرت‌وپلا می‌گوید. در چند صحنه هم پیپ می‌کشند و خالکوبی‌هایشان را نشان می‌دهند.
  ناخدا در چند صحنه میمون داروین را با لفظ عنتر خطاب می‌کند. او مورد تحقیر و تمسخر دزدان دریایی قرار می‌گیرد. در گفتگوها به مسائل بزرگسالانه اشاره می‌شود؛ مثلاً داروین می‌گوید دم میمون را در قسمت دیگری از او فرو کرده، یا ناخدا از سفر به مناطق گرمسیری که مردم عادت به لباس پوشیدن ندارند و نیز خودنمایی جلوی بانوان حرف می‌زند.
  حضور داروین، جمع‌آوری و مطالعه‌ی گونه‌های مختلف جانوری و اشاره به شباهت‌های داروین و میمونش می‌تواند فرصتی برای گفتگو درباره‌ی نظریه‌ی تکامل فراهم کند.
  صحنه‌های متعددی از حمله‌ی دزدان دریایی به کشتی‌ها، شلیک با توپ و تفنگ و مبارزه‌های تن‌به‌تن با شمشیر وجود دارد. ناخدا یک بار هم به کشتی ارواح حمله می‌کند که ناگهان غیب می‌شود. یکی از دزدان دریایی در چند صحنه از فیلم، به آسانی آب خوردن بغل‌دستی‌اش را با شمشیر می‌کشد. ناخدا و دودویش، در صحنه‌های جداگانه، نزدیک است با تبر و ساطور سر از بدن‌شان جدا شود یا با پره‌ی موتور کشتی برخورد کنند اما هر بار در آخرین لحظه نجات می‌یابند. دعواها و درگیری‌های متعددی در فیلم وجود دارد که شخصیت‌ها به کمک وسایل مختلف از جمله چماق، ظرف‌ها و حتی ماهی و آکاردئون یکدیگر را می‌زنند و وسایل را می‌شکنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «دزدان دریایی! گروه ناجورها» انیمیشنی با تکنیک تک‌فریم عروسکی (استاپ‌موشن سه‌بعدی) است که بر اساس کتابی به نام «دزدان دریایی! در ماجراجویی با دانشمندان!» نوشته‌ی گیدئون دفو ساخته شده است. داستان درباره‌ی ناخدا دزده و گروه اوست که برای دریافت جایزه‌ی دزد دریایی سال تلاش می‌کنند و مثل همیشه شکست می‌خورند؛ تا این‌که به کشتی داروین می‌رسند. داروین طوطی ناخدا را یک گونه‌ی نایاب تشخیص می‌دهد و آن‌ها را متقاعد می‌کند تا با شرکت در اجلاس دانشمندان، جایزه‌ی بزرگ‌ترین کشف علمی را برنده شوند. داروین این کار را برای جلب نظر ملکه انجام می‌دهد اما وقتی متوجه می‌شوند ملکه با خوردن حیوانات نایاب تفریح می‌کند، سعی می‌کنند به کمک یکدیگر دودو را نجات دهند. ناخدا یاد می‌گیرد که دوستی را نمی‌توان با پول خرید اما هر آدمی ممکن است اشتباه کند و هیچ وقت برای جبران آن دیر نیست.
  در فیلم، صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از حمله‌ی دزدان دریایی به کشتی‌ها، نبرد با شمشیر و خنجر و شلیک با توپ و اسلحه‌ی کمری وجود دارد. شخصیت‌ها به اطراف پرت می‌شوند و با وسایل مختلف مثل چماق و ماهیتابه یکدیگر را می‌زنند. ناخدا و دودو در چند صحنه تا یک قدمی مرگ پیش می‌روند اما در آخرین لحظه نجات می‌یابند. صحنه‌های خشن فیلم با اتفاقات خنده‌دار و شوخی‌های بزرگسالانه‌ی متعددی همراه شده است. در سراسر فیلم شخصیت‌ها در حال نوشیدن نوشیدنی‌های کف‌دار یا سرخ‌رنگ هستند. شخصیت‌های زن لباس‌های تنگ و اندام‌های برآمده دارند و در صحنه‌های متعدد سعی می‌کنند با ناز و عشوه توجه مردان را جلب کنند. یکی از اعضای گروه ناخدا زنی است که ریش گذاشته و لباس‌های مردانه پوشیده است. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد صحنه‌های خشن و شوخی‌های بزرگسالانه‌ی آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  ناخدا دزده نامزد دریافت جایزه‌ی دزد دریایی سال می‌شود اما مثل سال‌های قبل شکست می‌خورد و غنیمتی به دست نمی‌آورد؛ تا این‌که به کشتی علمی چارلز داروین حمله می‌کند. داروین طوطی او را یک دودوی نایاب تشخیص می‌دهد و آن‌ها را متقاعد می‌کند تا در اجلاس دانشمندان در لندن شرکت کنند اما در واقع، داروین می‌خواهد خودش دودو را بدزدد و با آن نظر ملکه را جلب کند. دزدان دریایی در لباس دانشمند وارد اجلاس می‌شوند و با ملکه دیدار می‌کنند. ناخدا دودو را در ازای گنجینه‌ی گران‌قیمتی به ملکه می‌فروشد اما وقتی متوجه می‌شود ملکه می‌خواهد دودو را در کشتی تفریحی خود همراه با دیگر سیاستمداران میل کند، برای نجاتش هر کاری می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ناخدا چند بار تکرار می‌کند که غیرممکن‌ها در ذهن ماست؛ منظور او از این جمله چیست؟ تابه‌حال شده چیزی را غیرممکن بدانید ولی اتفاق بیفتد؟
  به نظر شما، شخصیت‌های تاریخی مثل داروین و ملکه ویکتوریا به‌درستی به تصویر کشیده شده بودند؟ آیا درست است که فیلمسازان چهره‌های تاریخی را به‌خاطر شوخی و کمدی تغییر دهند؟
  خشونت کدام بخش‌های فیلم برای شما آزاردهنده بود؟ همراهی صحنه‌های خشن با اتفاقات خنده‌دار چه تأثیری بر خشونت فیلم دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۸
  سال انتشار ۲۰۱۲