دزد عروسک‌ها

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی موزیکال درباره‌ی یک خواهر و برادر و خطر کردن آن‌ها برای کمک به مادرشان، همکاری آن‌ها با هم و تلاش برای رسیدن به نتیجه

سال: 1368
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط لیلا و بهرام با هم و با مادرشان، در جهان کودکان معنا‌دار است. حضور پررنگ عروسک‌ها و ارتباط لیلا با آن‌ها و احساس امنیتی که به لیلا می‌دهند نیز برای کودکان همذات‌پندارانه است.
  لیلا شجاع و مسئول و پرتلاش است. او هم از مادرش حمایت می‌کند و هم برادرش را برای تلاش، حمایت و ترغیب می‌کند. بچه‌ها نسبت به شرایط خانوادگی‌شان و سختی‌هایی که بر مادرشان تحمیل می‌شود، احساس مسئولیت می‌کنند و سعی می‌کنند شرایط را تغییر دهند.
  موضوع فقر خانواده و اجبار کودکان برای کمک در این زمینه، موضوع سنگینی است که ممکن است برای بعضی از کودکان اضطراب‌آور باشد.
  از کلمات و عبارات ناسزا و تهدیدآمیز زیاد استفاده می‌شود: بدجنس، احمق، خدا منو مرگ بده، بدبختا، بوزینه، باید همه‌تون رو از بین ببرم، ازتون انتقام می‌گیرم، انقدر بهشون گشنگی می‌دم تا آدم بشن.
  فیلم صحنه‌ها‌ و موقعیت‌های خشن و ترسناک متعددی دارد؛ از جمله این‌که شرایط اقتصادی و زندگی خانواده‌ی لیلا و بهرام و نیز بقیه‌ی مردم شهر، به خاطر وجود خُرخُر خیلی بد است. قیافه و حرف زدن و رفتارهای عجوزه و خُرخُر ترسناک است. گنجو به بانک حمله می‌کند و مردم را تهدید می‌کند. او با تفنگش به سمت سطلی شلیک می‌کند. عروسک‌ها به خاطر وضعیت لیلا و بهرام غصه می‌خورند و گریه می‌کنند. گنجو به خانه‌ی لیلا و بهرام می‌آید تا عروسک‌هایشان را بدزدد. بچه‌ها به‌خاطر وضعیت بد اقتصادی‌شان مجبورند عروسک‌هایشان را بفروشند. لیلا و بهرام در شب و بدون اجازه‌ی مادر، به خانه‌ی دزد (عجوزه) می‌روند. عجوزه و گنجو می‌خواهند عروسک‌ها را زندانی ‌کنند. بهرام و لیلا با چکش به سر گنجو می‌زنند، لیلا او را گاز می‌گیرد و با هم درگیر می‌شوند. بچه‌ها و عروسک‌ها در خانه‌ی عجوزه زندانی می‌شوند. عجوزه می‌خواهد سر کلاغ را ببرد. عجوزه با خوردن معجونی تبدیل به خُرخُر می‌شود و خنده‌های ترسناکی می‌کند. او بچه‌ها را دوباره زندانی می‌کند. بچه‌ها در خانه‌ی عجوزه در تار عنکبوتی گیر افتاده‌اند و در حال مبارزه با عنکبوت‌اند. خُرخُر با عصا به سر رئیس‌پلیس می‌زند. زدوخورد و درگیری بین شخصیت‌های خوب و بد فیلم زیاد است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی درباره‌ی خواهر و برادری به نام‌های لیلا و بهرام است که با مادرشان در شهری خیالی زندگی می‌کنند. اوضاع اقتصادی آن‌ها خوب نیست و صاحبخانه‌ی بدجنسی دارند که همیشه آن‌ها را تهدید می‌کند. وقتی مادر وامی برای خرید خانه گرفته، دزد پول‌ها را می‌دزدد. عروسک‌هایی که برای کمک به بچه‌ها قرار است فروخته شوند هم دزدیده می‌شوند. اما بچه‌ها مصمم و جدی تصمیم می‌گیرند دزد را پیدا کرده، مادرشان را از فشاری که تحمل می‌کند رها کنند. آن‌ها در این مسیر، شجاعت زیادی از خود نشان می‌دهند. ولی چون بدون اجازه‌ی مادر به دنبال دزد می‌روند، با خطرات زیادی مواجه می‌شوند. در پایان متوجه می‌شوند که همیشه باید حرف بزرگ‌ترهایشان را گوش کنند و بدون اجازه‌ی آن‌ها کاری انجام ندهند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد؛ از جمله زندانی شدن بچه‌ها در خانه‌ی عجوزه و تهدید شدن به مرگ، همچنین زدوخوردهای زیاد بین شخصیت‌های خوب و بد داستان. چهره و رفتارهای خُرخُر و عجوزه هم ممکن است کودکان کوچک‌تر و حساس را بترساند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ و ۸ ساله هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  مادر لیلا و بهرام قرار است با گرفتن وام مسکن و خریداری یک خانه، بچه‌هایش را از دردسرهای صاحب خانه‌شان، خُرخُر نجات دهد. اما عجوزه که بیرون از شهر زندگی می‌کند و نمی‌خواهد آن‌ها روی آرامش به خود ببینند، پسرش،‌ گنجو را وادار می‌کند تا پول آن‌ها را بدزدد. بچه‌ها تصمیم می‌گیرند با فروش عروسک‌های خود پول خانه را فراهم کنند اما گنجو پیش‌دستی می‌کند و عروسک‌ها را هم می‌دزدد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما این فیلم ترسناک بود؟ چه صحنه‌هایی بود که بیشتر ترسیدید؟ امکانش بود که این صحنه‌ها از فیلم حذف شوند؟
  دوست داشتید آخر فیلم چگونه تمام شود؟ اگر شما داستان را می‌نوشتید، چگونه آن را تمام می‌کردید؟
  به نظرتان این‌که لیلا و بهرام، بدون اجازه‌ی مادر برای پیدا کردن دزد رفتند کار درستی بود؟ اگر با مادرشان مشورت می‌کردند داستان چگونه ادامه پیدا می‌کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۷۶
  سال انتشار ۱۳۶۸