دزد و پری

بررس متن: علی نجفی

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی دزدیده شدن یک دختربچه، و تلاش مربی و بچه‌های مهد برای نجات او و دستگیری دزدها

سال انتشار: 1394

دزد و پری

9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی دزدیده شدن یک دختربچه، و تلاش مربی و بچه‌های مهد برای نجات او و دستگیری دزدها

سال انتشار: 1394

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
همراهی و همکاری بچه‌های مهد کودک می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
محتوای آموزشی
سرهنگ درباره‌ی همراهی نکردن با غریبه‌ها و حفظ خونسردی در موقعیت‌های خطرناک برای کودکان حرف می‌زند. در یک صحنه شماره‌های اضطراری روی تابلوی مهد دیده می‌شود. مربی مهد در تلویزیون برای والدین درباره‌ی رفاقت با بچه‌ها و خجالت نکشیدن از ابراز محبتشان صحبت می‌کند.
الگوی شخصیتی
پری بابت رفتار اشتباهش عذرخواهی می‌کند. او با مقابله با ترس و استفاده از هوش خود دزدها را به جایی راهنمایی می‌کند تا به آسانی دستگیر شوند. بچه‌ها در تمام صحنه‌ها با هم‌اند و اگر قرار است کاری انجام دهند، با هم همکاری می‌کنند. مربی‌های مهد بچه‌ها را دوست دارند و با آنها مهربان‌اند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در یک صحنه، مربی مهد به بزرگ کردن بچه بدون پدر اشاره می‌کند. سهل‌انگاری یکی از بچه‌ها در آشپزخانه باعث آتش‌سوزی می‌شود. دزدها از انتقام حرف می‌زنند و تصمیم می‌گیرند برای انتقام از وکیل بچه‌اش را بدزدند. آنها در سیرک برای لحظاتی در صندوقچه‌ی مارها و قفس شیرها گیر می‌افتند و می‌ترسند. دزدها پری را در اردوی مدرسه می‌دزدند و او را با اسلحه تهدید می‌کنند، اما بعد از مدتی مشخص می‌شود اسلحه قلابی است و در واقع فندک است. پری دزدها را به سمت خانه‌ی پدربزرگش راهنمایی می‌کند که پر از تله‌های گوناگون برای دزدهاست؛ آنها در مبل شکسته گیر می‌کنند، از ارتفاع سقوط می‌کنند یا در گودال می‌افتند. در نهایت، آنها پری را به صندلی می‌بندند و بر دهانش چسب می‌زنند.
گفتار نامناسب
در یک صحنه پری کودکی را که پستانک می‌خورد با لفظ نی‌نی تحقیر می‌کند. در یک صحنه هم یکی از بچه‌ها می‌گوید جیش دارد. دزدها از عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر غلط کرد، به تو چه، پخمه و چه کوفتی بود استفاده می‌کنند.
محتوای بزرگسالانه
والدین پری در صحنه‌های متعددی با هم بحث می‌کنند؛ آنها قبلاً از هم جدا شده‌اند. در یک صحنه، یک رهگذر سیگار می‌کشد و بلافاصله هم به سرفه می‌افتد. کودک‌ربایی و تعقیب و دستگیری دزدها موضوعاتی نیستند که به کودکان مربوط باشند و فیلم به جای پرداختن به دنیای کودکی، آنها را به قهرمانی‌های دنیای بزرگسالی وارد می‌کند.
آنچه والدین باید بدانند

دزد و پری فیلمی سینمایی در مورد یک دختربچه به نام پری است که در اردوی مهد کودک مورد کودک‌ربایی دو دزد ناشی قرار می‌گیرد. او با استفاده از هوش خود دزدها را به جایی راهنمایی می‌کند که راه فرار نداشته باشند. سرهنگ بازنشسته‌ی نیروی انتظامی که به جای یکی از مربی‌ها در مهد حاضر شده، به کودکان کمک می‌کند تا دزدها را دستگیر کنند و به پلیس تحویل دهند. همراهی و همکاری بچه‌های مهد می‌تواند برای کودکان معنادار باشد، هرچند فیلم، به جای پرداختن به دنیای کودکی، آنها را وارد قهرمانی‌های دنیای بزرگسالی می‌کند. در فیلم اشاره‌های آموزنده‌ای برای بچه‌ها در مورد همراهی نکردن با غریبه‌ها و حفظ خونسردی در موقعیت‌های خطرناک وجود دارد و بزرگ‌ترها به رفاقت با بچه‌ها و ابراز محبتشان تشویق می‌شوند؛ همچنین، با اضافه کردن موسیقی و آوازهای کودکانه همراه با مجری مشهور تلویزیونی، کوشش شده تا فیلم جذاب‌تر جلوه کند. صحنه‌ها و موضوعات خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. کودکان بر اساس ذهنیت نادرستشان برای انتقام از اخراج مربی‌شان، مربی جدید را اذیت می‌کنند. دزدها هم بعد از آزادی از زندان، برای انتقام از وکیل تصمیم می‌گیرند بچه‌اش را بدزدند. روبه‌رو شدن با حیوانات سیرک، نظیر مار، خرس و شیر ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. کودک‌رباها پری را با اسلحه تهدید می‌کنند، هرچند معلوم می‌شود قلابی است. پری دزدها را به جایی پر از تله راهنمایی می‌کند و آنها برای مثال از ارتفاع سقوط می‌کنند یا در گودال می‌افتند. دزدها در حرف زدن از عبارت‌های توهین‌آمیزی استفاده می‌کنند. علاوه بر تعقیب و دستگیری دزدها، در صحنه‌های متعددی والدین پری که قبلاً از هم جدا شده‌اند، با هم بحث می‌کنند. کودک‌ربایی و تعقیب و دستگیری دزدها موضوعاتی نیستند که به دنیای کودکان مربوط باشند و ممکن است برای آنها اضطراب‌آور باشند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم بتوانند در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان با هم گفت‌وگو کنند.

چکیده داستان

سرهنگ بازنشسته‌ی نیروی انتظامی برای کمک به دخترش، به عنوان مربی مهد کودک از کودکان مراقبت می‌کند. وقتی پری و دیگر بچه‌ها همراه مربی‌هایشان به اردو می‌روند، کودک‌رباها از غفلتشان استفاده می‌کنند و پری را می‌دزدند. پری با استفاده از هوش خود دزدها را به جایی می‌برد که راه فراری نداشته باشند. از قضا، بچه‌ها از داخل سرویس مهد پری و دزدها را می‌بینند و آنها را تعقیب می‌کنند؛ سرهنگ هم همراه مربی مهد در تلاش است تا دزدها را دستگیر کند. در نهایت، با راهنمایی سرهنگ و همکاری بچه‌ها دزدها دستگیر و به پلیس تحویل داده می‌شوند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

چند تا از شماره‌های اضطراری را می‌دانید؟ این شماره‌ها چه موقع به کار می‌آیند؟ شما در خانه چه قانون‌هایی دارید؟ شما در وضع این قوانین نقش داشته‌اید؟ چه چیزی در این فیلم برای شما جالب بود؟ بعد از تماشای فیلم چه احساسی داشتید؟

جزئیات فیلم
تهیه کننده بهروز مفید
مدت زمان 94
سال انتشار 1394