دفتر خاطرات حشرات

(Bug Diaries)
thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سه حشره و اتفاقات روزمره‌ی زندگی آن‌ها، تجربه‌ی کوچک بودن و تهدید از جانب دنیای اطراف، و حل مسائل با کمک یکدیگر

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مگس، عنکبوت و کرم دوستان صمیمی یکدیگرند که همیشه در حال ماجراجویی و گشت‌وگذارند. آن‌ها در این ماجراها خودشان را می‌شناسند، احساسات‌شان را مرور می‌کنند، از بودن کنار هم چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرند و خلاصه، یک زندگیِ سرشار از اتفاقات جالب، لذت و یادگیری را تجربه می‌کنند. حشرات، کوچک و آسیب‌پذیرند و مدام از سمت دنیای اطراف‌شان تهدید می‌شوند، در دوستی‌شان به مساله برمی‌خورند، احساسات مختلفی را تجربه می‌کنند و شناخت بیشتری از خود و دیگران پیدا می‌کنند. تجربه‌های حشرات کودکانه‌اند و می‌توانند برای عموم کودکان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  مگس، کرم و عنکبوت دوستان وفادار و حمایت‌گری هستند که همیشه می‌توانند روی کمک هم حساب کنند. آن‌ها نسبت به اتفاقات محیط اطراف‌شان حساس و مسئول‌اند و اگر برای کسی مساله‌ای پیش بیاید، به او کمک می‌کنند. آن‌ها برای حل مسائل مختلف به خوبی با هم همکاری می‌کنند و کار گروهی را خوب بلدند. همچنین، ویژگی‌های منحصربه‌فرد و توانمندی‌های خود را می‌شناسند و از آن‌ها در موقعیت‌های حل مساله استفاده می‌کنند. حشرات پرانرژی، شاد و پر از ایده‌های تازه‌اند و همیشه برای ماجراجویی آماده‌اند. معلم مدرسه مهربان و حمایت‌گر است و با روش‌های خلاقانه‌ی خود در آموزش، بچه‌ها را نسبت به یادگیری علاقه‌مند و کنجکاو می‌کند. کلاس‌های او آن‌قدر دوست‌داشتنی است که وقتی زنگ پایان مدرسه می‌خورد، بچه‌ها ناراحت می‌شوند.
  حشرات مختلف و بعضی از ویژگی‌هایشان در این سریال معرفی می‌شوند؛ مثلاً به ویژگی‌های ظاهری آن‌ها، تفاوت‌هایشان با هم یا نقش آن‌ها در طبیعت اشاره می‌شود. همچنین، مشاهده‌ی دقیق محیط اطراف، پرسش‌گری و کنجکاوی، تلاش برای پیدا کردن پاسخ و حل مساله نیز از موضوعات جاری در قسمت‌های مختلف سریال‌اند.
  حشرات کوچک و آسیب‌پذیرند و گاهی از جانب محیط اطراف مورد تهدید قرار می‌گیرند؛ مثلاً نزدیک است توسط جارو بلعیده شوند یا زیر پای انسان‌ها یا حیوانات له شوند. ولی همه‌ی این موقعیت‌ها کوتاه‌ و گذرا هستند و همه چیز به خیر و خوشی ختم می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، با اقتباس از سری کتاب‌های تصویری خاطرات مگس، کرم و عنکبوت، اثر دورین کرونین ساخته شده است. مگس، کرم و عنکبوت سه حشره‌ی کوچک‌اند که در محل زندگی‌شان، مدام در حال ماجراجویی و بازی و شادی‌اند. آن‌ها در خلال این بازی‌ها و گشت‌وگذارها چیزهای زیادی در مورد خودشان، دیگران و محیط اطراف‌شان یاد می‌گیرند. هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که در موقعیت‌های مختلف از این ویژگی‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها به تفاوت‌های هم احترام می‌گذارند و همیشه برای کمک به هم و دیگران آماده‌اند. در قسمت‌های مختلف سریال برای آن‌ها مساله‌ای پیش می‌آید و آن‌ها با کمک یکدیگر و با شناختی که از ویژگی‌های خود و دوستان‌شان دارند، به خوبی از پس حل مسائل برمی‌آیند. حشرات باروحیه، پرانرژی و کنجکاوند و از مواجه شدن با چالش‌ها نگران نمی‌شوند. تجربه‌های همیشگی آن‌ها در حل کردن مسائل به آن‌ها کمک می‌کند تا از پیش آمدن چالش نگران نشوند و همیشه با ایده‌های تازه به استقبال ماجراجویی بروند. آن‌ها با ثبت خاطرات روزمره‌شان در پایان هر قسمت، خودشان و احساسات‌شان را مرور و بازبینی می‌کنند. کودکان در خلال تماشای سریال، هم فرصت پیدا می‌کنند تا جهان را از دید حشرات ببینند و هم تجربه‌های خودشان از کوچک بودن و آسیب‌پذیر بودن را در میان تجربه‌های حشرات بازنمایی کنند.
  کوچک بودن حشرات، آن‌ها را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهد که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند؛ مثلاً نزدیک است به داخل جارو کشیده شوند یا زیر پای انسان‌ها و حیوانات له شوند. ولی همه‌ی این موقعیت‌ها کوتاه‌ و گذرا هستند و همه چیز به خیر و خوشی ختم می‌شود. طول هر قسمت برای کودکان خردسال کمی طولانی است و گفت‌وگوهای میان شخصیت‌ها نیز زیاد است؛ در واقع بخش عمده‌ی داستان از خلال این گفت‌وگوها پیش می‌رود. این موضوع ممکن است درک خط سیر ماجراها را برای کوچک‌ترها دشوار کند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  مگس، عنکبوت و کرم سه دوست‌اند که همیشه در حال گشت‌وگذار و ماجراجویی در محل زندگی‌شان هستند. آن‌ها با هم بازی می‌کنند، به مدرسه می‌روند و در پایان، خاطرات و تجربه‌هایشان را دفترچه خاطرات‌شان ثبت می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما مگس و کرم و عنکبوت با هم دوست‌اند؟ از کجا می‌فهمید دوست‌اند؟ چه کارهایی می‌کنند؟ شما با دوستان‌تان چه بازی‌ها و فعالیت‌هایی می‌کنید؟
  فکر می‌کنید چرا مگس و کرم و عنکبوت خاطرات‌شان را در دفتر می‌نویسند؟ شما هم دفتر خاطرات دارید؟ دوست دارید داشته باشید؟ نوشتن یا نقاشی کردن کارهایی که هر روز می‌کنیم، چه کمکی به ما می‌کند؟
  مگس، کرم و عنکبوت چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ چه شباهت‌هایی به هم دارند؟ به نظر شما مهم است که به تفاوت‌های هم احترام بگذاریم؟ شما با دوست‌تان چه تفاوت‌هایی دارید؟ چطور به او احترام می‌گذارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۲۱
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Amazon Studios
  بازیگران ابیگل هریسون، لوگان اسمیت، نیلا ریوِرا
  سال انتشار ۲۰۱۹